Vánoční stromky z Ralska ozdobí dětské domovy, školy i domy seniorů Aktualizováno
"Stromky pro dětské domovy v kraji mají u nás již letitou tradici, poprvé jsme je dětem dodali v roce 2006. I letos půjde tradičně o stromky, které je třeba v porostech vyřezat v rámci pěstebních zásahů. Nejsou možná tak dokonalé, jako stromky pěstované speciálně pro Vánoce na plantážích, o to více ale budou odpovídat vánočním tradicím. A všechny mají certifikát PEFC, který dokládá, že pocházejí z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem," doplnil ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.
Převážnou část stromků tvoří borovice, která je typickou dřevinou unikátní přírodní oblasti mezi Bezdězem a Ještědem. Lesníci Vojenských lesů a statků je dnes, před adventním víkendem, rozvezli do osmi dětských domovů do Frýdlantu, České lípy, Semil, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonného v Podještědí, Dubé-Deštné, ale i do dětského domova Sluníčko přímo v krajském městě. Další dvě desítky stromků z Ralska darovali lesníci mateřským školám a dalším školním zařízením na Českolipsku a také domům seniorů v Mimoni a ve Stráži pod Ralskem.
Obdarovat děti v dětských domovech může i veřejnost prostřednictvím Vánočního stromu splněných přání. Charitativní akce Květoslavy Pěčkové se letos koná počtyřiadvacáté, za ty roky dokázala splnit tisíce dětských přání a ani koronavirus projekt nezastavil. Vánoční strom se letos přestěhoval do centra Liberce do Nákupní galerie Plaza jen pár kroků od radnice. "Přispět ale mohou lidé také v Turnově, kde je menší odnož stromku v muzeu," řekla ČTK Pěčková. Dárci mají možnost si vybrat z bezmála 500 lístků s přáním a koupit dárek konkrétnímu dítěti. Ten pak vánočně zabalí a doručí do 13. prosince k vánočnímu stromu. O dva dny později si je pak ředitelé dětských domovů převezmou.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Pavel Jeřábek
4.12.2021 12:52Potom asi umělý stromek - alespoň trochu využité recyklovatelný plastový odpad.
Vánoční stromky v květináč jsou otázkou. Pro mnohé rodiny malé, ale největší problém je při amatérské výsadbě do lesu, parků zahrad. V květináčích mají stromky deformovaný kořenový systém, při špatné výsadbě stromy se špatně ukotví a po desetiletích mohou i vyvracet.
Následovat by měly stromky z tuzemských plantáží. Ale opět - je otázkou, zda je to nutné pro chvilkovou ozdobu stromek, který je řadu let podporován v růstu pesticidy a energií lidské práce.
A na závěr stromky z dovozu, kde ještě přibývají náklady - energie za dovoz.
V reálném životě je to ale naopak - na prvním místě často bývají stromky z dovozu, protože reklama lidi na dovezené stromky je masivní. A taky, kdo by se zamyslel nad tím, že ten stromek než se dostane do obýváku, byl převezen i přes tisíc kilometrů, ne z nejbližšího lesa.
smějící se bestie
5.12.2021 08:45 Reaguje na Pavel JeřábekA plantáže - svého času se o nich mluvilo i trochu se praktikovaly pod vedením vysokého napětí.
Doba je už dlouho taková, že kdo nemá stromek z dovozu, tak není honorace.
Petr
5.12.2021 12:04 Reaguje na smějící se bestieJako na potvoru bude pršet a sněžit celý týden, lezte si v tom houštinou. Za pět minut jste úplně mokrý a druhý den v nemocnici, protože je nula a vy jste mokrý v lese 10 km od domova.
A další je to, že prořezávkových ploch vhodných pro vánoční stromky zas tolik není. Už několik let se zalesňování smrkem a výroba smrkových monokultur omezuje, s borovicí je to podobné, té je ještě méně.
Břetislav Machaček
5.12.2021 17:07 Reaguje na Petrplantážích nejsou mokří a zmrzlí. Jsou, jsou,
ale proto ten stromek stojí kolik stojí, ale vše
je o kupní síle lidí. Člověk z vesnice pracující
za podprůměrnou mzdu si po dohodě s hajným uřízne
stromek z prořezávky a člověk se mzdou vysokou si
koupí zabalený stromek z plantáže na tržnici.
Prvý je z podstaty ekolog a ten druhý ropák,
protože jeho stromek spotřeboval cílenou lidskou
práci, umělá hnojiva, obal a palivo na dopravu.
O to tu jde, že prvý stromek by byl "odpadem"
a druhý je cíleně vyprodukovaným zbožím. A ty
nesmysly v květináči už nemají s ekologií nic
společného ani po pokusu o vysazení, které se
často ani nekoná a když už, tak s pochybným
výsledkem.
Zbyněk Šeděnka
5.12.2021 17:47 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
5.12.2021 18:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaje slušným přivýdělkem chytrolínů, kteří
to vymysleli. Dobrá reklama má na nedouky
vliv a jsou tak přesvědčeni o prospěšnosti
svého činu. Přitom mohou takový stromek
adoptovat už ve školce a pak pod dohledem
odborníka vysadit. Adopcí zaplatí náklady
na vypěstování i jiných stromků, které tak
budou úspěšně vysazeny, nebudou se válet
suché u popelnic a nebo umírat polomrtvé
v lese na jaře.
Zbyněk Šeděnka
5.12.2021 21:10 Reaguje na Břetislav MachačekZbyněk Šeděnka
5.12.2021 14:33"Převážnou část stromků tvoří borovice, která je typickou dřevinou unikátní přírodní oblasti mezi Bezdězem a Ještědem."
Ovšem na snímku je větvička smrku pichlavého Picea pungens a to nějaké stříbrné variety. Asi by se páni redaktoři měli vzdělávat.