https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/varanovci-z-prazske-zoo-maji-zalozit-chov-v-americe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Varanovci z pražské zoo mají založit chov v Americe

28.2.2021 14:07 | PRAHA (ČTK)
Varanovec bornejský je endemický plaz ve volné přírodě žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu.
Varanovec bornejský je endemický plaz ve volné přírodě žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
Deset mláďat varanovce bornejského z pražské zoologické zahrady odletělo tento týden do zoo v New Orleans. V americké zoo mají být základem nového chovu tohoto vzácného plaza. Zahrada v Troji varanovce chová od roku 2016 a vede monitoring tohoto druhu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), sdělila za zoo její mluvčí Lucie Dosedělová.
 

"V zoologických zahradách se tohoto druhu chová na celém světě jen hrstka jedinců. Nám se podařilo získat první samici a mláďata před čtyřmi lety z iZoo Shirawa v Japonsku. Šlo tehdy o historicky první samici odchovanou v lidské péči," uvedl kurátor plazů v pražské zoo Petr Velenský.

V zoologické zahradě v Troji zatím přišlo na svět čtyřiadvacet mláďat od tří různých samic. Putovala například do Kölner Zoo v Kolíně nad Rýnem a do zoo v Berlíně. Rozmnožování varanovců se v Praze podle Velenského daří díky chovu ve speciálně sestrojených vodních nádržích a dlouhodobému zkoumání jejich chování v lidské péči.

Podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka zoo připravuje chovný program varanovců bornejských, v jehož rámci by vznikla záchovná populace těchto plazů v lidské péči. Jejich výskyt ve volné přírodě totiž ohrožuje mimo jiné kácení deštných lesů.

Varanovec bornejský je endemický plaz ve volné přírodě žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Žije skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a je aktivní převážně v noci. Dospělý jedinec měří zhruba 40 centimetrů a váží 50 až 80 gramů. Hlavní složkou potravy varanovce jsou žížaly. Krmí se jimi obvykle třikrát až čtyřikrát týdně, mláďata častěji.

Pražská zoo plánuje do zahraničních zoo přestěhovat i další zvířata, přestože transporty nyní podle mluvčí Dosedělové komplikuje pandemie covidu-19. Nový domov tak čeká samce vodušky nebo čtyři příslušníci jednoho z nejmenších druhů primátů. Antilopa voduška abok bude k vidění Tierparku Nordhorn v Německu, maki trpasličí míří do zoo v dolnosaském Hannoveru. Pražská zoo by naopak měla přivítat dva gepardí samce z Dánska. Tyto šelmy se v Troji chovají od roku 1933.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist