Ve stanici pro kočkovité šelmy v USA uhynulo 20 zvířat na ptačí chřipku
Dvacet zvířat, včetně tygra bengálského a čtyř pum, v posledních týdnech uhynulo na ptačí chřipku v centru pro kočkovité šelmy v městečku Shelton v americkém státu Washington. Na svých internetových stránkách o tom informovala britská BBC.
Zvířata uhynula mezi koncem listopadu a půlkou prosince, řekl ředitel Wild Felid Advocacy Center of Washington Mark Mathews. "Nikdy jsme se s něčím takovým nesetkali, obvykle umírají kvůli vysokému věku," uvedl o běžné příčině úhynu kočkovitých šelem chovaných ve stanici.
Přeživší zvířata jsou nyní v karanténě a stanice je pro veřejnost uzavřená, aby se nákaza nerozšířila na lidi. Její vedení uvedlo, že zaměstnance úhyn zvířat hluboce zasáhl.
Centrum přišlo také o pět servalů, čtyři rysy červené nebo dva rysy kanadské. Přežilo v něm jen 17 kočkovitých šelem. Podle odborníků je ptačí chřipka pro tato zvířata velmi nebezpečná. Zpočátku nepatrné příznaky se mohou rychle zhoršit a kočky často uhynou během jediného dne v důsledku stavu podobnému zápalu plic.
Agentura AP ve středu informovala, že ve státu Oregon bylo z prodeje staženo mražené syrové krmivo pro domácí mazlíčky poté, co uhynula kočka chovaná výhradně doma, která ho konzumovala. Krmivo obsahující krůtí maso bylo kontaminováno virem ptačí chřipky.
Tuto nemoc přenášejí volně žijící ptáci. Z nakaženého jedince se virus šíří prostřednictvím slin, nosních sekretů a trusu. Nemoc devastuje ptačí populace, ale nakazit se mohou i savci, pokud pozřou infikované ptáky nebo nějaký kontaminovaný předmět. Ve Spojených státech se nemoc šíří mezi drůbeží, ale i skotem. Od letošního dubna americké úřady evidují přes 60 případů ptačí chřipky u člověka. Většina z nich má mírný průběh, ale tento měsíc jeden nakažený v Louisianě skončil v nemocnici.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Ať mi někdo vykládá, že "to tu bylo vždycky"... gmo jak vyšité...
Odpovědět
Jakožto(minimálně trojnásobný)absolvent Lymské boreliózy vím o (nejen voj.) laboratořích své. Takové "úspěchy" se do světa nevytrubují.
Odpovědět
V kontextu s tím jde parafrázovat známé klišé: Co tě nezabije, to tě oslabí.
Odpovědět
Tyto dva patogeny jsou nesrovnatelní ....
Odpovědět
Jsou a nejsou, záleží, jak se to vezme. Jak na borelie, tak na ptačí chřipku, se vytváří imunita, byť mortalita je různě velká. A někdy je lepší to zabalit, než se celý život trápit.
Odpovědět
Nesrovnatelné,imunita na LB je problém,vakciny jsou ale spíše neúčinné,komerční záležitost,lid to chce,lid to dostane.Imunitní odpověď na infekci problematická,při diagnoze často protilátky negat.ač s odřeným hřbetem se podaří někde z těla původce vykutat a vykultivovat.Není to sranda.Věřte mi.
Odpovědět
V tomto případě nemyslím, že by šlo jako v případě covid-19 o "výrobek" laboratoře. Borrelie není nijak výjimečná bakterie a je dost příbuzná spirochetám, ostatně, i její biologie a maskování v organismu je podobné.Totéž lze říci i o chlamydiích.
Odpovědět
Víte, spousta patogenů se stala středem zájmu mnoha mikrobiologů. Čím se ten či onen zabýval, se v denním tisku nedočtete, ani o tom, kde byl "produkt" využit. Ta borelioza byla popsána v 70. letech, což byla doba rozvoje chem a biol zbraní. Takže už jen z tohoto důvodu/ faktu, si nedělám o spoustě novodobých chřipek či jiných bacilóz iluze, že s každou novou si přečtete její "životopis" Většina zřejmě unikla nechtěně, některou možná někde nasadili záměrně, viz. např. myxomatóza u králíků.
Odpovědět
To je jasné. Jak USA, tak SSSR potažmo Rusko, Anglie, Čína se zabývají bakteriologickou válkou, tohle téma mě vždycky zajímalo, ale je fakt, že praktické využití není adekvátní očekáváním. SSSR kdysi pracoval na projektu křížení antraxu s plicním morem, což je samo o sobě dost děsivé, ale z různých důvodů od tohoto odstoupil. Virové infekce se ukázaly být v tomto ohledu daleko "praktičtější", koneckonců covid to ukázal a to nešlo o žádný moc nebezpečný virus. Dnes by stačilo vypustit do populace variolu a myslím, že by to byl fičák.
Odpovědět
Řekl bych, že to praktické využití vidíme všude kolem (celé chovy do kafilerky), takže se jedná o nemalé hosp ztráty. Kdyby se vyčíslil kovit (jak v běžné korepondenci píšu-), tak by to byla také horentní suma, a to máme jen dva příklady z mnoha. Důsledky omezení po borelce bych dokázal snadno spočítat, a podobných případů bude v Česku na desítky tisíc (minimálně). A protože to jsou všechno kauzy posledních pár dekád, mám o původu těchto problémů celkem jasno.
Odpovědět
Je to do velké míry spekulativní, řekl bych, čímž nikterak nepopírám velké ekonomické škody. S viry a bakteriemi se pracuje a to, že občas něco někde unikne, bych přičítal spíše lidskému šlendriánu než záměru.
Ostatně, hypotéza záměrného rozšíření covid-19 Čínou či USA nemá logiku, protože oba dva státy to postihlo víc než dostatečně taktéž. To bychom už museli spekulovat o zápase globálního prediktora s národními a to je na můj vkus již dost přitažené za vlasy a spadá to do skutečných konspirací na rozdíl od těch, které byly konspiracemi ještě tak před půl rokem označovány a nyní se stávají pravdou.
Odpovědět
Koukám teď často na jeden investigativní pořad, kde chlapíci mají jasno, že našli svého člověka, jen mu to musí dokázat, neb nepřímé důkazy obhajoba smete. Nečekejte tedy, že s každou novou nemocí přijde "doznání"... tak to opravdu nefunguje. Spoustu souvislostí si člověk musí dovodit sám.
Odpovědět
Myxomatoza byl omyl,blbý žert.CO se může stát poznal "pachatel" určitě až později.Ne záměr.Ale díky globalizaci bychom tomu asi neunikli.Já pamatuji šíření moru králíků z Číny přez SSSR.
Odpovědět
Je to fajn jako sifylis.Pokud nejsou pozorovány první příznaky,tak diagnostika a léčba jsou těžké a i neúspěšné.
Odpovědět
V léčbě boreliozy se velice úspěšně uplatní byliny, zvláště při 2. a 3. stadiu, kdy antibiotika neúčinkují. Jeden čas byla hitem štětka, v současné době , i na základě laboratorních zkoušek se ukazuje velice účinnou bylinou cryptolepis.
Odpovědět
Mám zato, že spíše než o "vyléčení" se jedná o mírnění příznaků - aspoň u mne. Jednou týdně si dělám silný čaj ze směsi bylin (Dr.Popov) s milým názvem Borelka. Jinak česnek, cibule, zelenina, ovoce... Ibalgin či Diclofenac při silnějších bolestech. Zasaženy jsou jak nervy, tak i klouby a záda (různé kmeny bakterií). Takže se nesmím nachladit a hlídám si záda, neb tam vzniklé problémy jsou na delší dobu. Pomáhají zvl.cviky a k mému překvapení i elektroléčba - ale musí správně dávkovat. Jak napůl vážně, napůl žertem říkávám - ti chlapi z O.Lyme by si zasloužili Nobelovku za "elixír stáří". Bylo by to na knihu, ale asi by tomu málokdo věřil, kolik se s ní užije "legrace". To se mi vždy vybaví scéna ze Švejka a Dr. Greenstein-)
Odpovědět
Vyzkoušejte ten Cryptolepis p. Zvářale, to myslím vážně. Alespoň dva-tři měsíce v kuse a musíte použít tinkturu. Dávkovat budete 3x denně 25 kapek, půl hodiny před nebo půl hodiny po jídle. Po třech měsících se někde ozvěte, co to s vámi udělalo.
Odpovědět
No, to "slyším" poprvé, zeptám se na to obvoďáka. Každopádně díky za (chlapskou) radu, ale mám je tak zabydlené, že nějaké větší zlepšení neočekávám.
Odpovědět
To se budete ptát zbytečně. Drtivá většina lékařů se v bylinách nevyzná a předpokládám, že reakcí bude úsměšek. Opravdu to zkuste, neriskujete nic, ale hodně můžete získat.
Odpovědět
Dostal se mi do rukou zcela náhodou lék, který kamarád nechtěl brát - prý mu nejlépe od bolestí pomůže vířivka - tam jsem chytl akorát ekzém, takže dvě návštěvy stačily... Z nového léku jsem nadšený, zabírá velmi dobře, vpodstatě mi nahradil tři jiné, po kterých jsem prokrastinoval (celková otupělost), zkrátka nějak mi nesedly. Je celkem nový, má jednoduchou molekulu, možná je to syntetizovaná účinná látka z těchto přírodních léčiv. Zeptám se v lékarně, uvidím, co mi k tomu řeknou.
Odpovědět
:D)) jako podpůrná léčba proč ne,ve specialitách Jagermeister,či Fernet,ale bez antibiotik pod vedením znalého lékaře to nejde,riziko v lepším případě invalidity.Toto onemocnění není sranda.
A úhyn velkých koček na ptačí chřipku , proč ne.
Odpovědět
Pane Bernardy. Teď skutečně nežertuju.
Alopatická medicína si neví rady s čím dál větším počtem rezistentních bakterií, na která antibiotika nezabírají. Typickým příkladem jsou vleklé uro-záněty, kdy ani po x- terém použití antibiotik nedochází ke zlepšení. V těchto případech tinktury fungují, dá se říci, na 85%. A nejsou to tinktury typu Jagermeister etc. je mi jasné, že lékaři se na toto dívají s vrchu, ale v tomto případě skutečně neví, o čem hovoří. U borreliozy v raném stadiu jsou antibiotika na místě, ale pokud nemoc přejde do 2 či dokonce 3. stadia, tak antibiotika neřeší nic. Znám výborného bylináře, který na tomto poli přes čvrt století tyto tinktury vyvíjí a mohu směle prohlásit, že jsem je vyzkoušel na mnoha známých i vlastní dceři, a pomohly, na rozdíl od antibiotik.
Aby nebyla mýlka- u život ohrožujících stavů je nasazení antibiotika vždy na místě, jenže pokud onemocnění přejde do chronického stavu, pak většinou selhávají. A v tu chvíli je čas na fytoterapii.
Odpovědět
nojo no. jakpak se srovnáváte s dávkováním těch "bylinek"? aby byla dávka aspoň trochu účinná ale nedošlo k předávkování účinnou látkou (tedy dejmetomu předpokládejme, že tam nějaká účinná látka je).
čili: dělají ti zkušení bylináři rozbory obsahu účinné látky v té které otýpce?
za mě - jsem skeptik. ono to bude jako zedníci co dávkují do míchačky od oka nebo laminátoři co dávkují "šminky" (tužidla a tvrdidla a stabilizační přísady) od oka a pak místy opadává malta a opravená kánoj se mastně loupe.
Odpovědět
U bylinek je vtip v tom, že tam nepůsobí jediná účinná látka, ale celý soubor.Tinktura je nejúčinnější formou. Obecně se dávkuje na 1 kg hmotnosti jedna kapka, tudíž např. muž o hmotnosti 90 kg užije 3x30 kapek denně.
Odpovědět
nic proti placebu. placebo nesporně funguje. a tohle je placebo jak vyšité.
apropo, dávkujete podobně hnojivo na pole?
Odpovědět
Hluboce se v tomto případě mýlíte, bohužel. Mám ověřeno na desítkách případů, kdy antibiotika nezabrala, tak tinktury ano.
Odpovědět
Já Vás beru vážně.Infekce močového aparátu,vím,o co jde,nebývá problém v rezistenci,ale ve vnímavosti pacienta vůči infekcím běžným v prostředí,či přiležitostným,enviromentální,či oportunní,chcete-li.Nemocniční infekce jsou něco jiného.Jsem zvěrolékař a opravdu pořád řeším něco podobného,hospodářská zvířata jsou v nějakých podmínkách a podle toho se opakují zdrav.problémy stejné a citlivost na ATB se sleduje pořád..... Než začneme lát na naše chovatelství,tak já pracuji po vojně od roku 1980 a za tu dlouhou dobu se vše opravdu posunulo k lepšímu,i tak daleko,že před 40ti roky nám na to chyběla fantazie.Musím přerušit.
Odpovědět
Jistě, chovali jsme kdysi krávy, bohužel ještě vazné ustájení, pak prasata a tudíž jsem, ač rostlinář, měl možnost taktéž posun pozorovat. Ostatně, snad trochu neskromně mohu říci, že úspěch či neúspěch v chovu skotu má ze 70% v rukou rostlinář, nikoliv zootechnik. Nezávadné špičkové krmivo je klíč k úspěchu a prevence nemocí.
Co se těch uro infekcí týká, dost často je původem obyčejná Escherichia coli, ale o to je to horší, neb jde o běžného zástupce v těle. Dále latentní skrytý zánět v těle a přesně tyto případy jdou pomocí bylin velice úspěšně odstranit. Proto mě i dost zarazil názor p. Lukaseb, který to považuje za placebo. Tinktura z bylin opravdu žádné placebo není, nejsem si jist, zda si to nespletl s homeopatiky.
Odpovědět
V lékárně to nemají, ani to přes ně nejde objednat, tak jsem to objednal přes éšop. Zafajčíme a uvidíme...
Odpovědět
Ano, lékárny toto nevedou.
Věřím, že se zlepšení dostaví.
Odpovědět
Ale u takto zastaralého stavu je potřeba vydržet v užívání alespoň čtvrt roku, abyste začal pociťovat zlepšení.
Odpovědět
Objednal jsem 2 balení, chci to brát půl roku. Známý utratil za léčbu statisíce, jezdil nejen všude možně po lékařích a sympoziích (i do ciziny), ale bral až čtvery antibiotika po dobu mnoha měsíců. Domnívám se, že bych takový "výplach střev" (s.flory) nevydržel. Dá se s tím žít, ale cítíte každý krok, každý pohyb (zvl. ram. kloubu). Tinnitus ("brzdící vlak") k tomu též patří, na ten asi neplatí nic. Prostě kdo to nemá, nepochopí. Nejvíc mě ničily poznámky (i mimika lékařů), že "vypadám dobře". Tak jsem si udělal závěr, že dokud člověk žije, resp. není na vozíku, tak mu nic není... Předepsal mi užívat hořčík... A největší kino bylo, když už jako důchodce jsem byl na elektroléčbě. Jedna sestra byla fajn, dosti to pomohlo, zatímco jiná se do mě neustále navážela (jako do simulanta). Když jsem si na ni stěžoval, tak mě odtud vyhodili (primář), že tam nemám co dělat. Možná měli na mysli blázinec...
Odpovědět
Pane Zvářale, právě jste dokonale popsal reakci mnoha lékařů na obtíže pacientů s touto nemocí. Prostě-" nemáte patologický nález, borelie jsou negativní, tak jste asi blázen. Potřebujete psychiatra". Tohle je přesně, ale přesně ten přístup doktora, který o této nemoci neví víc, jak z Domácího lékaře. A úplně stené je to i třeba s chlymydiózou. Antibiotika, i kdybyste se jimi pral od rána do večera, ve většině nepomůžou a lékaři vás po čase mají za blázna.
Tedy- věřte tomu, že se Vám to zlepší, na beton a klidně si k tomu můžete vařit i ten čaj, to není nic proti ničemu.
Odpovědět
No, a výsledek byl ten, že když oni nevěří mně, nevěřím dnes já jim... Teď mám dobrého obvoďáka, který mi napíše léky které chci (které mi zabírají) a nehádá se se mnou, že tomu nerozumím a že to není samoobsluha, aby si pacient určoval..., jak jsem si vyslechl jinde. A jak se tu pošklebuje jeden kašpar nad těmito "teoriemi", tak já je považuji za (utajovaná) fakta. Neboť když zvládnou oslabení patogenu pro účely vakcinace, jsou postupy, kterými se dá jeho virulentnost zvýšit. A že něco unikne - to bylo jasné při kovidu, když ho chytl i personál navlečený do všemožných skafandrů a jiné ochrany. Tudíž takovou četnost výskytu ptačí chřipky nepovažuji za normální, to v minulosti neexistovalo. Zkrátka lidský faktor...
Odpovědět
V podstatě si rozumíme.Já u skotu jsem pořád.Výživa samozřejmě.Procenta bych nechal být,jeden bez druhého se neobejde.Já si dnes vazné ustájení nedovedu představit a holštýnky dokáží v pohodě a zdraví nadojit i 70l denně...
U urogenitálních infekcí je to jak píšete.Skrytý zánět,a pozor,skrytá infekce není totéž a jsou infekce banální i fatální.Ale i o tom je celá medicína . Slepák tinkturou asi nerozeženete...
Stejně si musím zarýt,náš věk dožití se zvyšuje díky moderní medicině.Tinktury byly moderní v době Paracelsa.
A homeopatika jsou výsledkem usilovného přemýšlení co s tím,když nic lepšího nebylo.No a potom placebo a bias.
Hlavně aŤ JSME ZDRAVÍ A nemusíme antibiotika ani tinktury,když tak jen ten Fernet .
Odpovědět
Ano věk DOŽITÍ se zvyšuje, pouze si nejsem jist, jestli AKTIVNÍHO dožití či PŘEŽITÍ. Jinak samozřejmě, skrytý zánět a skrytá infekce nejsou jedno a totéž, pouze ten skrytý zánět bývá spouštěčem mnoha závažných onemocnění a častokrát se na něj ani nemyslí. Slepák, tuberkulóza, silný zápal plic- to je bez diskuze, na druhou stranu zkuste se zeptat nezaujatého lékaře, s kolika případy chronických infekcí se setkává bez úspěchu léčby pomocí antibiotik a právě zde ty tinktury pomohou. Sice ne během týdne, jak by mnozí chtěli, ale za to bezpečně a většinou natrvalo.
Odpovědět
A jen tak na okraj- v mnoha a mnoha případech bývá jádro problému ve zkažených zubech. Schválně- zeptal se někdy nějaký lékař na stav vašeho chrupu- kromě zubaře, samozřejmě.
Odpovědět
Trochu podle tápete v chorobách,ale není to Váš obor,to je fuk.
Věk dožití,prodlužuje se stáří,mládí jaksi prodloužit nelze,můžeme se stáří dožít v lepším stavu,pro každého srozumitelné důvody ,kouření,alkohol,přežírání se a nedostatek pohybu.No a genetika s kterou nic nenaděláme.
No a na zkažený zub se samozřejmě umírá také.Onemocnění parodontu jsou více genetika,bohužel. A mám dojem,že také kořalka,známe lidi.
K dalšímu bodu,borelioza není banální infekce,ale také velmi závažná a nejednoduchá na diagnostikua léčbu,pokud na sebe neupozorní zarudnutím kůže v místě nakažení.Potom se to může jevit jako legrace.
Pěkný den,a ať jsme fit v Novém roce.
Odpovědět
Ty choroby jsem uvedl jako ilustrační případ, kromě zánětu slepého střeva, který není infekční- jako příklad toho, kde podání antibiotika je plně na místě. To jen na vysvětlenou. A samozřejmě, borrelioza není žádná sranda, jenže se ukazuje, že v mnoha případech ani zachycení nemoci v prvním stadiu a přeléčení antibiotiky nevede k vyléčení. A problém borrelií je v tom, že se v těle dokáží uchytit ve vazivech, kloubech, chrupavkách, kde průnik antibiotika je velice obtížný, ne-li nemožný. Ta borrelie může přetrvávavt třeba dva roky v latentním stavu a pak , při oslabení imunitního systému, vzplane nová ataka. Přesně takto se chovají i chlamydie a i u nich je antibiotická léčba velice svízelná a dost často neúčinná. Také přeji pěkný den a svěží tělo.
Odpovědět
ještě se pokusím zareagovat, tak nějak na víc příspěvků najednou:
1. u plánovaných banálních i méně banálních operací (od abscesu z nežitu přes krční mandle přes meniskus po chlopeň) v rámci rodiny je už více let standardní předoperační dotaz: co zuby? a v případě, že byl v zubu zánět nebo nebyl poslední rok prováděn rentgen zubů nebo dokonce se nekonají preventivní prohlídky, tak je standardem nasazení antibiotik.
2. že na chlamydie nezabírají antibiotika úplně ideálně, to je úplně v pořádku, na ty slouží antimykotika. obyčejným mykomaxem počínaje.
3. placebo samozřejmě funguje. jednak okolo zdravého ducha je zdravé tělo (pokus o parafrázi přísloví), a druhak při placebu pacient obvykle nejen zobá placebo, ale aspoň dočasně zlepší životosprávu.
Odpovědět
:D)) chlamydie není plíseň,přeci.Co tak "papouščí nemoc"? Psitakoza.
Odpovědět
A já dostAL greendeal,zelený v lahvi,placebo úžasné.
Odpovědět
Jo,a na zuby se před operací ptá anesteziolog kvůli intubaci,jestli nemá pascient protézu, a při těžkých operacích jako mozné perzistující ohnisko infekce,před novou chlopní jdou vikláky ven.
Odpovědět
|
|