https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdaru-n.s.ubylo-odpadu-pohozeneho-u-popelnic-podle-radnice-zabrala-kampan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Žďáru nad Sázavou ubylo odpadu pohozeného u popelnic, podle radnice zabrala kampaň

28.12.2023 20:59 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Množství odpadu pohozeného ve Žďáru nad Sázavou u popelnic a kontejnerů se v posledních dvou měsících snížilo o víc než polovinu. Radnice to přičítá osvětové kampani, kterou zahájila v září tím, že odpadky sebrané za měsíc nechala navést na náměstí. Předtím museli pracovníci uklízet u kontejnerů dvakrát v týdnu, teď od nich odvážejí odpadky jednou za týden, řekl starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město).
 

Loni v září odvezli pracovníci od venkovních nádob na odpad 1,3 tuny papíru a tunu dalšího různého objemného odpadu, celkem tedy 2,3 tuny. Tento rok ve stejném měsíci tam byla jedna tuna všech odpadů. Výrazný byl v meziročním porovnání úbytek odpadků také v říjnu.

"Věříme, že tento trend, který odstartovala ta kampaň, vydrží," řekl Mrkos. Dodal, že nešlo jen o tu nejviditelnější a možná nejkontroverznější část, kdy byl odpad sesbíraný u kontejnerů pro představu veřejnosti vysypaný na náměstí. "Nadále běží spoty v kině a nadále budeme pokračovat v různých edukativních článcích a reportážích," řekl. Náklady kampaně jsou podle něj nízké, město ji dělá samo.

Kvůli úklidu musí stání s kontejnery a popelnicemi pracovníci speciálně objíždět s vozem. Do svozového auta, do něhož se sype obsah kontejnerů na tříděný odpad, se volně odložené věci přidat nedají. Loni radnice za tento úklid zaplatila 400 000 korun.

Nynější pokles nepořádku přičítá Mrkos i tomu, že řada lidí mohla třeba papír odkládat ke kontejnerům v dobré víře, že ho i tím vytřídili. "Ale neuvědomovali si, že to způsobuje dodatečné náklady a logistiku a že tím zároveň vlastně zakládali nedovolenou skládku, když se to vezme do důsledku," uvedl. Za zakládání černé skládky hrozí podle radnice pokuta 50 000 korun.

Velké kartony je potřeba rozřezat a sešlápnout, aby se daly dát do kontejneru. Většinu objemnějších odpadů mohou obyvatelé města odložit zdarma ve sběrném dvoře, platí se za stavební suť.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

28.12.2023 23:32
Zajímavé. Přiznávám, že když se tady o tom psalo ještě ve stavu záměru, že jsem o tom pochyboval.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist