https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-kteri-se-zabyvaji-vyzkumem-klimatu-se-sejdou-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci, kteří se zabývají výzkumem klimatu, se sejdou v Brně

11.9.2023 14:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Mr._Murdoch / Pixabay
Klíčoví vědci, kteří se zabývají výzkumem klimatu pod záštitou evropského programu Copernicus, budou v Brně v Quality hotelu od úterý 12. září do čtvrtka 14. září diskutovat nad tím, jak ještě zlepšit využití dat a každoroční výstupy, v nichž shrnují nejpodstatnější klimatické události předchozího roku. Na monitoringu klimatické změny se podílejí velké evropské meteorologické služby a také brněnský Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, který o konferenci informuje ve své tiskové zprávě.
 
Copernicus je program, který je řízený Evropskou komisí a ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou se věnuje dálkovému průzkumu země a monitoringu velké škály dat o životním prostředí. „Jedná se o setkání špičkových vědců, kteří poskytují klimatické informace a soustředí se na výzkum změny klimatu. Jsme rádi, že se toto setkání uskuteční poprvé právě v Brně a že CzechGlobe je nedílnou součástí nejen evropských vědeckých struktur a spolupracuje na mnoha projektech,“ uvedl ředitel CzechGlobe Michal V. Marek.

Čeští vědci, kteří jsou také tvůrci projektu Intersucho, spolupracují na každoroční zprávě, jež se týká stavu klimatu. „Podíleli jsme se na zprávách za roky 2021 a 2022, a to především v souvislosti se suchem. Jedná se o poměrně úzký okruh spolupracujících institucí, kromě CzechGlobe se na nich podílelo ještě Evropské centrum pro střednědobou předpověď, které program vede, Královský nizozemský meteorologický ústav a Joint Research Centre (vědecké centrum zřízené Evropskou komisí). Z východní Evropy na tom kromě nás nikdo další nespolupracuje a pro nás tedy jde o uznání kvality toho, co děláme,“ řekl bioklimatolog Miroslav Trnka. Jeho tým se rovněž zasloužil o to, aby česká aplikace Windy.com mohla poskytovat předpověď sucha po celém světě a čerstvě i o to, že poskytuje předpověď požárního rizika.

Spolupráce má pokračovat. Letos bude podle Trnky co vyhodnocovat s ohledem na extrémní situaci, která panovala v létě ve Středomoří a vedla k velkému počtu více či méně ničivých požárů, které vystřídaly silné záplavy. Brněnské setkání poslouží tomu, aby spolu mluvili hlavní uživatelé dat s vědci. Tvůrci programu Copernicus uvidí, jak se jeho data používají a jaké aplikace uživatelé vyvíjejí. „Setkání může vést do budoucna k tomu, že vzniknou další užitečné aplikace a zpracování a využití dat tak bude ještě efektivnější. Kromě toho jsme jako součást projektu vyvinuli software na kontrolu kvality všech naměřených dat v Evropě, která vstupují do finálních analýz. Bez něj by se mohly do výpočtu dostat chybné údaje, které by znehodnotily výsledky celého programu,“ vysvětlil Trnka.

Jedním z uživatelů dat, které Copernicus poskytuje, je Petr Lukeš z CzechGlobe. „Používám především satelitní data z družic Sentinel, která zajišťují systematický monitoring celé Země. Typicky se tato data používají v precizním zemědělství, kde mají největší ekonomický potenciál, v lesnictví díky nim například monitorujeme kůrovcovou kalamitu,“ řekl Lukeš, který aktuálně spolupracuje na projektu pro Evropskou kosmickou agenturu. „Pomocí kombinací různých satelitních dat usilujeme o co nejvčasnější odhad výnosu plodin. A zajímavostí je, že kombinace dat z družic Sentinel-1 a 2 začíná sloužit pro kontrolu rozdělování zemědělských dotací. V základním výzkumu vyvíjíme postupy pro co nejširší využití dat Copernicus v každodenní praxi,“ vysvětlil Lukeš.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2023 19:33
Malinko bych pozměnil ten anachronický eufemismus: Vědci... se sletí v Brně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.9.2023 20:16
Nemám o tom valné mínění, ale přesto počkejme , seznámíme se s výstupy i předloženými materiály vč. diskuze .

Pak můžeme dělat závěry o hodnotě srazu klima-vědců.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

12.9.2023 06:15
doporucuji vzit pixlu sekundaku a prilepit se k ranveji brnenskeho letiste a k tunelu v pisarkach ;)

protoze zavery budou vsechno fosilni fuj a zahyneme v ohni pekelnem g.o.!

veskera lidska cinnost produkuje teplo. protoze nemame kolem sebe pristroje se 100% ucinnosti. a ta nedostatecnost je vzdy tvorena vznikem tepla. by jsme museli nic nedelat a nic nepouzivat a vlastne ani nedychat..
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.9.2023 10:14 Reaguje na mara polasek
Ale technicky řešení existuje. Více bílých povrchů aby bylo sluneční záření více odráženo do kosmu a tím kompenzovat teplo vznikající lidskou činností jako využívání jaderné energie. Mimochodem využívání větrné energie je tepelně neutrální, neboť kinetická energie větru by se stejnak přeměnila v teplo.

Ale produkce tepla lidskou činností je stále řádově nižší než navýšení skleníkového jevu emisemi CO2 a přes pozitivní zpětnou vazbu vodní párou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist