Vědci, kteří se zabývají výzkumem klimatu, se sejdou v Brně
Čeští vědci, kteří jsou také tvůrci projektu Intersucho, spolupracují na každoroční zprávě, jež se týká stavu klimatu. „Podíleli jsme se na zprávách za roky 2021 a 2022, a to především v souvislosti se suchem. Jedná se o poměrně úzký okruh spolupracujících institucí, kromě CzechGlobe se na nich podílelo ještě Evropské centrum pro střednědobou předpověď, které program vede, Královský nizozemský meteorologický ústav a Joint Research Centre (vědecké centrum zřízené Evropskou komisí). Z východní Evropy na tom kromě nás nikdo další nespolupracuje a pro nás tedy jde o uznání kvality toho, co děláme,“ řekl bioklimatolog Miroslav Trnka. Jeho tým se rovněž zasloužil o to, aby česká aplikace Windy.com mohla poskytovat předpověď sucha po celém světě a čerstvě i o to, že poskytuje předpověď požárního rizika.
Spolupráce má pokračovat. Letos bude podle Trnky co vyhodnocovat s ohledem na extrémní situaci, která panovala v létě ve Středomoří a vedla k velkému počtu více či méně ničivých požárů, které vystřídaly silné záplavy. Brněnské setkání poslouží tomu, aby spolu mluvili hlavní uživatelé dat s vědci. Tvůrci programu Copernicus uvidí, jak se jeho data používají a jaké aplikace uživatelé vyvíjejí. „Setkání může vést do budoucna k tomu, že vzniknou další užitečné aplikace a zpracování a využití dat tak bude ještě efektivnější. Kromě toho jsme jako součást projektu vyvinuli software na kontrolu kvality všech naměřených dat v Evropě, která vstupují do finálních analýz. Bez něj by se mohly do výpočtu dostat chybné údaje, které by znehodnotily výsledky celého programu,“ vysvětlil Trnka.
Jedním z uživatelů dat, které Copernicus poskytuje, je Petr Lukeš z CzechGlobe. „Používám především satelitní data z družic Sentinel, která zajišťují systematický monitoring celé Země. Typicky se tato data používají v precizním zemědělství, kde mají největší ekonomický potenciál, v lesnictví díky nim například monitorujeme kůrovcovou kalamitu,“ řekl Lukeš, který aktuálně spolupracuje na projektu pro Evropskou kosmickou agenturu. „Pomocí kombinací různých satelitních dat usilujeme o co nejvčasnější odhad výnosu plodin. A zajímavostí je, že kombinace dat z družic Sentinel-1 a 2 začíná sloužit pro kontrolu rozdělování zemědělských dotací. V základním výzkumu vyvíjíme postupy pro co nejširší využití dat Copernicus v každodenní praxi,“ vysvětlil Lukeš.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Karel Zvářal
11.9.2023 19:33Miroslav Vinkler
11.9.2023 20:16Pak můžeme dělat závěry o hodnotě srazu klima-vědců.
mara polasek
12.9.2023 06:15protoze zavery budou vsechno fosilni fuj a zahyneme v ohni pekelnem g.o.!
veskera lidska cinnost produkuje teplo. protoze nemame kolem sebe pristroje se 100% ucinnosti. a ta nedostatecnost je vzdy tvorena vznikem tepla. by jsme museli nic nedelat a nic nepouzivat a vlastne ani nedychat..
Jiří Svoboda
12.9.2023 10:14 Reaguje na mara polasekAle produkce tepla lidskou činností je stále řádově nižší než navýšení skleníkového jevu emisemi CO2 a přes pozitivní zpětnou vazbu vodní párou.