https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-zahadnou-zlatou-kouli-na-dne-oceanu-u-pobrezi-aljasky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili záhadnou zlatou kouli na dně oceánu u pobřeží Aljašky

8.9.2023 12:16 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Vědci na dně oceánu u tichomořského pobřeží Aljašky objevili záhadnou zlatou kouli, která podle nich může být vejcem nakladeným neznámým mořským tvorem nebo mořskou houbou. Nyní objekt analyzuje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), napsal list The Guardian.
reklama

 

Hladký objekt se zvláštním otvorem uprostřed byl nalezen v hloubce více než tří kilometrů pomocí dálkově řízeného podmořského průzkumníka.

Vědci z NOAA, kteří kouli objevili, předpokládají, že by se mohlo jednat o vejce nebo mořskou houbu. Nyní provádějí DNA analýzu, aby zjistili původ záhadného lesklého objektu, který podle nich připomíná "kožní tkáň".

Výzkumníci použili dálkově ovládanou robotickou ruku k "polechtání" objektu, díky čemuž zjistili, že má "jemnou, kožní" strukturu. Poté kouli jemně "odsáli" do trubice pro testování v laboratoři.

Otvor v objektu podle vědců mohl vzniknout vylíhnutím nějakého tvora nebo vniknutím predátora. "Jen doufám, že když do toho šťouchneme, něco se nerozhodne vylézt ven," řekl jeden z vědců. "Je to jako začátek hororu," dodal.

Některé druhy, včetně hlubokomořských tvorů, jako jsou žraloci, kladou své vaječné schránky na mořské dno, což snižuje pravděpodobnost, že je vyplaví mořské proudy. Houby jsou jednoduší vodní živočichové s hustou pórovitou kostrou, kteří se přichycují ke skalám.

Na snímcích pořízených ze dna oceánu měl objekt zlatavý vzhled, což však vědci přičítají odrazu od světlometů ponorky. Fotografie záhadné koule pořízená v laboratoři naznačuje hnědožlutou barvu.

Objekt byl odhalen v rámci ponoru, který byl součástí expedice Seascape Alaska 5, která potrvá do 15. září. Mise zkoumá Aljašský záliv do hloubky zhruba 6,5 kilometru, včetně hlubokomořských korálových a houbových biotopů i geologických útvarů, jako jsou bahenní sopky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist