Vědci popsali chování páru termitů před 40 miliony lety, našli je v jantaru
Čeští vědci na projektu spolupracovali s Okinawským institutem vědy a technologie v Japonsku. Jde o dosud jedinou známou fosilii páru termitů, který uvízl v pryskiřici při páření. Zkamenělinu objevil náhodou Aleš Buček z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v internetovém obchodu pro sběratele a okamžitě rozeznal její vědeckou hodnotu. "Fosilie termitů jsou docela běžné, ale tento kus byl unikátní, protože obsahuje pár. Viděl jsem stovky jantarů s termity, ale nikdy v nich nebyla dvojice," uvedl Buček.
Páření termitů výzkumníci dobře znali, protože jej mnohokrát pozorovali u současných termitů. Vědecký tým detailně fosilii nasnímal pomocí rentgenové mikrotomografie. "Určení druhu nebylo vůbec snadné, protože před poznávacími znaky těl termitů byly bubliny,“ uvedl Simon Hellemans z okinavského institutu.
Na fosilii byla nápadná nezvyklá pozice páru v jantaru. Místo aby samec a samice leželi za sebou, byli vedle sebe. Vědci se proto zaměřili na pokusy s pářícími se termitími páry za využití kamerového systému a automatické analýzy videonahrávek. Experimenty ukázaly, že i když vůdčí jedinec páru uvízne na lepkavém povrchu, druhý neuteče ani neopustí svého partnera, ale následuje ho a sám se také přilepí. A to v pozici velmi podobné páru zvěčněném v jantaru. "Pokud pár potká predátora, většinou uteče, ale na lepkavém povrchu si pravděpodobně neuvědomuje nebezpečí a uvízne," uvedl vědec Nobuaki Mizumoto.
reklama