https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-popsali-chovani-paru-termitu-pred-40-miliony-lety-nasli-je-v-jantaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci popsali chování páru termitů před 40 miliony lety, našli je v jantaru

10.3.2024 01:05 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Pár termitů v jantaru. Dvojice termitů E. affinis byla před téměř 40 miliony let uvězněna v pryskyřici a dodnes se zachovala jako fosilie v baltském jantaru.
Pár termitů v jantaru. Dvojice termitů E. affinis byla před téměř 40 miliony let uvězněna v pryskyřici a dodnes se zachovala jako fosilie v baltském jantaru.
Zdroj | BC AV ČR
Vědci popsali chování páru termitů před 40 miliony lety. Našli je uvízlé v jantaru. Jejich chování popsali i pomocí technologií, jako je rentgenová tomografie nebo počítačová analýza, informovala Daniela Procházková z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR.
 

Čeští vědci na projektu spolupracovali s Okinawským institutem vědy a technologie v Japonsku. Jde o dosud jedinou známou fosilii páru termitů, který uvízl v pryskiřici při páření. Zkamenělinu objevil náhodou Aleš Buček z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v internetovém obchodu pro sběratele a okamžitě rozeznal její vědeckou hodnotu. "Fosilie termitů jsou docela běžné, ale tento kus byl unikátní, protože obsahuje pár. Viděl jsem stovky jantarů s termity, ale nikdy v nich nebyla dvojice," uvedl Buček.

Páření termitů výzkumníci dobře znali, protože jej mnohokrát pozorovali u současných termitů. Vědecký tým detailně fosilii nasnímal pomocí rentgenové mikrotomografie. "Určení druhu nebylo vůbec snadné, protože před poznávacími znaky těl termitů byly bubliny,“ uvedl Simon Hellemans z okinavského institutu.

Na fosilii byla nápadná nezvyklá pozice páru v jantaru. Místo aby samec a samice leželi za sebou, byli vedle sebe. Vědci se proto zaměřili na pokusy s pářícími se termitími páry za využití kamerového systému a automatické analýzy videonahrávek. Experimenty ukázaly, že i když vůdčí jedinec páru uvízne na lepkavém povrchu, druhý neuteče ani neopustí svého partnera, ale následuje ho a sám se také přilepí. A to v pozici velmi podobné páru zvěčněném v jantaru. "Pokud pár potká predátora, většinou uteče, ale na lepkavém povrchu si pravděpodobně neuvědomuje nebezpečí a uvízne," uvedl vědec Nobuaki Mizumoto.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.3.2024 09:31
Před 40 mil. let ještě umělou inseminaci neznali, tak se spojili zadečky. To je věda!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

10.3.2024 11:54
No jo, vědecky, za použití rentgenové mikrotomografie zkoumat, zda se dva termiti před čtyřiceti miliony let, před svou smrtí pářili, je jistě velice přínosný počin pro celé lidstvo. Ještě by ti vědci mohli vyzkoumat, zda tehdy ti termiti znali i více než dvě pohlaví...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist