Vědci vystopovali mikroplasty i v písku mořských pláží. Vadit by to mohlo želvám a jejich vajíčkům
V průměru se v hloubce kolem 60 cm nachází 5300 plastových mikročástic na kubický metr písku. Konkrétně vědci zkoumali pláž na Kypru, kde s oblibou kladou svá vejce kareta obrovská nebo kareta obecná.
Na povrchu pláže je mikroplastů řádově víc, 130 tisíc kusů na kubický metr písku. Rekord to sice není (ten si v tomto neveselém závodě drží pláž Guangdong na jihu Číny), ale vědce to znepokojuje i tak.
„Zkoumali jsme 17 pláží, které si pro své snůšky vybírají karety obrovské a karety obecné. Mikroplasty jsme našli na všech plážích a ve všech hloubkách,“ říká Emily Duncanová z Exeterské univerzity.
Vědci se obávají, že pokud koncentrace mikroplastů v písku bude dál narůstat, začne to ovlivňovat vitalitu snůšek a poměr narozených samců a samiček. „Mikroplasty mají jiné fyzikální vlastnosti než písek, a pokud jich bude víc, mohou se proměnit podmínky, ve kterých se vejce vyvíjejí,“ upozorňuje Emily Duncanová.
Teplota písku například ovlivňuje to, zda se narodí samci či samičky. Je-li prostředí kolem vajíček teplejší, narodí se více samic. Plastové částice v písku mohou ovlivnit jeho schopnost držet teplo.
Zkoumané pláže jsou vcelku vzdálené nějaké industriální oblasti a nejde ani lidmi o hojně navštěvované pláže. „Je proto jasné, že mikroplasty se na lokalitu dostaly díky mořským proudům,“ říká Brendan Godley z Exeterské univerzity. Podle analýzy pochází většina plastů z východního Středomoří.
reklama