https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vytvorili-elektronicky-atlas-prachovych-castic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vytvořili elektronický atlas prachových částic

19.10.2018 00:26 (ČTK)
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vytvořili elektronický atlas prachových částic.
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vytvořili elektronický atlas prachových částic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vytvořili elektronický atlas prachových částic. Je to první aplikace zaměřená konkrétně na složky usazeného prachu, určena je pro odborníky i laiky. Atlas vznikl za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby. V tiskové zprávě to uvedl Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.
 

Podle tvůrců je důležité zkoumat prachové částice, neboť jejich atmosférické šíření a ukládání přináší řadu zdravotních či ekologických rizik. "Ukládají se jak organické a anorganické částečky z lokálních zdrojů, tak i prach ze vzdálených požárů, sopečných výbuchů nebo vojenských operací, a všechen tento materiál se ještě před dopadem na zem promísí. Původ a zdroj atmosférického znečištění ale není z velké části ani známý," uvedla Martina Havelcová z Oddělení geochemie Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.

Atlas by měl tedy přispět ke snazší identifikaci částic i původu a zdrojů atmosférického znečištění. Podle Havelcové je totiž nutné zpřesnit rozpoznávání částic o velikosti v řádu jednotek až stovek mikrometrů. "Odborník i laik si v ní bude moci vyhledat informace o složení prachu v lokalitě, která ho zajímá, prohlédnout si mikroskopické fotografie a získat další poznatky z podrobně popsaných analýz. Současná databáze vzorků v atlase bude průběžně doplňována," doplnil Tomáš Hrstka z Geologického ústavu AV ČR.

Problematice prachových částic se bude věnovat také seminář v pondělí 22. října v budově Akademie věd ČR v Praze. Vystoupí na něm vědci nejen z Geologického ústavu, ale též Ústavu chemických procesů, Ústavu jaderné fyziky, Ústavu analytické chemie či Ústavu experimentální medicíny AV ČR.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist