Vědci ze Západočeské univerzity zpracovávají velká data pro potřeby biohospodářství
Projekt DataBio je podpořen programem EU Horizont 2020 a zahrnuje 26 pilotních aplikací z biohospodářství. Geomatici ZČU se podílejí na třech. Spravují a vizualizují velká prostorová data a vyvíjejí systém pro zpracování senzorových dat SensLog. Geomatika je obor zabývající se sběrem, distribucí, ukládáním, analýzou, zpracováním a prezentací geografických dat nebo geografických informací.
V projektu Správa zemědělské techniky experti zpracovávají detailní informace o rychlosti, poloze a spotřebě traktorů a další zemědělské techniky různých výrobců s odlišnými telematickými řešeními. Podle člena týmu Tomáše Mildorfa se pak telematické údaje z traktorů a další techniky analyzují a porovnávají s ostatními zemědělskými daty.
V projektu Obiloviny, biomasa a přadné rostliny vyvíjejí odborníci webovou platformu pro mapování vitality plodin. K tomu využívají data dálkového průzkumu země pro aplikaci hnojiv a ochranu rostlin. "Zpracováváme data z pozemních senzorů vlhkosti v půdě, ale také data pořízená drony a satelitní obrazové záznamy, které umožňují interpretovat stav vegetace i stav podzemních vod," řekl člen týmu Karel Jedlička.
Šestičlenný tým se zabývá také modelováním a vizualizací dat ve 3D. Výsledkem je například pilotní aplikace pro webovou vizualizaci odhadu výnosů v rostlinné výrobě, kterou teď testují na farmě v Roštěnicích u Brna. Projekt má díky využití satelitních dat z rybářských bójí přispět i k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu lovu tuňáků.
ZČU je jedním ze 48 partnerů konsorcia DataBio ze 17 zemí světa. Projekt využívá 90 nejmodernějších technologií zpracování dat velkého objemu, pozorování Země a informačních a komunikačních technologií, propojených platformou DataBio. Cílem je odpovědným a udržitelným způsobem přispět k produkci co nejlepších surovin.
reklama