https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-ze-zcu-zpracovavaji-velka-data-pro-potreby-biohospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci ze Západočeské univerzity zpracovávají velká data pro potřeby biohospodářství

29.8.2018 00:30 | PLZEŇ (ČTK)
Odborníci na geomatiku a informační technologie Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) zpracovávají velký objem dat od zemědělců, lesníků a rybářů.
Odborníci na geomatiku a informační technologie Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) zpracovávají velký objem dat od zemědělců, lesníků a rybářů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | info.zcu.cz
Odborníci na geomatiku a informační technologie Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) zpracovávají velký objem dat od zemědělců, lesníků a rybářů. Jejich vyhodnocení přispěje k rozvoji udržitelného biohospodářství v Evropě a ke zlepšení produkce potravin, energie a biomateriálů. Zahájili první testy pilotních akcí, řekla mluvčí plzeňské univerzity Šárka Stará.
 

Projekt DataBio je podpořen programem EU Horizont 2020 a zahrnuje 26 pilotních aplikací z biohospodářství. Geomatici ZČU se podílejí na třech. Spravují a vizualizují velká prostorová data a vyvíjejí systém pro zpracování senzorových dat SensLog. Geomatika je obor zabývající se sběrem, distribucí, ukládáním, analýzou, zpracováním a prezentací geografických dat nebo geografických informací.

V projektu Správa zemědělské techniky experti zpracovávají detailní informace o rychlosti, poloze a spotřebě traktorů a další zemědělské techniky různých výrobců s odlišnými telematickými řešeními. Podle člena týmu Tomáše Mildorfa se pak telematické údaje z traktorů a další techniky analyzují a porovnávají s ostatními zemědělskými daty.

V projektu Obiloviny, biomasa a přadné rostliny vyvíjejí odborníci webovou platformu pro mapování vitality plodin. K tomu využívají data dálkového průzkumu země pro aplikaci hnojiv a ochranu rostlin. "Zpracováváme data z pozemních senzorů vlhkosti v půdě, ale také data pořízená drony a satelitní obrazové záznamy, které umožňují interpretovat stav vegetace i stav podzemních vod," řekl člen týmu Karel Jedlička.

Šestičlenný tým se zabývá také modelováním a vizualizací dat ve 3D. Výsledkem je například pilotní aplikace pro webovou vizualizaci odhadu výnosů v rostlinné výrobě, kterou teď testují na farmě v Roštěnicích u Brna. Projekt má díky využití satelitních dat z rybářských bójí přispět i k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu lovu tuňáků.

ZČU je jedním ze 48 partnerů konsorcia DataBio ze 17 zemí světa. Projekt využívá 90 nejmodernějších technologií zpracování dat velkého objemu, pozorování Země a informačních a komunikačních technologií, propojených platformou DataBio. Cílem je odpovědným a udržitelným způsobem přispět k produkci co nejlepších surovin.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist