https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinari-zahaji-spravni-rizeni-s-chovatelem-zvirat-z-knezdubu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterináři zahájí správní řízení s chovatelem zvířat z Kněždubu

3.2.2023 18:24 (ČTK)
Krajská veterinární správa zahájí správní řízení s Janem Šantavým v Kněždubu na Hodonínsku, jehož hospodaření tento týden společně veterináři s policií zkontrolovali. V pondělí dostali podnět od hnutí Animal Save Movement v podobě zprávy a časosběrného videa z areálu bývalého JZD. Hnutí v něm upozorňovalo na špatné podmínky chovu hospodářských zvířat. Veterináři zjistili řadu prohřešků proti zákonům, kromě správního řízení s majitelem zvířat dají také podnět obci s rozšířenou působností. Šetření není dosud u konce, proto zatím nelze předjímat, jaký trest Šantavý dostane, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
reklama

 

Za jediný užitečný trest by starosta obce Libor Grabec považoval odebrání zvířat, o něž už v minulosti několikrát usiloval. V pondělí ČTK řekl, že hospodářství místního sedmdesátiletého obyvatele vzbuzuje nevoli u lidí už několik let a problém se nedaří vyřešit. Z případných pokut si Šantavý podle starosty nic nedělá, protože nemá žádný majetek. V minulosti o něj přišel, bydliště má na obecním úřadě a přebývá právě v bývalém areálu JZD, kde ho nechává společnost Rolnická z Hroznové Lhoty.

Na videu, které hnutí rozeslalo veterinářům i médiím, bylo vidět, že o zvířata majitel příliš nepečuje, v areálu se také nacházejí mrtvá zvířata v různém stadiu rozkladu. Grabec uvedl, že muži dříve několikrát utekli koně. Chová zde i ovce, prasata či slepice. Veterináři zjistili, že zvířata nemá očipovaná a nahlášená na příslušných úřadech a že psi nejsou očkovaní proti vzteklině. Tím porušil veterinární a plemenářský zákon. Těmto prohřeškům se věnují veterináři, avšak další prohřešky proti tzv. welfare, tedy kvalitnímu prostředí chovu, musí řešit obec s rozšířenou působností.

V minulosti vedení Kněždubu úspěšné nebylo. Orgány státní správy nikdy nenašly dostatek důvodů pro to, aby byla zvířata Šantavému odebraná. A komunikovat s ním je podle starosty nemožné, navíc hospodaří na soukromém, nikoliv obecním majetku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

4.2.2023 08:43
Dříve se pro dluhy chodilo do vězení. Nebylo by špatné tuto praxi oživit.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.2.2023 23:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zdá se, že máte kvalitní zajištění svých nároků zaručeno, ale nejásejte předčasně, zdání klame. <rl>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.2.2023 23:59
Bylo by záhodno také zjistit, jak obec sedumdesátiletému starci účelně pomohla při vyřízení důchodových nároků, aby si nemusel svoje živobytí řešit tímto, poněkud krkolomným způsobem, který nezvládají někdy ani občané v raném produktivním věku.
Ale zde je patrně závist oním hybatelem, jak to na obcích tohoto typu bývá.
<rl>
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist