https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-kontroluje-behem-veder-dostatecne-chlazeni-a-napajeni-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa kontroluje během veder dostatečné chlazení a napájení zvířat

20.7.2022 00:49 (ČTK)
Kontroly chovatelů hospodářských zvířat se v období horkého počasí zaměřují na povinnost zajistit zvířatům dostatečné napájení, větrání a chlazení. Chovatelé musí v hospodářských budovách, kde může teplota vystoupat velmi vysoko, zajistit ventilaci a náhradní zdroje energie. Mají mít také připravené pohotovostní plány, v nichž musí být uvedena doba, po kterou jsou schopni udržet vhodné podmínky pro zvířata v případě selhání umělé ventilace, uvedla Státní veterinární správa (SVS).
 

Veterinární správa také upozornila na to, že v případě extrémních teplot je vhodné zvířata ochlazovat a zemědělci mají také povinnost sledovat vývoj počasí a být připraveni na vysoké teploty. Zvířata chovaná na pastvách, zejména skot, ovce nebo koně, musí mít na pozemku možnost úkrytu před slunečním zářením a chovatelé pro zvířata musí zajistit dostatek vody. SVS uvedla, že dojnice vyžadují na den až 180 litrů vody, skot spotřebuje 40 litrů, prase 25 litrů a ovce 20 litrů.

Veterináři v tomto období také doporučují přepravovat hospodářská zvířata spíše v ranních nebo večerních hodinách. "Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinek zvířat," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Horké počasí může také negativně ovlivnit zdraví psů, koček a dalších zvířat v takzvaných zájmových chovech. Chovatelé by neměli zapomínat při cestách autem dělat pravidelné zastávky a zvířata by měla mít možnost dostatečně se napít vody. V případě, že nastane přehřátí zvířete, měli by chovatelé ihned poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou a umístěním zvířete do stínu a vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Doporučují také venčení psů ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist