https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/veterinarni-sprava-podil-vcelstev-bez-varroazy-mezirocne-klesl-z-22-na-17-procent?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veterinární správa: Podíl včelstev bez varroázy meziročně klesl z 22 na 17 procent

13.5.2023 00:12 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl včelstev bez roztoče způsobujícího nemoc varroázu podle Státní veterinární správy (SVS) meziročně klesl z loňských 22 na 17 procent. Vyplývá to z pravidelného monitoringu. Podíl včelstev bez přítomnosti roztoče klesá druhým rokem. Meziročně vzrostl podíl včelstev s více než třemi původci nákazy na úl. U těch museli včelaři do 15. dubna provést léčebné ošetření na daném stanovišti.
reklama

 

Plošné sledování výskytu varroázy se každoročně provádí vyšetřením spadu na dně úlu, které musí chovatelé odevzdat do 15. února. Varroázu způsobuje roztoč kleštík včelí, který parazituje na včelím plodu i na dospělých včelách. Nemoc v kombinaci s dalšími faktory, jako je nedostatečná výživa, virózy nebo nízká úroveň zoohygieny, může vést až k úhynu včelstev.

Do včelstev se vkládají podložky, ze kterých se vyhodnocuje počet spadlých samiček roztoče, který se vydělí počtem dnů, kdy byla podložka v úlu a získá se průměrný denní spad.

Podíl stanovišť s více než třemi roztoči meziročně vzrostl z 18,5 procenta na více než čtvrtinu vzorků. Podíl stanovišť s žádným až třemi roztoči se snížil z téměř 60 procent na 57 procent.

Veterinární správa stanovila metodické pokyny pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy. "Chtěli bychom apelovat na všechny chovatele, aby sledovali zdravotní stav včelstev v průběhu celého roku a nespoléhali jen na výsledek povinného vyšetření po zimě," doplnil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

Podle Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 654 000 včelstev. Vyprodukovalo se 7771 tun medu. Proti roku 2021, kdy včelaři vyprodukovali 6068 tun, je to nárůst o téměř 28 procent.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist