https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsina-samicek-savcu-zije-dele-nez-samecci-zjistila-nova-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Většina samiček savců žije déle než samečci, zjistila nová studie

25.3.2020 00:32 (ČTK)
Od slonů po lvy a od kosatek po lachtany - většina samiček savců žije déle než samečci, stejně jako je to v případě lidí. / Ilustrační foto
Od slonů po lvy a od kosatek po lachtany - většina samiček savců žije déle než samečci, stejně jako je to v případě lidí. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | reglohsg / Pixabay
Od slonů po lvy a od kosatek po lachtany - většina samiček savců žije déle než samečci, stejně jako je to v případě lidí. Zjistila to nová studie, o které informoval zpravodajský server CNN.
 

Vědci prozkoumali 101 druhů volně žijících savců na 134 různých místech a zjistili, že samice žily déle než samci v 60 procentech případů. Co vědce obzvlášť překvapilo, byla skutečnost, o kolik déle se samičky dožívají - průměrně měly život delší o 18,6 procenta, než samečci.

U lidí se ženy dožívají o 7,8 procenta delšího věku než muži, dodala studie, kterou v pondělí zveřejnil odborný list Proceedings of the National Academy Of Sciences.

U druhů, kde déle žijí samci - například u koní, některých druhů netopýrů či u králíků - byl rozdíl v délce života podstatně menší, uvedl Jean-François Lemaître, autor studie z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum.

Lemaître dodal, že tato studie je zatím nejobsáhlejším pohledem na danou problematiku, i když vědci nemohli zahrnout mnoho druhů malých hlodavců, o nichž neexistuje dostatek údajů z volné přírody.

Pokud jde o příčiny rozdílu v délce života mezi jednotlivými pohlavími, existuje řada teorií. Podle nové studie rozdíly v samčí a samiččí dlouhověkosti vytváří prostředí, ve kterém zvířata žijí, a také role při reprodukci.

Samci u některých druhů dorůstají větší velikosti a mají takové rysy, jako velké paroží, které si mohou vybrat "fyziologickou cenu" a ovlivnit to, jak reagují na ekologické faktory, jako jsou například patogeny, uvedl Lemaître.

Podle jiné teorie mohou mít dvě kopie stejného pohlavního chromozomu ochranný vliv. U savců mají samičky dva chromozomy X, zatímco samci jen jeden. U ptačích druhů, kde samci často žijí déle než samičky, je to naopak.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

O

Ondřej Dočkal

25.3.2020 12:09
K těm teoriím bych přidal vliv testosteronu. Nemám to u sebe, ale četl jsem nějaké práce že vyšší produkce testosteronu vede k horší imunitě, nemluvě o tom, že testosteronem nabuzený samec se často účastní teritoriálních bojů, kde si občas přivodí nějaké zranění, kterému může podlehnout..
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist