Vídeň zavádí klimatické zóny: ročně vznikne 8 000 bytů, které nebudou využívat fosilní paliva
Podle náměstkyně vídeňského starosty a radní pro životní prostředí Birgit Hebein hrají budovy při udržitelném systému výstavby klíčovou roli, neboť domy, které se dnes staví, budou stát ještě i za 50 let. „Vídeň proto nově vytváří klimatické zóny, ve kterých budeme stavět všechny budovy včetně sociálních, městem dotovaných bytů bez použití ropy a plynu. Díky tomu snížíme spotřebu CO2 u novostaveb až o 80 % a ušetříme tak do roku 2030 až 112 000 tun CO2. To odpovídá například 1 000 cestám automobilem na měsíc a zpět“, vysvětluje radní ze strany Zelených Hebein.
Svoboda výběru jako základní princip
Osm z deseti bytových jednotek se ve Vídni bude nacházet v klimatické zóně. V praxi to znamená, že vytápění, chlazení a ohřev teplé vody musí probíhat pomocí biomasy, obnovitelné energie jako je například geotermální či solární energie, nebo prostřednictvím dálkového vytápění. Z dlouhodobého hlediska se tak pro tyto oblasti fosilní paliva stanou minulostí. Předseda výboru pro městské plánování a fosilní infrastrukturu Peter Kraus tvrdí, že Vídeň bude v této oblasti hrát v rámci Evropy prim a umožní tak tisícům Vídeňanů vytápět a ohřívat své byty šetrně k životnímu prostředí. Zásadním předpokladem bude přitom pro developery možnost výběru z více úsporných alternativ, které nezatěžují klima. Řada klimatických zón na celém území města Vídně bude vznikat postupně po jednotlivých městských částech do poloviny roku 2020.
Moderní, pohodlné a zdravé byty pro všechny
Nové pravidlo jasně říká, že ochrana životního prostředí a sociální otázky musí a mohou jít ruku v ruce. Narůstajícími vedry jsou totiž zasaženy i skupiny obyvatel s nízkým příjmem. „Zajistíme příjemné pokojové klima v budovách, ve kterých Vídeňané žijí, chodí do škol a školek, pracují nebo chodí nakupovat. A nesmí to být žádná luxusní vymoženost, ale standard“, zdůrazňuje radní Hebein. Že tento koncept je možný už dnes, dokazuje nově vystavěný, městem financovaný bytový dům v ulici Mühlgrundgasse v 22. vídeňském obvodě. Zde jsou byty vytápěny a ochlazovány geotermální energií a tepelné čerpadlo je poháněno přebytečnou větrnou energií – a to vše za dostupné ceny.
Prostor pro inovace
Klimatické zóny mají potenciál od základu změnit tepelný sektor, jak se ukazuje podle Bernda Vogla, vedoucího pro oblast Plánování energie města Vídně: „V oblastech pro ochranu klimatu používáme dostupné zdroje energie efektivněji a zajišťujeme prostor pro inovativní, vysoce efektivní technologie. To mohou být jako v případě Mühlgrundgasse sezonní zásobníky tepelné energie, které přes léto ukládají v zemi teplo na zimu a v létě mohou ochlazovat budovy chladem ze zimy. Ročně tak v těchto zónách vznikne okolo 8 000 nových bytových jednotek.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Václav Kain
15.9.2019 12:30Václav Kain
15.9.2019 12:31Katka Pazderů
15.9.2019 17:10Kdyby byla Praha, jako je Vídeň, nebydlela bych v soukromém, ale v městském bytě.
Václav Kain
15.9.2019 17:45 Reaguje na Katka PazderůAnyr
15.9.2019 18:02 Reaguje na Václav KainZa mě pořád lepší černý muslim, než ti ufňukaní, ukňučení, vševědoucí, sebestřední, hamižní, do všeho ryjící, všeničící, všeodmítající "křesťanští" Češi, kteří z prasete udělali prezidenta a ze zloděje, lháře a udavače premiéra.
No - nakonec jaký národ, taková vláda. ;)
Nebo jsi proti "hrozným migrantům" jen pro to, že nám tu zlepší "lidský průměr" a ohrozí převahu "českých čuňat"? :)
Jan Šimůnek
16.9.2019 10:11 Reaguje na AnyrKdo zná historii tak ví, že za Mohameda (ale ještě i jeho následníků po dobu cca 200 let) byl Arabský poloostrov pokrytý lesostepí s hojnou zvěří. Dnes je tam jen písek, a to je čistě dílo muslimů (nemuslimové tam byli plošně vybiti ještě za Mohamedova života).
Zkuste najít na panu googlovi obrázky spojené s heslem "Kusejr Amra", v tomto objektu jsou nástěnné malby životního prostředí, které muslimové totálně přeměnili na poušť.
Podobně je i islamizace obyvatel Sahary spojena s expanzí této pouště.
Aleš Nebáznivý
15.9.2019 19:49Anyr
15.9.2019 20:30 Reaguje na Aleš NebáznivýPodle mě je ale stále mnohem větší problém to, že lidé si "příliš dopřávají".
Spousta lidí má čím dál víc "věcí na elektřinu" (obecně přetechnizované domácnosti, a bude mnohem hůř). Spousta lidí je čím dál víc zvyklá na klimatizaci v létě a skutečně velké přetápění v zimě. Spousta lidí je zvyklá jíst maso téměř denně - nebo naopak denně čerstvou zeleninu a ovoce. A to nemluvím o dalších věcech, jako jsou až přehnané nároky na zábavu, kosmetiku (a další chemické přípravky v domácnostech), atp. To všechno má ukrutné nároky na životní prostředí.
Navíc jsou lidé často neuvěřitelně líní - a to už ne jen fyzicky, ale i přemýšlet; skutečně namáhat hlavu.
Přitom stačí to kouzelné slovní spojení: dobrovolná skromnost.
To vše samozřejmě neplatí jen pro Německo, ale pro všechny "vyspělé" (ta ironie...) státy.
Jenže když žijete v zemi, ve které lidé o člověku s recyklovaným, šedým toaletním papírem v košíku řeknou, že je socka, namísto ekolog, a mají vás za exota protože nemáte v baráku televizi (příšerná vymejvárna :D), tak to chce skutečně nervy ze železa a nevlastnit zbraň. :D
Dzejn
16.9.2019 09:31 Reaguje naJan Šimůnek
16.9.2019 09:56 Reaguje na DzejnDruhou věcí je, že na ekolozích je jasně vidět, jak "káží vodu a pijí víno", tj. z jejich strany nějaké uskromňování naprosto nehrozí, což se dříve nebo později lidem také začne zajídat.
Jan Šimůnek
16.9.2019 10:01 Reaguje na AnyrKlimatizace je v podstatě nepotřebná ve kvalitních cihlových budovách, jaké nám ovšem EU, cestou prosazování "bezenergetických" haluzen zakazuje stavět. To by vyřešil odchod z EU.
Čerstvou zeleninu si mohu vypěstovat na zahrádce, opět narážím na nejrůznější EUro a enviro normy, které mi to komplikují. A navíc je zde i problém s narůstající zločinností (o tom jsou mj. i ti imigranti, byť nejsou příčinou jedinou), že řada objektů se takto využít nedá, protože by byly vykradeny.
Podobné je to i s čerstvým masem.