https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-zpresneni-povinnosti-vuci-antarktide
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila zpřesnění povinností vůči Antarktidě

21.9.2020 18:18 | PRAHA (ČTK)
Novela uvádí českou právní úpravu do souladu s přílohou VI takzvaného Madridského protokolu. Upravuje odpovědnost za ekologické havárie, jež vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních činností v oblasti Smlouvy o Antarktidě,
Novela uvádí českou právní úpravu do souladu s přílohou VI takzvaného Madridského protokolu. Upravuje odpovědnost za ekologické havárie, jež vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních činností v oblasti Smlouvy o Antarktidě,
Novelu zákona o Antarktidě, jež zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků České republiky vůči kontinentu, vláda na dnešním zasedání schválila. Jedním z cílů novely, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí, je úprava povolovacího systému, procesů a podmínek pro vstup a činnosti prováděné na Antarktidě.
 

"V současné době vedle sebe existuje dvojí režim ohlášení a povolení. Navrhovanou právní úpravou dojde k vytvoření jednoho povolení obdobně, jako tomu je v jiných smluvních státech s konzultativním statusem, například ve Švédsku nebo Nizozemsku. To... umožní lepší orientaci osobám mířícím do Antarktidy a také přispěje k jednoduššímu dohledu nad dodržováním zákona," uvedl resort v předkládací zprávě.

Všechny plánované činnosti na kontinentu budou podléhat zjišťovacímu procesu EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. "Celková zpráva o činnosti expedicí zajistí zlepšení kontroly činností a zvýšení ochrany životního prostředí v Antarktidě," dodalo ministerstvo.

Novela také uvádí českou právní úpravu do souladu s přílohou VI takzvaného Madridského protokolu. Upravuje odpovědnost za ekologické havárie, jež vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních činností v oblasti Smlouvy o Antarktidě, uvádí předkládací zpráva. Povinnost přijetí nápravných opatření má podle přílohy při ekologické havárii provozovatel činnosti.

Novelu podporují opoziční Piráti, uvedli to v dnešní tiskové zprávě. "Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit," poznamenali.

"Je správné, že princip 'znečišťovatel platí' bude platit i kolem jižního pólu," dodala poslankyně a předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.9.2020 22:38
Piráti vyšlou svoje lodě se zkříženými hnáty i do Anraktidy na lup?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist