Vláda schválila zpřesnění povinností vůči Antarktidě
"V současné době vedle sebe existuje dvojí režim ohlášení a povolení. Navrhovanou právní úpravou dojde k vytvoření jednoho povolení obdobně, jako tomu je v jiných smluvních státech s konzultativním statusem, například ve Švédsku nebo Nizozemsku. To... umožní lepší orientaci osobám mířícím do Antarktidy a také přispěje k jednoduššímu dohledu nad dodržováním zákona," uvedl resort v předkládací zprávě.
Všechny plánované činnosti na kontinentu budou podléhat zjišťovacímu procesu EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. "Celková zpráva o činnosti expedicí zajistí zlepšení kontroly činností a zvýšení ochrany životního prostředí v Antarktidě," dodalo ministerstvo.
Novela také uvádí českou právní úpravu do souladu s přílohou VI takzvaného Madridského protokolu. Upravuje odpovědnost za ekologické havárie, jež vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních činností v oblasti Smlouvy o Antarktidě, uvádí předkládací zpráva. Povinnost přijetí nápravných opatření má podle přílohy při ekologické havárii provozovatel činnosti.
Novelu podporují opoziční Piráti, uvedli to v dnešní tiskové zprávě. "Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit," poznamenali.
"Je správné, že princip 'znečišťovatel platí' bude platit i kolem jižního pólu," dodala poslankyně a předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.
reklama