Vláda zrušila možnost vyvlastnění majetku kvůli těžbě uhlí
Až dosud možnost vyvlastnění kvůli veřejnému zájmu na rozšiřování uhelných dolů hrozilo zejména obyvatelům obcí na Litvínovsku a části Karviné na Ostravsku. „Vypouští se komunistické paragrafy, které umožňujíc vyvlastňování za účelem těžby. Následovat by měla novela horního zákona, která upraví proces vyvlastňování novým způsobem,“ řekla na tiskové konferenci místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).
Přijetím novely vláda splnila bod z koaliční smlouvy. To, že ochrana vlastníků ohrožených prolomením limitů těžby bude jednou z priorit, ještě před volbami slíbil osobně i premiér Petr Nečas (ODS).
Podle vlády je cílem novely pomoci obyvatelům a obcím domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání v případě potřeby řešení střetu zájmů s těžebními organizacemi. Vláda preferuje řešení především formou vzájemné dohody.
Vláda také jako jeden z argumentů pro zrušení možnosti vyvlastnění kvůli rozšíření těžby uhlí uvedla, že vyvlastnění nebylo za posledních 20 let využito a ani těžební společnosti neprojevily zájem o jeho případné využití v budoucnu.
Rozhodnutí vlády přivítala česká pobočka Greenpeace, podle ní je rozhodnutí kabinetu předposledním klíčovým krokem k vítězství. Posledním bude prosadit vládní návrh ve sněmovně, což by zřejmě pro koalici neměl být zvláštní problém. „Pokud se to podaří, mohou uhlobaroni na bourání Horního Jiřetína, Černic i Karviné bez svolení místních zapomenout. Dá se proto očekávat, že reakce těžařů bude zuřivá, ale věříme, že zákonodárci se jimi nenechají zastrašit," komentuje to Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace.
Vyvlastnění ze zákona ale úplně nezmizí, slibuje ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Podle Hospodářských novin je aktuální změna zákona dohodou mezi předsedou vlády Petrem Nečasem a poslancem a starostou Litvínova Milanem Šťovíčkem (VV). "S panem Šťovíčkem jsme ale zároveň domluvení, že paragraf se v modernizované podobě vrátí s velkou novelou zákona," citovali Hospodářské noviny ministra Kubu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Mám z toho ambivalentní pocit. - 27. 6. 2012 - Jan RovenskýA k jakému datu byste ten stop-stav stanovil v Horním Jiřetíně? K sedmdesátým letům minulého století, kdy záměr zlikvidovat město oznámili komunisti? K roku 1991, kdy byly vyhlášeny limity (které stále platí, takže úvahy o těžbě jsou dost spekulativní)? K dnešku? Či datu, kdy socialisticko-komunistická vláda limity prolomí?Spekulanti nikdy takový pojekt nezastaví, protože by tak zmařili svojí investici (i v Jiřetíně se pár takových, naštěstí vcelku neúspěšně, pokouší skupovat domy). Ale zrušení vyvlastnění pomůže těm, kteří svůj domov, prarodiče na hřbitově a krajinu, kde vyrůstali, prodat nechtějí vůbbec. V Jiřetíně jich je (aspoň teď) většina. |