https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlka-nalezeneho-u-hermankovic-na-broumovsku-zrejme-nekdo-postrelil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlka nalezeného u Heřmánkovic na Broumovsku zřejmě někdo postřelil

7.4.2022 12:59 | PRAHA (ČTK)
Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Ilustrační foto
Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Ilustrační foto
Vlk, který byl mrtvý nalezen 18. března u Heřmánkovic na Broumovsku, měl v těle kousky kovových částic. Může to naznačovat, že byl postřelen. ČTK o tom informovali zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR. Vlk patří mezi zákonem chráněné druhy, jeho úmyslné usmrcení je trestným činem. AOPK ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
 

"Není bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků, ať už jsou to rysové, draví ptáci či právě vlci. Doufám, že policie viníka odhalí, hrozí mu až tři roky za mřížemi," uvedl v tiskové zprávě ředitel AOPK ČR František Pelc.

Jde podle něj o třetí doposud zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v ČR. Dvě prokazatelně zastřelená zvířata byla nalezena v letech 2019 a 2020 na Mělnicku, pachatele se vypátrat nepodařilo.

Mrtvého vlka ve značném stadiu rozkladu našla na Broumovsku turistka, která nález hlásila zástupcům Hnutí Duha, ti poté informovali AOPK ČR. "Zatím nemáme výsledky genetické analýzy, nevíme tedy nic o jeho původu. V oblasti se dlouhodobě pohybují tři vlčí smečky, je tedy pravděpodobné, že se jedná o zvíře některé z nich," uvedl Josef Rusňák z AOPK ČR. Odstřelem jedince se podle něj může narušit vnitřní hierarchie a smečka se rozpadne, někdy se v takových případech dokonce zvýší počet útoků na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata.

"Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u myslivců nebo chovatelů hospodářských zvířat. Stát však případné škody na hospodářských zvířatech hradí, klíčové je zabezpečení stád. Připravujeme zjednodušení dotačních pravidel na nové programové období Operačního programu Životní prostředí 2021 až 2027, aby finance pro chovatele byly co nejdostupnější. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80 až 95 procent vlčích útoků," uvedla Jindřiška Jelínková z AOPK ČR. Farmáři dlouhodobě namítají, že náhrady za škody na hospodářských zvířatech způsobené vlky jsou nedostatečné.

Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí letos v únoru potvrdilo výskyt minimálně 14 vlků ve třech předpokládaných teritoriích. V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami jsou podle ochranářů zaznamenány dvě přeshraniční smečky a jeden pár. Jedna smečka má jádrovou oblast v Javořích horách, druhá ve Vraních horách a vlčí pár v Národním parku Góry Stolowe. Ochranáři předpokládají, že ve Vraních horách by mohli být čtyři jedinci, v Javořích horách osm a v polských Górách Stolowych dva vlci.

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Důkazy o trvalém pobytu vlků jsou už i z Orlických hor.

Podle ochranářů vlci plní v přírodě v ČR důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně dvě procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

7.4.2022 13:08
Na místě tragický zesnulého by měl být zbudovan dustojný pomník kde by se jednou ročně schazeli členové neziskových ekologických hnutí a organizaci.Za zvuku smuteční hudby pokladat věnce a proslov by mohl mít Blaha z hnutí Duha.Sláva vlkovi.
Odpovědět
Anyr

Anyr

7.4.2022 22:05 Reaguje na karel krasensky
Tobě bych se na hrob leda vys*al.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

7.4.2022 14:00
nejspíš nějaký primitiv, ale v podstatě se to dalo očekávat. Co kdyby ten vlk napadl nějakého člověka, takových případů už tady bylo-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.4.2022 14:01
Jaké zřejmě ?
Buď byl postřelen, nebo nebyl !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.4.2022 17:18
"Měl v těle kousky kovových částic" ! To je prosím co? Broky, kulka a nebo
měl v žaludku mince z peněženky Červené Karkulky? A pokud byl postřelen,
tak to bylo v ČR, PR a nebo v Německu? Takhle mi to připadá zase jako
obvinění našich myslivců a mlžení o skutečném důvodu smrti. S broky a
kulkou ve svalovině přežívají i lidé a můj soused se s kulkou z války
v páteři dožil 80. let.
Odpovědět
DA

DAG

8.4.2022 08:07
Nic jiného jsem neočekával :) V každém chcíplém vlku se najdou kousky kovových částic. Najde se prokazatelně přejetý vlk a šup za týden má v sobě kovové částice. :)))
Pytláctví je samozřejmě špatně, ale jestliže se najde za rok cca. 3 až 5 přejetých vlků ročně, tak to znamená, že jich jsou tady stovky. A tím pádem narůstá společenský tlak proti vlkům. Neřešení možnosti regulace znamená, že nenávist k vlkům bude čím dál větší a to včetně všeobecné veřejnosti.
Odpovědět
re

regis24

8.4.2022 09:04
Zajímalo by mě, zda měli pracovníci CHKO pro manipulaci s kadaverem svolení uživatele honitby a také, zda a kdy bude uživateli honitby kadavér navrácen.
Nicméně zde se opět jedná o účelovou manipulaci s fakty ze strany CHKO a AOPK, lžou a hlupáci jim věří. Jaký třetí případ zastřeleného vlka? To že mají podezření, neznamená, že se tak stalo. Nehledě na to, že i předchozí případy byli minimálně podezřelé - postup pracovníků různých CHKO a AOPK je pokaždé minimálně diskutabilní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist