Vlka nalezeného u Heřmánkovic na Broumovsku zřejmě někdo postřelil
"Není bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků, ať už jsou to rysové, draví ptáci či právě vlci. Doufám, že policie viníka odhalí, hrozí mu až tři roky za mřížemi," uvedl v tiskové zprávě ředitel AOPK ČR František Pelc.
Jde podle něj o třetí doposud zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v ČR. Dvě prokazatelně zastřelená zvířata byla nalezena v letech 2019 a 2020 na Mělnicku, pachatele se vypátrat nepodařilo.
Mrtvého vlka ve značném stadiu rozkladu našla na Broumovsku turistka, která nález hlásila zástupcům Hnutí Duha, ti poté informovali AOPK ČR. "Zatím nemáme výsledky genetické analýzy, nevíme tedy nic o jeho původu. V oblasti se dlouhodobě pohybují tři vlčí smečky, je tedy pravděpodobné, že se jedná o zvíře některé z nich," uvedl Josef Rusňák z AOPK ČR. Odstřelem jedince se podle něj může narušit vnitřní hierarchie a smečka se rozpadne, někdy se v takových případech dokonce zvýší počet útoků na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata.
"Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u myslivců nebo chovatelů hospodářských zvířat. Stát však případné škody na hospodářských zvířatech hradí, klíčové je zabezpečení stád. Připravujeme zjednodušení dotačních pravidel na nové programové období Operačního programu Životní prostředí 2021 až 2027, aby finance pro chovatele byly co nejdostupnější. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80 až 95 procent vlčích útoků," uvedla Jindřiška Jelínková z AOPK ČR. Farmáři dlouhodobě namítají, že náhrady za škody na hospodářských zvířatech způsobené vlky jsou nedostatečné.
Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí letos v únoru potvrdilo výskyt minimálně 14 vlků ve třech předpokládaných teritoriích. V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami jsou podle ochranářů zaznamenány dvě přeshraniční smečky a jeden pár. Jedna smečka má jádrovou oblast v Javořích horách, druhá ve Vraních horách a vlčí pár v Národním parku Góry Stolowe. Ochranáři předpokládají, že ve Vraních horách by mohli být čtyři jedinci, v Javořích horách osm a v polských Górách Stolowych dva vlci.
Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Důkazy o trvalém pobytu vlků jsou už i z Orlických hor.
Podle ochranářů vlci plní v přírodě v ČR důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně dvě procenta.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
karel krasensky
7.4.2022 13:08Robert Jirman
7.4.2022 14:00Břetislav Machaček
7.4.2022 17:18měl v žaludku mince z peněženky Červené Karkulky? A pokud byl postřelen,
tak to bylo v ČR, PR a nebo v Německu? Takhle mi to připadá zase jako
obvinění našich myslivců a mlžení o skutečném důvodu smrti. S broky a
kulkou ve svalovině přežívají i lidé a můj soused se s kulkou z války
v páteři dožil 80. let.
DAG
8.4.2022 08:07Pytláctví je samozřejmě špatně, ale jestliže se najde za rok cca. 3 až 5 přejetých vlků ročně, tak to znamená, že jich jsou tady stovky. A tím pádem narůstá společenský tlak proti vlkům. Neřešení možnosti regulace znamená, že nenávist k vlkům bude čím dál větší a to včetně všeobecné veřejnosti.
regis24
8.4.2022 09:04Nicméně zde se opět jedná o účelovou manipulaci s fakty ze strany CHKO a AOPK, lžou a hlupáci jim věří. Jaký třetí případ zastřeleného vlka? To že mají podezření, neznamená, že se tak stalo. Nehledě na to, že i předchozí případy byli minimálně podezřelé - postup pracovníků různých CHKO a AOPK je pokaždé minimálně diskutabilní.