https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vls-obnovily-na-libave-kriz-pripominajici-osadu-i-pad-americkeho-bombarderu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

VLS obnovily na Libavé kříž připomínající osadu i pád amerického bombardéru

7.5.2023 00:41 | POTŠTÁT (ČTK)
Vojenské lesy na Libavé obnovily historický kříž připomínající zaniklou osadu i pád amerického bombardéru.
Vojenské lesy na Libavé obnovily historický kříž připomínající zaniklou osadu i pád amerického bombardéru.
Vojenské lesy a statky obnovily na okraji vojenského újezdu Libavá na Přerovsku zelený historický kříž připomínající zaniklou osadu i pád amerického bombardéru. Dřevěnou dominantu, která dala místu na křižovatce silnice od Velkého Újezdu na Potštát se silnicí směřující na obec Slavkov jméno, zničil počátkem března silný poryv větru. Lesníci nechali vyrobit nový kříž, který na křižovatce v minulých dnech opět vztyčili. ČTK to sdělil vedoucí lesní výroby z libavské divize Vojenských lesů a statků Jan Jeniš.
 

Dřevěný kříž připomíná osadu U Zeleného kříže, která se pod vrcholem nedalekého stejnojmenného kopce v Oderských vrších na hranici dnešního vojenského újezdu Libavá kdysi rozkládala. Samotu tvořila fořtovna postavená okolo roku 1860 a také hájovna stojící na druhé straně cesty. Domy patřily pod velkostatek hraběte Althana v nedalekém Lipníku nad Bečvou.

Po druhé světové válce fořtovna podle Jeniše sloužila jako noclehárna pro dřevorubce z vesnic na okraji vojenského prostoru, kteří tam pěšky docházeli z Bohuslávek, Dolního Újezda, Skoků a Staměřic. "Tento systém zde fungoval zhruba do začátku 60. let minulého století a v tomto období původní Zelený kříž zmizel," uvedl Jeniš.

Proč má kříž nedaleko pramene Odry zelenou barvu, není podle Jeniše jasné. Legenda hovoří o tom, že byl postaven na památku zločinu, při němž pytlák zastřelil místního hajného. "Jisté však je, že až do roku 1945 nestával tam, kde stojí nyní, nýbrž na druhé straně silnice u odbočky na Slavkov," dodal Jeniš.

Kromě zaniklé obce je místo také pamětníkem dramatických událostí z druhé světové války. Nedaleko křižovatky U Zeleného kříže byl na konci druhé světové války, v prosinci 1944, sestřelen americký bombardér. Podle výpovědi přeživších letců letoun napadla německá stíhačka a začal ve vzduchu hořet. Čtyřem letcům se podařilo z bombardéru vyskočit a byli po dopadu zajati. Letadlo následně rozmetal výbuch a jeho největší část dopadla do prostoru, kde nyní stojí kříž.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist