Voda v Libereckém kraji patří podle ČSÚ k nejdražším v zemi
Vodárenské společnosti v Libereckém kraji zdůvodňují vysokou cenu vodného a stočného nutností masivních investic do infrastruktury, která je zastaralá. Nejvyšší cenu si loni účtovalo Vodohospodářské sdružení Turnov, které vodou zásobuje velkou část Semilska. Tamní domácnosti za metr krychlový platily 97,85 Kč, letos se cena ještě zvýšila a překročila hranici sto korun. Severočeská vodárenská, která zásobuje většinu Libereckého kraje, si loni za kubík účtovala 96,03 koruny a na Frýdlantsku, zásobovaném Frýdlantskou vodárenskou, platily domácnosti 94,75 Kč.
Do rozvoje a modernizace vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod i úpraven vody se v posledních letech investovaly v Libereckém kraji miliardy korun. Přesto kraj zejména v napojení na kanalizaci za celostátními čísly výrazně zaostává a pod průměrem je také v napojení na vodovod. Ten má v kraji 92,7 procenta obyvatel, když celostátní podíl je 94,2 procenta. "Úplné napojení obyvatel na vodovod vykázaly v roce 2015 pouze Praha a Karlovarský kraj, nejnižší podíl byl vykázán v kraji Plzeňském - 83,9 procenta," řekla ČTK Stanislava Riegerová z Krajské správy ČSÚ v Liberci.
Ještě výrazněji zaostává podle statistik Liberecký kraj v napojení na kanalizaci. Přestože se loni kanalizační síť prodloužila o osm kilometrů na 1534 kilometrů a přibylo 312 kanalizačních přípojek, na kanalizaci je napojeno jen 68,9 procenta obyvatel. Podhorský Liberecký kraj je na tom v rámci Česka nejhůře. Celkově je v zemi na kanalizaci napojeno 84,2 procenta obyvatel. Nejlépe je na tom Praha, kde je napojení téměř stoprocentní.
reklama