https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vybor-osn-odmitl-stiznost-skupiny-deti-na-pristup-peti-vlad-k-ochrane-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výbor OSN odmítl stížnost skupiny dětí na přístup pěti vlád k ochraně klimatu

12.10.2021 11:06 | NEW YORK (ČTK)
Stížnost OSN předloni adresovalo 16 dětí včetně švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové.
Stížnost OSN předloni adresovalo 16 dětí včetně švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové.
Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) odmítl stížnost, kterou mu předloni adresovalo 16 dětí včetně švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové a která se týká vlád Argentiny, Brazílie, Francie, Německa a Turecka. Děti kritizovaly přístup těchto vlád k boji proti klimatickým změnám. CRC uvedl, že není v jeho kompetenci se touto stížností zabývat, dokud ji neprojednají národní soudy, informovala agentura EFE.
 

Děti, jimž bylo v roce 2019 osm až 17 let, ve stížnosti tvrdí, že vlády zmíněných zemí porušily úmluvu OSN o právech dítěte z roku 1989, protože je neochránily před důsledky klimatických změn. Argumentovaly mimo jiné tím, že právě děti jsou nejvíce postiženy důsledky těchto změn, jako jsou lesní požáry, vlny veder či záplavy.

CRC připustil, že stát může být činěn zodpovědným za důsledky, které mají například škodlivé emise na zdraví dětí. Výbor nicméně uvedl, že nemůže rozhodnout, zda vlády porušily úmluvu o právech dítěte. "Tuto stížnost lze přijmout až poté, co byla kauza projednána národními soudy a byly vyčerpány všechny legislativní prostředky v daných zemích," uvedl výbor ve zdůvodnění. Rozhodnutí přijal po několika slyšeních, jichž se letos od května do září účastnili právní zástupci stěžovatelů.

Nyní osmnáctiletá Thunbergová se proslavila, když v roce 2018 začala sama chodit manifestovat před sídlo švédského parlamentu ve Stockholmu za lepší ochranu klimatu. Její příklad po celém světě následovaly tisíce mladých lidí, kteří jsou nespokojení s přístupem politiků k ochraně klimatu. V roce 2019 se Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a kvůli svým aktivitám byla navržena na Nobelovu cenu za mír.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pa

pavel

12.10.2021 11:19
mít takovýho fakana doma tak ho řežu od rána do večera - všechno bych mu sebral od mobilu přes boty hadry žral by trávu chlastal vodu z potoka a po týdnu by byl uzdravenej a tady je královna plastu a hliníku https://www.osel.cz/popisek.php?popisek=26657&img=3i-tato-snidanova-sestava-grety-thurnbergove-pri-jeji-ceste-za-politiky-do-davosu.jpeg
Odpovědět
PE

Petr Eko

15.10.2021 20:06 Reaguje na pavel
Neznáte pozadí - Gretu do toho navedli a řídí její rodiče, ta je jen loutka. A Všichni dohromady slouží jistým kruhům za účelem deindustrializace Evropy jakožto nežádoucího konkurenta.
Jak prosté Watsone...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.10.2021 12:16
Ještě že tak, už jsem se lekl toho, že Gréta dokáže nakazit pouhým pohledem libovolnou instituci záchvatem sodovkáče.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.10.2021 15:17
Problém je, že oni to nehodili do koše, jak by si ten nesmysl zasloužil, ale přehráli to na vlády jednotlivých států. Respektive na jejich soudní systém. Takže se s tím dost možná ještě setkáme.
Podle mne to ale je pro zelené aktivisty velmi nebezpečný precedent. Jakmile se totiž veřejné mínění, pokud lidi budou konfrontováni s greendealovským zchudnutím a ožebračením, obrátí protizeleně, nastane čas vznést podobné soudní stížnosti naopak na zelené aktivisty a žádat od nich odškodnění škod, které byly Green Dealem napáchány na lidech i na ekonomikách jednotlivých států. A to by mohlo být pro zelené aktivisty totálně ekonomicky likvidační. Ať už našich vnitrorepublikových aktivistů, jako jsou třeba Duháci a Děti země, stejně jako těch globálních mezinárodních, jako jsou například zelení pisové.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.10.2021 15:42
Chudáci děti. Jsou nejvíc postiženy lesními požáry, vlnami veder či záplavami.
Přitom děti, které znám, mají z každé takové katastrofy radost a i na internetu si to s oblibou vyhledávají.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.10.2021 17:51
Pravda je taková, že ty děti jsou už teď nenapravitelně retardované. Zejména Greta.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist