Výrobce medu: Za letošní zimu v ČR uhynula asi polovina včelstev, tedy 300.000
"Krátká a teplá zima znamenala vyšší aktivitu parazitů a roztočů, kterou se nepodařilo tak výrazně regulovat léčebnými postupy jako v předchozím roce," řekl ČTK zástupce společnosti Milan Špaček. Pokud v následujících měsících nedojde k extrémním teplotním výkyvům, snůška českého medu by podle něj měla dopadnout dobře. Tuzemští výrobci v Česku podle Špačka dlouhodobě nedokážou pokrýt poptávku, a tak se med často dováží ze zahraničí. V případě lesního medu je to například Španělsko či Argentina, uvedl již dříve.
Produkce medu v Česku podle Špačka v předešlých letech klesala. Mohly za to především problémy spojené s koronavirovou pandemií a úbytek řepky olejky, produkce mírně stoupla až loni, uvedl. "V posledních letech má významný vliv na množství řepkového nektaru volba hybridů řepky, v jehož případě zemědělci nehledí na nektarodárnost, ale na výnos. Mnoho z pěstovaných hybridů řepky tak tvoří příliš málo nektaru, což negativně ovlivňuje včelí produkci," řekl.
Podíl včelstev bez roztoče, který u včel způsobuje nemoc varroázu, letos podle Státní veterinární správy (SVS) meziročně klesl o 22 procent na 17 procent. Tento podíl klesá již druhým rokem, uvedla SVS. Nemoc v kombinaci s dalšími faktory, jako je nedostatečná výživa, virózy nebo nízká úroveň zoohygieny, může vést až k úhynu včelstev.
Řešit úhyn včelstev mechanickým opylováním, které se předloni podle Špačka testovalo v Izraeli, není vhodné, řekl. "Mechanické opylování není budoucností. Včely jsou totiž nenahraditelné. Jako jediné produkují med a jsou významnými opylovači, bez kterých by příroda nemohla existovat," dodal.
Podle Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 654.000 včelstev. Vyprodukovalo se 7771 tun medu. Proti roku 2021, kdy včelaři vyprodukovali 6068 tun, je to nárůst o téměř 28 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Břetislav Machaček
29.4.2023 11:21jednoho včelaře, který léčil experimentálně podle návodu z internetu a má úhyn 100%. Celkový úhyn i s ním tak máme 6% a nevím, co jinde udělali
špatně!!!
Jakub Graňák
29.4.2023 16:00 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.4.2023 17:39 Reaguje na Jakub Graňákodmítají klasická léčiva. Před léty jsme tu měli dokonce
"šlechtitele", který na sebe po totálním úhynu včelstev
prozradil, že převzatý Gabon i Varidol vyhodil jako jedy
a "vyselektoval" včelstva s vynikajícími čistícími pudy.
Do dvou let neměl nic a nakonec se k tomu přiznal. Nyní
už včely nechová, protože po prvotním nadšení přišlo
vystřízlivění z práce se včelami v době, kdy se každý
rok vypravoval na dvouměsíční letní dovolené. Neléčil
proto, protože chtěl jako naši předci vytáčet zbylý
med až po přezimování a zimovat včely na medu. Prostě
byl "nakažen" BIO včelařením z internetu a zkoušel i
divočinu bez rámků. My ostatní jsme si oddechli, když
toho nechal, protože fungoval jako rezervoár roztočů.
Radim Polášek
4.5.2023 18:58 Reaguje na Břetislav MachačekNapříklad já tady mám kousek od baráku u chodníku zmršenou tuším mladou třešeň nebo švestku. Slečna, viděl jsem tam se tam na to dívat mladou slečnu, ošmidlala nějak 5 - 7 větví o průměru tak do dvou centimetrů a "osadila" všechny řezy rouby. Za prvé na jednom stromku vyroste jen pár roubů z těch cca 20, ty, které vyraší nejdřív. Ostatní budou těmi vyrašenými rouby potlačeny a neporostou a zaschnou. Za druhé zřejě jí nikdo nic neřekl o tom, že při roubování se používá štěpařský vosk, co vidím z těch několika metrů, nemá ho tam. Za třetí dala tam rouby s pupeny vyrostlými na dva centimetry. Zelené jsem ty rouby viděl tak před 14 dny, před týdnem po pořádném dešti už byly všechny suché. Buďto tím, že přes roubovací pásku pronikla do spodku roubu voda nebo tím, že rouby byly,vyrostlé.
Předpokládám, že to je taky výsledek přečtění nějakého "odborného" článku o roubování.
Marcela Jezberová
29.4.2023 18:00Břetislav Machaček
29.4.2023 20:28 Reaguje na Marcela Jezberováa nespoléhám se na řepku a ani sady. U nás(Ostravsko) máme minimum
intenzivního zemědělství a snůšku máme pestrou bez závislosti pouze na řepce a sadech. Včelaření je tu o úměrnosti vzhledem k množství možností snůšky a problémem je místní převčelení. Je tu sice kousek
pole za včelínem s řepkou, ale včely přednost dávají pampeliškám a zbytku ovocných stromů v zahradách. Z polí jsou sklady, dálnice a
nové rodinné domky s thůjemi a už dnes s vyholenými trávníky. Na
polích už v okolí řepky rapidně ubylo a naopak přibylo pšenice
a kukuřice. Nostalgicky vzpomínám na hospodaření za socíku, kdy
tu bývaly pole s bobem, s mákem, řepou cukrovkou a hlavně s
pícninami, které dnes už zcela chybí. Nebýt tu náspy silnic,
zarostlé skládky a restiuovaná a neobhospodařována půda, tak
jsou pole pro včely z hlediska snůšky naprosto sterilní díky
ekonomice tohoto státu a EU. Kukuřici do bioplynky tu pěstuje
i sedlák z Polska, který si ji odváží a zpět nevrací půdě ani
ten digestát. Z orné půdy tento pachtýř udělal zpět cihlářský
jíl, který se tu v okolí hojně těžil. Stačilo sejmout půl metru ornice a pod ní byla desetimetrová vrstva jílu, pod ním písek
a štěrk. Tyto vytěžené plochy jsou pro včely požehnáním a je
mi ukradené, co bude na polích, protože nečekám na návrat toho,
jak se alespoň hospodařilo za socíku. I ty pastviny jsou dnes
zorány a osetými biomasou, ale za to nemohou zemědělci, ale
nastavené podmínky pro jejich hospodaření. Je to cesta do pekel,
ale z dílny ekologické energetiky a unijní dotační politiky do
něčeho, co má ke skutečné ekologii setsakra daleko.
Slavomil Vinkler
1.5.2023 18:34 Reaguje na Marcela JezberováRadim Polášek
4.5.2023 19:56 Reaguje na Marcela JezberováSpíš pokud zruší MEŘO, bude problém v tom, že mezi stolními oleji se objeví nekvalitní oleje, které dříve končily v motorech. A zdraží se glycerín, který je nyní velmi dostupný, protože to je odpadní produkty z výroby bionafty. A naopak ztratí se odbyt těch stovek tisíc tun metanolu, kterým se pří výrobě MEŘO nhrazuje v olejích ten glycerol.
Tomáš Tureček
1.5.2023 00:53Martin Stanko
2.5.2023 14:17 Reaguje na Tomáš TurečekRadim Polášek
4.5.2023 19:59 Reaguje na Martin StankoMilan Milan
4.5.2023 13:23Radim Polášek
4.5.2023 20:29 Reaguje na Milan MilanS likvidací jehličnatých lesů to nemá prakticky žádnou spojitot, dnešní včela našich včelařů - kraňka coby horská včela využivá medovici, například z těch smrků jenom velmi málo. Naopak ve vhodném prostředí se mohou ty paseky stát krátkodobě velmi dobrým zdrojem snůšky, protože mohou zarůst docela hustě medonosnými rostlinami a keři.
Radim Polášek
4.5.2023 19:50Za prvé během cca 60 - 70 let jsme si přešlechtili naši původní tmavou včelu přizpůsobenou místním podmínkám i klimatu na nepůvodní horskou včelu kraňku.
Za druhé systém rozchovu matek, komerční chov matek na celém území vychází pouze z několika uznaných kraňských linií, které jednotliví chovatelé na různých úrovních rozchovávají a které kupuje tak každý druhý včelař. Včelstva jsou tak geneticky jednotná stejně na západě republiky u Aše stejně jako na východě třeba u Jablunkova. A tudíž jsou všechna včelstva u nás zhruba stejně citlivá na včelí patogeny.
Za třetí, komerční chovatelé matek šlechtí - vybírají chovné matky v optimálním prostředí v dostatku sladiny a pylu primárně na dosažení největší snůšky medu a to už mnoho desítrek let. zatímco v praxi ty včelstva fungují v nedostatku zdrojů sladiny a pylu a nejlépe uspějí ty nejvíc životaschopné, ne ty schopné přinést nejvíc medu.
Za čtvrté udržovat u nás stejný počet včelstev jako před 20 - 40 lety je blbina, protože úživnost krajiny u nás obecně klesla na polovinu, čtvrtinu až desetinu hodnoty před lety. Navíc se včelstva místo starších úlů začala chovat v nástavkových úlech, kde obecně jsou včelstva výrazně větší a potřebují nasbírat v přírodě až dvojnásobek sladiny a pylu. Krajina je tak převčelená a včelstva na většině míst trpí podvýživou, která je oslabuje, snižuje jejich imunitu a kvůli malým vzdálenostem mezi včelstvy usnadňuje přenos patogenů. Počet včelstev by se správně měl na většině rozlohy naší krajiny výrazně zmenšit, někde až na desetinu současného množství.
Radim Polášek
5.5.2023 08:58A tlačilo se všemožným dotováním na co největší počet včelstev v krajině. Stejně jako šlechtitelé matek v první řadě preferovali výnos medu ze včelstva a co největší včelstva v úlech, bez ohledu na to, jak ta včelstva doslova vysávají zdroje krajiny, sladiny a pylu.
Nedbalo se na to, že v současné době končí účinnost kvalitních chemických léčiv proti varaóze a kašlalo se z ideologických důvodů na hledání nových účinných látek, aby se omezila "chemie" v úlech, takže stávající pomalu neúčinná léčiva nemají náhrady. Nová, všelijaká organická léčiva a metody jsou mnohem pracnější nebo méně účinnější nebo jejich používání výrazně omezuje medný výnos včelstev či mnohem více poškozuje samotné včely. Nepovedlo se vychovat včely odolné proti varaóze a proti virovým nákazám doprovázajícícm varaózu, naopak šlechtěním na výnos včelstev se citlivost včelstev na varaózu a na virové nákazy v prostředíé nedostaku potravy v přírodě pro včelstva ještě výrazně zvýšila.
Včelaři "dostávají za uši" plošnými úhyny včelstev a to bude trvat tak dlouho, dokud nezmění styl včelaření. Dokud z včelaření v jakoby krajině bohaté na zdroje pro včely a s úly a včelami, co mají přinést co nejvíc medu za co nejmíň práce nepřejdou na včelaření v takových úlech a s takovými včelami, co jsou v první řadě nejvíc životaschopné, i když nosí včelaři méně medu. A s výrazně menším zavčelením, než je leckde nyní, kdy musí včelaři až polovinu, 2 /3 snůškového období včely přikrmovat cukrem, protože jinak by kolabovaly hladem. A kdy musí včelaři krmit na zimu už po začátku července, protože převčelení an tom místě a nedostatek zdrojů v krajině je takový, že v červenci a srpnu zdroje krajiny absolutně nestačí ani na výživu těch včelstev, natož pak na nějaké hroamdění zásob na zimu.