https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrobce-obaloveho-skla-loni-zpracoval-o-20-procent-mene-strepu-z-ceska.protoze-nejsou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobce obalového skla loni zpracoval o 20 procent méně střepů z Česka. Protože nejsou

1.10.2024 17:58 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výrobce obalového skla Vetropack Moravia Glass z Kyjova na Hodonínskou mohl loni v porovnání s rokem 2022 využít jen 80 procent recyklovaného skla pocházejícího z Česka. Podle mluvčí společnosti Reginy Bělohoubkové je to jak poklesem třídění v českých domácnostech, tak tím, že se část střepů prodává do zahraničí, řekla ČTK.
 
Výroba skla se pak podle ní prodražuje. A to buď tím, že se část střepů musí zase ze zahraničí dovézt nebo je potřeba větší podíl sklářského písku, což je dražší než použití střepů. I proto podnik apeluje na obyvatele, aby třídili obalové sklo co možná nejvíce, protože se to zpětně může promítnout i do ceny produktu.

Podle oficiálních údajů společnosti EKO-KOM bylo v roce 2023 využito k recyklaci 172 880 tun použitého obalového skla, které lidé vyhodili do zelených nebo bílých kontejnerů. Meziročně to bylo o 6500 tun méně a potenciál je podle společnosti vyšší. Mezi lety 2020 a 2022 lidé vytřídili přes 15 kilogramů na obyvatele, loni 14,6 kilogramu a míra recyklace podle EKO-KOMu klesla z předloňských 85 procent na loňských 78 procent.

Při výrobě lze zvýšením podílu střepů o každých deset procent ušetřit tři procenta energie a do ovzduší jde o sedm procent méně oxidu uhličitého, uvedl generální ředitel Vetropacku Boris Sluka. Sklo je přitom možné recyklovat prakticky donekonečna a při srovnání s jinými materiály i poměrně jednoduše.

Nové skleněné obaly mohou díky technologii, kterou v Kyjově mají, obsahovat až 90 procent vytříděného skla. Záleží však také na barvě obalu. V barvě cuveé či olivové to může být dokonce až 98 procent. U čistých barev už však tak vysoké množství může způsobit nežádoucí barevnou odchylku. Vysoký podíl vytříděného skla podnik používá díky moderní recyklační lince, která umí střepy barevně vytřídit a zároveň je očistit.

Loni firma podle výroční zprávy čelila snížené poptávce, ale i přesto tržby i zisk velmi mírně rostly. Tržby činily 3,39 miliardy korun a zisk 274 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VB

Vladimír Bulka

7.10.2024 09:56
Jinými slovy : čtvrtina skla končí na skládkách, dvěstěpadesát milionů korun ze sklárny ročně mizí ve Švýcarsku kde jsou majitelé firmy a mají mizerné výkupní ceny, takže sklo odpadové firmy raději vyvezou jinam, kde platí víc.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist