https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysocina-bude-lakat-turisty-na-venkovskou-dovolenou-chce-podporit-farmare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vysočina bude lákat turisty na venkovskou dovolenou, chce podpořit farmáře

1.5.2023 01:01 | TŘEŠTICE (ČTK)
Agroturistikou se podle předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenky Noskové zabývá řada lidí, ale je potřeba, aby byli v celkové nabídce ubytování víc vidět. "Aby se vyčlenili z té velké anonymní masy chat, chalup a všeho dalšího," uvedla. Ilustrační foto
Agroturistikou se podle předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenky Noskové zabývá řada lidí, ale je potřeba, aby byli v celkové nabídce ubytování víc vidět. "Aby se vyčlenili z té velké anonymní masy chat, chalup a všeho dalšího," uvedla. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysočina bude lákat turisty na ucelenou nabídku dovolené na venkově. Podle ředitelky krajské organizace Vysočina Tourism to vzhledem k charakteru území bude dlouhodobé téma. Například díky jezdeckým trasám a stanicím je podle ní Vysočina jedničkou pro dovolenou s koněm, nabízí speciality na farmách a i netradiční místa k nocování včetně spaní na posedu. Na marketing letos tato organizace má 3,8 milionu korun. Její propagační kampaň bude vidět i v pražském metru.
 

"Charakter našeho regionu, naše vesnice, farmy, to je něco, do by Vysočina chtěla nabídnout nejen zbytku České republiky," řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) při dnešním představení kampaně v Třeštickém mlýně v obci Třeštice na Jihlavsku.

Na Vysočině je 2500 kilometrů cyklotras a 850 kilometrů jezdeckých tras. Podle Königové může propagace pomoci udržet na venkově mladé lidi. "Cestovní ruch může dávat zajímavé pracovní příležitosti," řekla.

Třeštický mlýn funguje jako penzion i farma s 60 hektary pozemků a chovem skotu. "Specializujeme se na svatby, vzniklo to tak samo od sebe," řekl novinářům Abraham Hofhanzl. Turisté jezdí hlavně v létě.

Turistice i hospodaření se věnuje také Turistatek Javořice ve Lhotce na Jihlavsku. Farmáři se starají o 100 ovcí a 30 hektarů půdy. "Na marketing není čas," řekl Filip Novák z farmy. Hosté mohou bydlet v penzionu nebo postavit stan či karavan v zahradě, farma jim nabízí své mošty a dvě desítky druhů džemů. "Máme i snídaně, kde mohou marmeládu ochutnat. A většinou tu, co ochutnají, taky koupí," uvedl.

Agroturistikou se podle předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenky Noskové zabývá řada lidí, ale je potřeba, aby byli v celkové nabídce ubytování víc vidět. "Aby se vyčlenili z té velké anonymní masy chat, chalup a všeho dalšího," řekla ČTK. Doplnila, že Vysočina je mezi regiony první, která do toho víc "šlápla".

Podnikatelů v agroturistice podle Noskové moc nepřibývá, protože je těžké začít takovou farmu budovat, ani jich moc neubývá. Farem, které se zároveň věnují cestovnímu ruchu, jsou podle ní v Česku stovky. Dalších několik tisíc podnikatelů nabízí pobyty na venkově s různými zážitky, mají třeba bývalý statek a sad. "Co se týče ubytování i nabídky služeb, jsme rozhodně na evropské úrovni, ale co musíme dohnat, aby se to dostalo víc do povědomí," uvedla Nosková.

"Venkovský cestovní ruch včetně agroturistiky zažívá celosvětově obrovský boom, který ještě umocnila pandemie covidu-19," uvedla Jana Humpolíková z České centrály cestovního ruchu CzechTourism. Centrála má se svazem společný projekt Prázdniny na venkově.

Na Vysočině vloni podle statistik v ubytovacích zařízeních nocovalo 646 700 lidí, nejvíc za posledních deset let. V porovnání s kraji v ČR to i tak byl třetí nejnižší počet. Podle Königové je ale na Vysočině hodně individuální turistiky, lidé využívají také chaty a chalupy. Krajská organizace bude návštěvnost sledovat i z dat mobilních operátorů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

1.5.2023 09:48
Jéžišmarjá venkovský turismus :D Já snad neznám nic horšího.

Když to má míru, tak budiž, ale u nás jo... od jara do jara, s pár "nezajímavými týdny" v mezidobí, nonstop chodící skupinky turistů. Jsme malinká vesnička, pár domů a silnice (no, silnice... :D) skrz, a to je pořád: skupinka dolů, skupinka nahoru, všude jen auta a cyklisti a halekající "rodinky". Půlka staveb ve vesnici chaty/chalupy/apartmány, nula dalších možností výstavby pro někoho, kdo by tu měl, nedejbože, zájem trvale bydlet. Obchod, pošta, jakákoliv obslužnost - kilometry daleko, není místo ani stálí zákazníci (díky nemožnosti bydlení). A přitom tu, kurník, nic k vidění není! :D
Sousedi to začali, k mému smutku, řešit výstavbou neprůhledných clon a zástěn a plotů, začali se schovávat, aby jim tolik cizích lidí neustále nezíralo "do obýváku", a celá vesnice úplně ztrácí svého ducha. Už jen čekám, až sousedovi zemědělci zakážou pasení krav, protože bučí (a když je svolává, to je řevu!) a turisti přijeli "za klidem, a bordel snesou jen vlastní, jimi řízený".

Stručně, z mých zkušeností, agroturistika, venkovská turistika a turistika obecně (jsme na hranici KRNAPu) vede vždy jen ke zhoršení podmínek pro trvale bydlící. Včetně třeba i spotřeby vody: turisti tu spotřebují za rok o velký kus víc než "naši" a náš poskytovatel začíná mít v sezóně problém... je to prostě celé k ničemu, spousta negativ, pozitiva nejsou, a způsobuje to negativní emoce obyvatel k turistům, neustále vzrustající napětí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.5.2023 07:46 Reaguje na Anyr
JO, mnozí okolo toho, mají " moc velké oči ", jenom zapomínají na tu konkrétní práci u toho i občas závist nejenom okolí, že !
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

22.5.2023 06:00
To zní fajn. Na Vysočině jsme ještě nebyli, tak třeba letos :-) . Máme malé děti, tak jsme byli vloni poprvé na dovolené a bylo to super, tak už se těšíme, až letos pojedeme. Měla jsem z toho trochu strach, protože manžel objednal stan z https://armik.cz/ a že pojedeme stanovat. No děti byly samozřejmě nadšený a já ve výsledku taky :-) .
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

26.5.2023 19:24
Proč ne? Na Vysočině je moc hezky. :) My jsme minulý rok nikam do zahraničí na dovolenou nejeli, tak jsme si udělali takový prodloužený víkend právě na Vysočině a byla to paráda. Letos chceme ale jet po letech zase do Chorvatska. Jen teda budu muset vymyslet jak na té dlouhé cestě autem zabavit děti. Vidím to ale tak, že třeba z https://www.2din.cz/ koupím nějaký displej na kterém se dají pouštět filmy a pustím dětem vzadu na cestu nějaký film nebo pohádku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist