Vysoké ceny energií ukazují na potřebu rozvoje čisté energetiky, uvedl Biden
"Glasgow musí být začátkem desetiletí ambicí a inovací, abychom zachovali naši společnou budoucnost," řekl Biden. Připustil, že klimatická změna pustoší svět, "ničí životy a živobytí lidí" a stojí biliony dolarů. S každým dnem podle amerického prezidenta rostou náklady způsobené nečinností zemí.
Joe Biden will try to assure world leaders that the U.S. can keep its promise to slash greenhouse gas emissions by more than half by the end of the decade, even as the key policies to ensure those reductions remain uncertain, his top climate aides said https://t.co/RlKP0uwAp2
— Reuters (@Reuters) November 1, 2021
Lidstvo se nachází na rozcestí svých dějin, míní Biden. "Máme schopnost do sebe investovat a vybudovat spravedlivou budoucnost čisté energie a v tomto procesu vytvářet miliony dobře placených pracovních míst a příležitostí po celém světě," dodal 78letý šéf Bílého domu s tím, že Spojené státy půjdou příkladem.
Do roku 2030 budou podle něj USA schopny splnit svůj cíl omezení emisí skleníkových plynů o zhruba 50 procent v porovnání s úrovní roku 2005. Bidenova administrativa zároveň vypracovala dlouhodobou strategii dosažení uhlíkové neutrality USA nejpozději do roku 2050.
Biden dále sdělil, že Spojené státy hodlají pomoci rozvojovým zemím v přechodu na čistou energetiku. "Máme povinnost pomoci," řekl s tím, že USA chtějí do roku 2024 zčtyřnásobit finanční podporu rozvojovým zemím v boji proti změnám klimatu.
Biden vyhlásil boj proti klimatickým změnám za jeden z hlavních cílů svého prezidentství. Po jeho letošním nástupu do funkce se USA vrátily k plnění pařížské klimatické dohody, od které Bidenův předchůdce Donald Trump odstoupil. Současný americký prezident se momentálně snaží prosadit balíček zákonů na ochranu klimatu. Kvůli sporům v rámci jeho Demokratické strany se mu to však zatím nepodařilo, připomíná agentura DPA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Roman Mysík
2.11.2021 05:41Pavel Hanzl
2.11.2021 10:12 Reaguje na Roman MysíkJak se teda chcete vyvarovat dalších dramatických skoků a vydírání?
Jakou energii nemusíme dovážet nebo těžit ze země? Který systém má palivo zadarmo a hlavně úplně všude??
DAG
2.11.2021 10:18 Reaguje na Pavel HanzlBohužel se vyplnilo co říkali skeptici OZE. To je prostě potřebná záloha. Zde zjevně chybí jádro. Podle mě je přechod k OZE přes plyn chyba. Kdyby se posledních dvacet let stavěly JE elektrárny, tak jsme se mohli daleko víc zbavit plynu a uhlí a cpát více a více OZE bez problémů se sítěmi.
Karotka Z
2.11.2021 14:39 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Řezáč
2.11.2021 06:16Jaryn jarynovič
2.11.2021 13:55 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
2.11.2021 15:39 Reaguje na Pavel HanzlTa prohlubující se příjmová nerovnost i ve vyspělých zemích je reálný fakt, to se třeba podělejte.
Otázkou je co s tím ...
Sauerkirschmann
2.11.2021 18:41 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
2.11.2021 11:49paliva nachystáním dřeva, které nenechám zbůhdarma v lese zetlít a které
spálením sice uhlík uvolní zpět do atmosféry, ale před tím mě zahřeje.
Při zetlení v lese se uvolní uhlík taky, ale na mé zahřátí musím použít
něco jiného. OZE to v zimě nebude a tak to vidím pouze na to dříví. Jó
a taky cíleně vysadím nové stromy, aby si na něm pochutnaly a nebudu
čekat, kdy se k tomu odhodlá samotná příroda. Politici a diskutéři
tomu údajnému oteplení nebrání ani zlomkem toho, co dělají obyčejní lidé
přinucení přejít od pohodlného topení fosilem ke štípání dříví z lesa.
No a kecalům přeji přerušení proudu i plynu, aby pochopili, že to není
samozřejmost, ale výdobytek lidského rozumu a práce, že mají doma
teploučko bez toho štípání dříví.