https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-rodina-s-dvema-detmi-za-rok-vyhodi-potraviny-za-14.000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum: Rodina s dvěma dětmi za rok vyhodí potraviny za 14 000 Kč

10.2.2023 01:20 | BRNO (ČTK)
Vyhazování jídla
Vyhazování jídla
Foto | jbloom / Flickr
Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14.076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
 

"Komunální odpad ze sídliště, který jsme po dobu tří let měřili, nám dává nejpřesnější údaje o množství skutečně vyplýtvaných potravin. Použita byla průměrná hodnota plýtvání na sídlišti, protože ve vilových či venkovských zástavbách mnoho potravin skončí na kompostu. Jednalo se o 53 kilogramů na osobu za rok po odečtení nevyhnutelného odpadu, jako jsou například skořápky a kosti," uvedla Lucie Veselá z Mendelovy univerzity v Brně.

Ekonomové z VŠE v Praze vzali při propočtu v úvahu řadu proměnných. Mimo jiné také data Českého statistického úřadu o kilogramové spotřebě potravin a výdajích domácností v Česku za potraviny. "Mysleli jsme i na složení potravin, protože dražšími potravinami se plýtvá méně a rychle se kazícími zase více. Díky kvalifikovanému odhadu založenému na datech MENDELU bylo možno do výpočtu zohlednit také potraviny, které vyléváme do dřezu či toalety," uvedla Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Na základě tohoto výpočtu došli odborníci k závěru, že v roce 2023 skončí v odpadkovém koši, na kompostu nebo v odpadních trubkách potraviny v hodnotě 3519 korun na obyvatele. "Pokud bychom pracovali s průměrnou domácností dle ČSÚ, tedy 2,33 člověka, pak se jedná o 8199 korun za rok 2023. Rodina se dvěma dětmi může letos ušetřit 14.076 korun, pokud nebude plýtvat," uvedla Mokrejšová.

Iniciativa Zachraň jídlo bude s těmito údaji pracovat při komunikaci se spotřebiteli. Na září připravuje výzvu, kde upozorňuje na negativní aspekty vyhazování potravin a nabízí tipy, jak plýtvání omezit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.2.2023 11:47
To se snad zbláznili? Když jsme měli malá děcka, vyhodilo se buď naprosté minimum, nebo vůbec nic. I starý chleba a knedlíky se udělaly ve vajíčkách a všichni jen mlaskali.
A dnes? Už vůbec nic....vyhodí se slupky od pomerančů i brambor, pecky a skořápky všeho druhu (kromě meruňkových, ty miluju).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.2.2023 11:55 Reaguje na Pavel Hanzl
No jó, ale to není dnes nóbl jídlo.
Když v televizích ukazujou ty šmakulády všelijaký !
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

10.2.2023 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi to bude rozdílné dle demografie, výše příjmů, stravovacích návyků. Pokud já sním dvě pečená kuřata a vy ani jedno tak statisticky jsme najedení oba... Žemlovka, hubních, bramborové placky, sekaná a rizoto zachrání spoustu potravin :).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2023 07:19 Reaguje na Dalibor Motl
My jsme z generace, kdy si lidé jídla vážili. Chleba se před nakrojením pokřižoval, nikdy se nepložil hřbetem dolů atd. atd. Vyhazovalo se jídlo jen zkažené, děcka u jdla musela sedět a vstát až měla dojezeno. Já mám doteď problém nechat cokoliv na talíři.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.2.2023 15:07
Ono se "vyhazovalo" i dřív. Jenže ony vyhozené potracviny si brali drobní chovatelé všeho druhu a z jídelen ona JZD. Ale dnes? Zkuste dát psovi okoralej salám či kost. Musí mít ona "speciální žrádla" z marketů....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.2.2023 22:36 Reaguje na Zan K.
Ona je to dnes i otázka norem. Podle nich se dneska nesmí brát zbytky jídla z jídelen na krmení vepřů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist