https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzva-upozornuje-na-dopady-svetelneho-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzva upozorňuje na dopady světelného znečištění

28.4.2020 00:25 (ČTK)
Světelné znečištění může mít dopady i na zdraví lidí. / Ilustrační foto
Světelné znečištění může mít dopady i na zdraví lidí. / Ilustrační foto
Foto | A. Jechow / IGB
Proti světelnému znečištění bojuje výzva Nesvítí se někde zbytečně? Její autoři upozornili na negativní dopady nadbytečného osvětlení ve městech i menších obcích. Zdůraznili, že přebytek světla zasahuje do života zvířat, lidem znemožňuje zdravý odpočinek, komplikuje pozorování oblohy a stojí peníze, které by se daly využít lépe. V tiskové zprávě o tom včera za Českou astronomickou společnost (ČAS) informoval Pavel Suchan.
 

Autoři výzvy, z Odborné skupiny pro tmavou oblohu z ČAS, upozornili, že i v době karanténních opatření bylo v liduprázdných ulicích stále mnoho světla. "Všichni jsme svědky toho, jak si příroda v této době od lidí odpočívá. Ale na noční živočichy, kterým zasahujeme do jejich biotopů našim čím dál větším svícením, jsme zapomněli. Navíc potřebujeme pro nápravu ekonomických škod každou korunu. A tu můžeme ušetřit vypnutím zbytečného svícení. Zdůrazňuji to slovo "zbytečného". Pojďme si udělat inventuru kolem sebe," uvedl Suchan.

Podle výzvy by se lidé měli zamyslet se nad tím, zda zbytečně nesvítí například na dvoře. Důležité je i sledovat, jestli jejich obec v noci osvětlení tlumí, což normy povolují, nebo na nějakém místě nestojí lampa, která je zbytečná, neboť tudy nikdo nechodí. Iniciátoři výzvy zdůraznili, že nechtějí úpravy, které by snížily bezpečnost.

Jako příklad zbytečně osvětleného místa uvedli výsledky monitorování ve Zvoli u Prahy, kde během posledních pěti měsíců pod čtyřmi lampami prošly desítky zvířat, ale jen dva chodci mířící s čelovkou do lesů. "Lampy svítily v tomto období 2133 hodin," uvedl Tomáš Zelenka, který místo s pomocí fotopastí a celooblohové kamery sledoval.

Světelné znečištění může mít dopady i na zdraví lidí. Ztěžuje tvorbu hormonu melatonin důležitého pro kvalitní spánek a posílení imunity. I to je podle výzvy další z důvodů, proč v noci "bojovat" za tmu.

Výzva, zveřejněná také na facebooku, byla připravena při příležitosti Mezinárodního týdne tmavé oblohy, který skončil v neděli.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

29.4.2020 07:22
Doufám,že tahle výzva byla zaslána i obcím, které mnohdy už neví co s penězi a tak vyrobí osvětlení i tam, kde není třeba. Vidím to ve svém okolí. Ulice,kde projde za den 10 lidí a v noci 2 zajíci má zcela nové osvětlení bez možnosti jeho noční regulace. Ale "udělali jsme osvětlení". A to naše vesnice není sama.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist