https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/jezci-ve-mestech-jsou-vystaveni-znepokojujicimu-koktejlu-toxickych-latek
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ježci ve městech jsou vystaveni znepokojujícímu koktejlu toxických látek

16.4.2025 05:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Unsplash licence
Foto | Maxime Gilbert / Unsplash
Těžkým kovům, pesticidům a dalším látkám pocházejícím z lidské činnosti jsou ve městech vystaveni všichni jejich obyvatelé, včetně volně žijících živočichů. Například ježků. Vědci z univerzity ve švédském Lundu našli v mrtvých tělech těchto zvířat kromě olova a dalších těžkých kovů, také bromované zpomalovače hoření, přísady z plastů nebo polychlorované bifenyly (PCB).
 
Ježci se každou noc pohybují na velké vzdálenosti napříč městskými parky a zahradami a žerou zdejší hmyz a jiné bezobratlé. Jsou proto škodlivým látkám v životním prostředí vystaveni v obzvlášť vysokých koncentracích. Ostatně i proto si tyto živočichy vědci pro své studium vybrali. „Analýza ježků nám poskytuje jakýsi environmentální otisk toho, co se nachází v ekosystému dané oblasti,“ vysvětluje Maria Hansson, ekotoxikoložka z univerzity v Lundu.

Už předchozí výzkum našel v tělech ježků z jiných evropských měst zvýšené hladiny těžkých kovů. Letošní studie však naměřila množství dalších škodlivin. Celkem naměřili toxikologové u mrtvých ježků přítomnost 11 různých prvků, včetně několika těžkých kovů, a 48 organických látek znečišťujících životní prostředí. Zabývali se jak dlouhodobému vystavení těžkým kovům zkoumáním páteře a zubů, tak i krátkodobější expozici různým organickým chemickým látkám analýzou jaterní tkáně.

„Překvapilo nás, že v tělech ježků bylo tolik různých látek znečišťujících životní prostředí, jako jsou PCB a několik různých ftalátů, a že tam byly velmi vysoké koncentrace některých těžkých kovů, zejména olova,“ uvádí Maria Hansson.

Ftaláty jsou používané jako změkčovadla v plastech nebo gumě. Jako polychlorované bifenyly (PCB) se označují syntetické látky používané ve velkém množství především v minulosti. U některých zvířat toxikologové zjistili i pesticidy, bromované zpomalovače hoření a zvýšené hladiny dalších těžkých kovů a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH).

Vědci ze Švédska jsou podle svých znalostí vůbec první, kdo přinesl důkazy o vystavení ježků těmto látkám. Analyzovali těla mrtvých ježků nalezených na silnicích a další mrtvá těla, která v letech 2021 a 2022 pro vědce našli lidé zapojení do tzv. občanské vědy.

Výsledky analýzy podle toxikoložky dokazují, jak je městské prostředí, ve kterém dnes žije většina lidí, zaneseno velkým množství problematických látek. Tyto látky prokazatelně škodlivé pro zdraví pochází ze stavebních materiálů, plastů, pesticidů, odpadů, spalování i dopravy. Lidé by podle ní měli omezit používání syntetických materiálů, chemikálií a plastů.

Jak na ježky látky, kterým jsou vystaveni, působí, zatím vědci nevědí. O tom, jaký vliv mají znečišťující látky na různé druhy volně žijících živočichů se obecně ví velmi málo. Studium této problematiky je považováno za složité. „Ale vzhledem k tomu, že jsou ježci savci stejně jako my, je znepokojivé nacházet látky, o kterých víme, že jsou endokrinními disruptory, jsou karcinogenní nebo narušují lidskou reprodukci. Samozřejmě, že jsou jiné organismy ovlivňovány našimi emisemi,“ uzavírá Maria Hansson.


reklama

foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

16.4.2025 08:38
Tak jako společnost za podpory rozumných lidí (a voličů!) vyvíjí tlak na zemědělce aby používaly méně chemických hnojiv, pesticidů, přípravků, aby se omezovaly plastické obaly a nahrazovaly papírem, sklem - jen lepší sběr plastů nestačí, musí se omezit i jejich spotřeba, jak asi jinak?
Tak stejně by společnost měla regulovat svůj technologický vývoj, stále sofistikovanější přístroje, nástroje se stále větším počtem čidel, regulátorů - jen kvůli tomu, aby přístroje měly lepší fumci = je to úplně stejné jako přehnojené pole má větší výnos, kráva s ATB nemá bakterie v mléce, jablko s pesticidy je bez skvrnky.
Tyto přístroje jsou dražší = větší zisk pro výrobce, opravy náročnější, tím obsahují šidítka, kvůli čidlu za pár stovek je přístroj za 400 tis neopravitelný, nikdo to čidlo ani neumí vyměnit, nepozná příčinu poruchy přístroje a přístroj se musí vyhodit. Kolik ale obsahuje vzácných kovů, plastů, škodlivin? Které se musí někde vyrobiut, vytěžit suroviny.
Typický nesmyslný krb řízený elektronicky, aby lépe spaloval dřevo.

Prostě závěrem, tak jako je nutno tlačit zemědělce k agrotechnice pokud možno bio produktů- jinak se díky krásným jablkům otrávíme, dostaneme rakovinu a zemřeme. Kvůli plastům, které spoří náklady za dopravu místo skla se otrávíme a zemřeme. Tak stejně je nutný návrat k přirozeným, jednoduchým, opravitelným výrobkům. Prostě proto, abychom přírodu stále více a více nezavalovaly odpady, jedy, aby se stále více a více nemusely těžit suroviny.

A poznámka ke městu: město se musí vracet k přírodě, k přirozenosti, ne být stále více a více umělé, sofistikované, plné betonu, asfaltu, aut, kabelů, přístrojů, plastů, chemie. Bude-li město více přirozené, bude více plnit i přírodní funkce, bude méně škodit celé přírodě, nám v něm bude lépe, život bude zdravější. Potom i začne být osídlováno i vzácnými živočichy, v případě zavodnění (voda je základ života) i obojživelníků- právě živočichhů citlivých na zamoření jedy.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

16.4.2025 08:58 Reaguje na Honza Honza
Plný souhlas.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2025 09:13
Příčina bude nejspíše v tom, že ježci sežvýkají obsah sáčku i s obalem - nemají tak šikovné prsty, aby si vyjmuli jen poživatelný obsah. Dělají to podobně i lišky nebo psi, což jim přináší mj střevní komplikace. Ztracený bonbón ježeček v noci najde a zapraví si do krve s cukrem i ftaláty. To mořští živočichové jsou na tom ještě hůře, ti hynou na ucpání střev, aniž by si toho někdo všímal...
Odpovědět

vladimír šmídl

16.4.2025 16:56
Desetiletí pobíhali ježci mezi zahradami na předměstí, kočkám užírali jejich granule, až konečně vymizeli. Příčina prostá. Automobily. Ježci se nedokážou množit tak rychle, aby je během jejich života nepřejelo auto.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.4.2025 18:32 Reaguje na vladimír šmídl
Ano automobily jsou pro ně zkáza a obávám se, že i jedy otrávení
slimáci, drobní hlodavci a nebo rovnou granulované jedy určené hlodavcům. No a v suchých létech je to úbytek potravy, kdy jsou
žížaly půl metru hluboko a slimáci zalezení někde pod kameny.
Po kultivaci půdy jsem měl dnes opět na záhonech společnost
kosího páru, který za mnou lovil žížaly a jiný hmyz pro tři
kosí potomky cca týden před výletem z hnízda. Okolo ale suchem
půda tvrdá jako beton a nikde žádná žížala, které jsou potravou
nejen ptáků, ale taky ježků. To pak sežerou co najdou a stává
se jim to osudným.
Odpovědět

vladimír šmídl

16.4.2025 19:16 Reaguje na Břetislav Machaček
S automobilem souvisí ještě jedna pohroma. Asfaltování původně travnatých ploch, aby se na nich lépe parkovalo. Ježci znají topologii okolí a přebíhají mezi doposud travnatými plochami, ovšem se zmíněným rizikem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2025 20:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Něco podobného lze pozorovat i u rejsků, poslední roky je patrný silný pokles. Bylo sucho, což žížalám ani slimáčkům nesvědčí, tak mohl nastat i úhyn hladem.

Silný pokles je patrný i u hraboše polního, tam to hlad nebude, ale predační tlak, prasaty počínajíc. I žab je v potravě puštíka méně, je má v potravě též spousta ikon. Zachraň čápa (volavku, káni...), odepiš tisíc žab.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

17.4.2025 04:54
A čemu se divíme? Obdobný koktejl toxických látek, přece v městském prostředí působí i na lidi. Ježci patří do volné přírody, případně do zahrad, nikoliv do měst.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist