Wikipedie nebude přijímat dary v kryptoměnách kvůli ekologii
"Začali jsme s přímým přijímáním kryptoměn v roce 2014 na základě žádostí našich komunit dobrovolníků a dárců," uvedla organizace. "Toto rozhodnutí činíme na základě nedávné zpětné vazby od stejné komunity," dodala.
Wikimedia Foundation zruší svůj účet u poskytovatele kryptoplateb Bitpay a také všechny přímé metody přijímání kryptoměn jako darů.
Návrh zaměřený na tuto problematiku byl podán na začátku tohoto roku a hlasování a diskuse o tom, zda by Wikimedia Foundation měla přestat přijímat dary v kryptoměnách, se zúčastnilo necelých 400 uživatelů. Většina z nich hlasovala pro návrh v poměru 232 ku 94. Uživatelé podporující zastavení procesu se převážně obávají energeticky náročných mechanismů u kryptoměn.
Někteří členové komunity Wikipedie se postavili proti návrhu. Upozornili na to, že existují méně energeticky náročné možnosti a kryptoměny jsou výhodnější při poskytování darů pro lidi v represivních zemích.
Dopad rozhodnutí však bude v kontextu financování Wikimedia Foundation zanedbatelný, upozornila agentura Bloomberg. V posledním finančním roce tvořily celkové dary v kryptoměnách pouze 0,08 procenta celkových příjmů organizace.
Wikipedie byla založena v USA v roce 2001. Princip encyklopedie spočívá v tom, že její uživatelé sami píší a editují texty jednotlivých článků. Česká verze zahájila činnost v květnu 2002.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Je tu Bitcoin Lightning network, ale jaké procento celkových BTC plateb je v ní uskutečněno?
Třeba Solana je energeticky mnohem přívětivější https://www.tronweekly.com/solana-network-energy-report/
Michal Gregor
3.5.2022 17:52 Reaguje naVl K
4.5.2022 06:25 Reaguje na Michal GregorA vždy mi tam chybí informace, kolik stojí současný bankovní systém jako celek. U bitcoinu, ať se dopočítáme jakéhokoliv údaje, tak to je vše (navíc někde to decentralizované těžení bitcoinů současně vytápí domy). Kolik poboček bank, centrálních bank, kanceláří musíme připočítat jako nutné zlo k "levnému" provozu transakcí.
Nemluvě o tom, že s počtem transakcí klesají náklady. Zvláště u bitcoinu, kde nákladovost transakce má úplně jinou závislost (ne dle počtu transakcí, ale dle počtu těžařů)