https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wmo-lonsky-pokles-emisi-vyrazne-neovlivnil-koncentraci-sklenikovych-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WMO: Loňský pokles emisí výrazně neovlivnil koncentraci skleníkových plynů

25.10.2021 14:16 | ŽENEVA (ČTK)
Jednoroční pokles emisí však měl podle WMO jen omezený dopad na dlouhodobou koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.
Jednoroční pokles emisí však měl podle WMO jen omezený dopad na dlouhodobou koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Uvádí to ve své zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace skleníkových plynů, například oxidu uhličitého, tak rostla i loni a zůstává výrazně nad hodnotami předprůmyslové éry, uvedla agentura DPA.
 

"Navzdory přechodnému poklesu emisí nemělo zpomalení ekonomiky způsobené epidemií covidu-19 viditelný dopad na úroveň koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a na tempu růstu (koncentrace)," uvedla WMO ve své zprávě.

Například koncentrace oxidu uhličitého dosáhla rekordní hodnoty, ačkoliv emise loni klesly o 5,6 procenta. V loňském roce činila koncentrace 413,2 ppm (částic na milion), v roce 2019 to bylo 410,7 ppm. Za bezpečnou hranici koncentrace oxidu uhličitého vědci považují 350 ppm, napsala už dříve agentura Reuters a poznamenala, že tento limit byl překonán už v roce 1988. Loňská hodnota představovala 149 procent úrovně předprůmyslové éry. Výrazně vyšší úroveň ve srovnání s předprůmyslovou érou zaznamenávají také další skleníkové plyny, jako je metan či oxid dusný.

Oxid uhličitý zůstává v atmosféře i několik desítek let. Dopad jeho emisí má totiž tak velkou setrvačnost. Zhruba polovinu CO2, který je výsledkem lidské činnosti, vstřebají ekosystémy, například deštné pralesy. Další polovina emisí zůstává v atmosféře. V některých případech ale schopnost vstřebání CO2 klesá. Jde například o amazonský prales, který se postupně stává čistým zdrojem emisí.

Vědci považují nadměrné emise skleníkových plynů za jeden z důvodů globálních změn klimatu. Podle šéfa WMO Petteriho Taalase země světa musí přijmout přísnější opatření, aby dosáhly cíle omezit růst globální teploty o dva stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

O opatřeních na ochranu životního prostředí budou zástupci světových vlád jednat na klimatické konferenci OSN, která začne v neděli v Glasgow. Část zemí bude zřejmě ve Skotsku prosazovat zpřísnění cíle na omezení růstu teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou. V srpnu Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí pod hlavičkou OSN, varoval, že oteplení o 1,5 stupně je již neodvratné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KD

Karel Drábek

25.10.2021 16:32
Ve vysokoškolské učebnici z roku 1970 se udává CO2 v atmosféře 0,046%. Někde je chyba.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.10.2021 17:31 Reaguje na Karel Drábek
ono to nemá úroveň od nadpisu až po poslední řádek, neb kvůli tomu, že si průmysl škytne, tak že to bude někde znát? to asi nemůže nikdo brát vážně a přesto se najdou truhlíci, kteří se na tom napálí a ještě si myslí, že objevili Ameriku
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

25.10.2021 18:52 Reaguje na Karel Drábek
Nejspíše v záměně objemového (aktuálně asi 410ppm) a hmotnostního (aktuálně asi 620 ppm) podílu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.10.2021 19:34
Vypadá to spíše na obrácený efekt. A logiku to má, již jsem o tom tady psal. Snížení prachu v ovzduší logicky zvýší propustnost slunečných paprsků, zvýší teplotu atd.atd..... Kdo tomu nechce rozumět ať si počká.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist