https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-ruska-se-do-cr-dovazi-sedm-procent-cerneho-uhli-vypadek-pry-lze-nahradit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z Ruska se do ČR dováží sedm procent černého uhlí, výpadek prý lze nahradit

6.4.2022 17:29 | PRAHA (ČTK)
"Podíl ruského uhlí na dovozu do EU je 49 procent. Na uhlí z Ruska je tedy EU závislá více než na ropě nebo plynu."
"Podíl ruského uhlí na dovozu do EU je 49 procent. Na uhlí z Ruska je tedy EU závislá více než na ropě nebo plynu."
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z Ruska se do České republiky dováží zhruba sedm procent černého uhlí. Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do České republiky, po Polsku, USA a Kanadě. Loni Česko z Ruské federace dovezlo přes 300.000 tun černého uhlí. Celkový dovoz činil zhruba 4,5 milionu tun. Výpadek dovozu ruského uhlí lze nahradit. Podle některých odborníků může větší problém tvořit případné omezení vývozu uhlí z Polska, které ruské uhlí také dováží. I tento výpadek lze prý ale nahradit.
 

Evropská komise v úterý navrhla pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie.

"Podíl ruského uhlí na dovozu do EU je 49 procent. Na uhlí z Ruska je tedy EU závislá více než na ropě nebo plynu. Na zákaz dovozu uhlí bude nutné reagovat zejména snižováním jeho spotřeby, tedy rozvojem obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické efektivity budov či výrobních procesů," uvedl dnes vedoucí programu Energetika v Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Podíl dováženého uhlí z Ruska lze podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy nahradit dodávkami z jiné země či zemí, než je Rusko. "Embargo na ruské uhlí v ČR samo o sobě nezpůsobí ani zdražení elektřiny, protože z černého uhlí už se elektřina vyrábí pouze v jediné elektrárně, Elektrárně Dětmarovice, kde navíc bude tato výroba z černého uhlí podle všeho již letos končit," uvedl Kovanda.

Dovezené černé uhlí se v ČR průmyslově využívá hlavně v podnicích na Ostravsku. Na Ostravsku, respektive Karvinsku také Česko těží vlastní černé uhlí, i když už jen v Dole ČSM ve Stonavě. "Ten patří státem vlastněnému podniku OKD. OKD ročně vytěží přes dva miliony tun uhlí. Z toho zhruba 1,5 milionu tun představuje uhlí koksovatelné a zbytek pak energetické černé uhlí. Těžba ve Stonavě ale nejspíše skončí také letos," uvedl Kovanda.

Odborníci upozorňují, že problematičtější může být spíše případné omezení dovozu uhlí z Polska, které přijde o uhlí z Ruska a své vlastní uhlí bude používat k vlastní spotřebě. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka ze z Polska do ČR dováží 75 procent černého uhlí, z Kanady je pak přibližně osm procent. "Dovoz uhlí z Polska je pro ČR tedy klíčový, částečně by se dal nahradit vyšší produkci OKD a pak dovozem z Kanady a USA. Polsko má kapacitu na zvýšení těžby, takže snížení dovozu uhlí z Ruska by dokázalo překonat. Celá Evropa pak může zvýšit import uhlí ze Severní Ameriky, kde je dostatečně vysoká rezervní kapacita," uvedl Tomčiak.

Podle Koželouha se může snižovat spotřeba uhlí rozvojem obnovitelných zdrojů a zvyšováním energetické efektivity budov či výrobních procesů. "V metalurgii pak půjde o posílení recyklace a nahrazování železné rudy šrotem, který se bude tavit v elektrických pecích," uvedl. České hnědé uhlí situaci podle něj neřeší, černouhelné elektrárny a teplárny jej nemohou pálit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.4.2022 17:44
Člověk neví jestli se má smát nebo brečet.Před VLSR-velkou listopadovou sametovou revoluci se rozjížděly v pobeskydí u Frenštatu nové doly.Po převratu se zlikvidovaly no a bude se vozit USA a Kanada a ekoplačky nekvílí,nevřeští o emisích,uhlíkové stopě.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.4.2022 17:59 Reaguje na karel krasensky
myslíte ty metr vysoké sloje v kilometrové hloubce, o kterých můj děd, celoživotní havíř a velitel báňských záchranářů na Švermovi řekl, že tam fárat je sebevražda? Jó tak Frén by tuhle zemi rozhodně vytrhl
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.4.2022 18:12 Reaguje na Jakub Graňák
Wiki uvádí 1,8 miliardy tun uhlí.Jaké mocnosti tam byly neuvádí.Nejlíp kdyby se ozval p.Šeděnka to je myslím byvalý horník a mohl by nás dostat do obrazu.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

6.4.2022 19:29 Reaguje na karel krasensky
Kajo, když něčemu nerozumíš, tak proč se montuješ do diskuse. Ano, Zbyňa by mohl povykládat, ale na jedné ruce vyjmenuji techniky, co by tady napsali hodně smutné věty teď z reálu. Bohužel taková je realita a spadla klec. Hlavně dej už pokoj s názory čím hůř - tím lépe.
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.4.2022 19:45 Reaguje na Zdenek Wenzel
Zdendo,tak napiš něco konkretního k tomu Frenu
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.4.2022 20:07 Reaguje na karel krasensky
Jo a pokud mě paměť neklame, už je to let co je děda po smrti, tak další problém byla aktivní tektonika podél zlomů, vždyť by se poddolovával Radhošť a to je pokud vím už tak dost nestabilní masiv
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.4.2022 20:19 Reaguje na Jakub Graňák
Tak jo.Když tam byly tak brutalní podmínky proč soudruzi tak tvrošíjně na těžbě trvali.Tohle se přece muselo vědět už z pruzkumu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 20:47 Reaguje na karel krasensky
Soudruzi taky trvali a bratrství se SSSR na věčné časy a nikdy jinak.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.4.2022 21:15 Reaguje na karel krasensky
Asi proto, že jim bylo jedno kolik to bude stát. A jestli skončí půlka beskyd pod sesuvama jim taky bylo docela putna. Na druhou stranu tam je uhlí vysoce kvalitní
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.4.2022 21:22 Reaguje na Jakub Graňák
Tak tohle neberu.Myslím si,že nějakou ekonomickou představu o nakladech na těžbu měli.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

7.4.2022 07:20 Reaguje na karel krasensky
To je mi upřímně úplně jedno
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.4.2022 20:19 Reaguje na karel krasensky
Pan Koželouh si to představuje docela zajímavě ale nějak zapomíná, že v ČR těží uhlí jen jeden důl a i to je málo. V metalurgii je potřeba koksovatelné uhlí, protože taková je technologie výroby...pokud vím, tak první zásilku černého uhlí jsme dostali z Austrálie a v teplárnách černé uhlí v podstatě není. Jediná černouhelná elektrárna jsou Dětmarovice a i ti už mají svůj termín.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 20:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A proč se netěží v OKD?
A co doly ve Zbýšově? Nedaly by se oživit?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ona to od těch klokanů první dodávka nebyla, jen se změnil způsob dopravy a holt z toho bylo v mediích haló. Unucka to v nějakém článku vysvětloval, že hutě potřebují mít mix uhlí z různých zdrojů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 20:48
Tož budeme jít naplno do vodíku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.4.2022 21:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Se spíš domnívám, že ocel nejde dělat jen z recyklatu železného šrotu, protože kov jednou použitý, má upravené vlastnosti. Vodík je otázkou výrobní technologie, nicméně by se tím bylo vhodné zabývat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.4.2022 21:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Výzkumy jedou naplno, železná ruda je prakticky železná rez,
redukovat se na železo dá uhlíkem i vodíkem.
Odpovědět
ig

6.4.2022 22:00
Pan Koželouh už mluví úplně z cesty. Ať nechá ležet kus železa před barákem, do rána tam není. Nedovedu si představit, že by recyklace mohla být ještě efektivnější, ale on ještě vidí rezervy :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.4.2022 10:38
Kdo si počká, ten se dočká, až k tomu dojde. Celé léto prodiskutují a na
podzim zalezou mudrlanti někam do nor, aby je lidé nepřizabili. Bez tepla
v bytech a průmysl bez energií je začátkem konce prosperity a sociálního
smíru. Myslím, že nás čeká nejenom procitnutí, ale i "horká" zima !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:32 Reaguje na Břetislav Machaček
To co píšete je sice hezký, ale mám pocit, že zrovna černé uhlí v tomto nijak významnou roli nehraje. A o tom je tu řeč.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.4.2022 17:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Píši o všech energiích a tudíž i o černém uhlí. Každé z paliv cenou kopíruje cenu jiných paliv a když se zvedá u jednoho, tak se zvedají i ty ostatní. Možná jste si všimnul, že roste i cena dříví, dřevěných pelet a briket, které jsou domácí surovinou. Kdo si myslí, že koupí australské uhlí letos za loňské ceny, tak by se měl léčit u Chocholouška.
Roztočený kolotoč odmítání dosud levných ruských druhů
energetických surovin zdražuje i ty odjinud a to se tam
neválčí a neexistují na ně embarga. Někomu se to sakra
hodí, když si může na cizím neštěstí namastit kapsu v době, kdy klesala poptávka a hrozil odchod od fosilu. Zavětřili
příležitost komplet všichni a ani ropní šejkové nenavyšují těžbu, aby udrželi současné vysoké ceny ropy a plynu. Je
to lumpárna a nejhorší pohromou by byl pro jejich obchod
mír a dohoda s Ruskem. Proto je třeba přilévat olej do ohně,
aby ten vývar z vysokých cen trval co nejdéle. "Konzervace"
černouhelných dolů proběhla u nás tak, že zprovoznění by
stálo nehorázné peníze a je tudíž nereálné. Otvírka nových
slojí v posledním funkčním dole ČSM naráží na povolení
poddolovat další krajinu a dotěžení dostupných zásob je
pouhou labutí písní OKD. Hutníky čeká buď dovoz a nebo
zánik, ale spíše to druhé. Otázkou bude nákup hotových
hutních výrobků, které se kupovaly některé z Ruska taky.
Takže, kdo si počká, tak se dočká a neposlouchá snění
aktivistů bez patřičných informací a znalostí(viz. Hanzl
a jeho vodík k výrobě oceli recyklací šrotu). Jinak na
černé uhlí jedou Dětmarovice vytápějící Orlovou a Bohumín,
Třebovice vytápějící Ostravu, Teplárna Karviná vytápějící
Karvinou a Havířov, atd. takřka po celém Moravskoslezském
kraji. No a zbytek republiky topící plynem ať si nemyslí,
že dopadne lépe. Kapacita polských přístavů jede na doraz
a vlaková doprava rovněž. Možná by se dnes hodilo i to
splavnění Odry do Bohumína vzdáleného od moře 730 říčních
kilometrů, ale i to šlo do kytek díky ekologům. Možná to
uhlí přiveze tisíce kamionů a bude mít cenu zlata.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.4.2022 12:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Nezlobte se, ale to je o koze a o voze. V prvé řadě platí to, že v energetice a teplárenství hraje u nás černé uhlí poměrně okrajovou roli ... a třeba ty Dětmarovice pomalu "stříhají metr". Ano, u vás možná pár zdrojů na černé uhlí jede, ale nemyslím, že by byl problém na těch pár let tam to uhlí dovézt.
Že ceny rostou je samozřejmě pravda, roli hraje řada faktorů, ale naše těžba černého uhlí opět mizivý. Protože představa, že OKD/Prisko bude kutat uhlí a bude ho odběratelům z dobroty srdce dodávat za nějaké jooo nižší ceny je samozřejmě nesmysl.

Prostě realita je taková, že těžba č uhlí u nás má už poměrně okrajový význam a i pokud by se těžilo dál ... jakože nebude, bo ta dlouhodobá perspektiva je fest nejistá ... tak by to uhlí jen kvůli tomu nějak levnější nebylo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.4.2022 13:55 Reaguje na Svatá Prostoto
V Dětmarovicích mělo být uhlí nahrazeno plynem.
Skutečnost? Pokud ano, tak o jejich teplo zájem
asi moc velký nebude a náhradu města a skleníky
Bezdínek nemají. Ostatní teplárny chtěly třeba
plyn, či štěpku místo černého uhlí, ale za pár
let a nikoliv ihned. Dovoz se může zadrhnout na
kapacitách překládky v přístavech a dopravních
možnostech z přístavů sem. Hrozí akutní výpadek,
protože například polští dodavatelé černého uhlí
nahradí výpadek nejen ruského, ale uhlí z Donbasu
uhlím, které vyváželi k nám a na nás už nezbude.
To je ta akutní hrozba, že OKD končí, z Ruska a
Ukrajiny nula, z Polska nula a ze zámoří se může
zadrhnout na překládce a dopravě. Přestavba na
jiné palivo není otázkou týdnů, ale let a zima
tu zase bude za půl roku. To je ten problém
pane o kterém píšu a který akutně hrozí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist