https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajem-lidi-na-vysetreni-otravy-becvy-je-obrovsky-rika-namestkyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem lidí na vyšetření otravy Bečvy je obrovský, říká náměstkyně

21.12.2020 15:12 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
Foto | Mirek Dvorský / Valašské ekocentrum ČSOP
Zájem veřejnosti na vyšetření zářijové otravy řeky Bečvy je podle náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové (Piráti) obrovský. Prodloužení lhůty na vypracování znaleckého posudku, který je klíčový pro policejní vyšetřování, však očekávala. Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové nyní nelze odhadovat, kolik času bude na zpracování potřebných materiálů potřeba.
 

Lhůta pro dokončení posudku vypršela v neděli, její prodloužení Ančincovou nepřekvapilo. "S trpkým povzdechem musím říct, že jsem něco takového čekala, jelikož termín byl včera (v neděli) a žádné informace zatím nešly. Pro mě je to velké zklamání. Už jsem několikrát říkala, že právě instituce by měly transparentně a v nějakém časovém sledu poskytovat informace. Když jsou informace poskytovány veřejnosti, snižují množství konspiračních teorií," řekla ČTK náměstkyně hejtmana.

Komunikaci ohledně kauzy nepovažuje za šťastnou. Na mysli měla například situaci, kdy nedlouho po otravě řeky vyloučila Česká inspekce životního prostředí (CIŽP) jako možného původce valašskomeziříčskou chemičku Deza spadající do koncernu Agrofert. "Vzhledem k tomu, že se tady vylučovaly některé subjekty několik dní po události, tak to zase nepřispívá k důvěře veřejnosti v to, že se věc objektivně vyšetří. A to neříkám, kdo havárii způsobil nebo nezpůsobil. My musíme všem měřit stejným metrem," uvedla Ančincová.

ČIŽP na svých webových stránkách nedávno uvedla, že zodpovězení dotazů ke společnosti Deza několik dní po havárii považuje za nešťastné. "Dotazy byly odpovídány v dobré víře, tedy ve snaze informovat o probíhajících pracích na toku. Pro inspekci je to poučením," uvedli zástupci ČIŽP. Nikdo podle nich Dezu nevypustil, nevyškrtl ani nevyvinil z okruhu podezřelých. "ČIŽP ji pouze v prvotním místním šetření vyloučila jako možného původce havárie s tím, že šetření ale dále pokračuje. Stejně tak to v dané chvíli inspekce učinila i u dalších subjektů, média se však v prvních dnech po havárii ptala pouze na Dezu," doplnila ve svém vyjádření inspekce.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i policie už dřív označili za možný zdroj zářijového úniku kyanidů kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm, kde provozuje čistírnu odpadních vod firma Energoaqua. Krajský úřad nyní v souvislosti s otravou Bečvy provádí dvě rozsáhlé kontroly. "Jedna je z titulu vodoprávního úřadu ve společnosti Energoaqua. A v rámci integrované prevence provádí kraj kontrolu v Deze. Samozřejmě se tam přetahujeme o informace s policií a Českou inspekcí životního prostředí, takže kontrola asi nebude tak rychlá, jak bychom si představovali," řekla Ančincová.

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2020 15:29
Zájem lidí na výměně zkorumpovaných politiků a policistů je taky velký.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 15:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
A jak toho dosáhneme?

Jedině tak, že ve volbách podpoříme tu koalici, která má šanci Babiše porazit. Jinou možnost nevidím.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.1.2021 15:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
A znáte tu "o dědečkovi, co měnil, až vyměnil" ?
<rl>
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

21.12.2020 15:40
proste zijeme v zemi kterou zcela ovladla oligarchova mafie prostupujici vse.... někteří ji fandi, druzi si pro pocit klidu nalhavaji ze jeste neni tak zle, treti se krmi naději ze to brzy skonci ..., neskončí ....Babiš bude davkovat svoje finance do marketingu tak aby dal ovladal zemi a posouval ji smerem Maďarska a Polska....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 16:14 Reaguje na Miluna z Hor
Bohužel, ne směrem Maďarska a Polska, to by bylo ještě móc dobrý. Více na Východ.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

21.12.2020 18:18
Zájem lidí je veliký, ale slušných, to jste zapomněli připsat. Nevím, co chce tak "znalec" po 3 měsících zjišťovat? Hodit vinu na někoho, kdo to nezavinil, víte, co to dá práce? A pokud napíše pravdu, tak to bude jeho poslední posudek, co napsal...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

22.12.2020 09:42
A donekonečna budou omílat, že řeku otrávily kyanidy,ačkoliv je od reportáže Denikreferendu.cz jasné, že toto nebylo laboratorně prokázáno (chybí posudky) a naopak se nabízí otrava fenoly (DeZa)...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.12.2020 18:17 Reaguje na Pavel Karel
A pohádce O červené Karkulce také věříte?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

22.12.2020 19:38 Reaguje na Vladimír Hošek
Soudě podle smysluplnosti komentáře to vypadá, že vy nevěříte ani tomu, že voda v Bečvě byla otrávená...tomu se říká totální ztráta důvěry v existenci či neexistenci čehokoliv :-)
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

23.12.2020 13:07 Reaguje na Pavel Karel
Pokud by jste hledal, tak zjistíte, že spoluautor je nedůvěryhodná osoba, také je schopen manipulovat. Jsem přesvědčen, že ta reportáž na kterou odkazujete je zavádějící a nelze ji považovat důvěryhodnou, je to pohádka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist