https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zajmovi-vcelari-maji-prijit-o-danovou-vyjimku-mf-odmitlo-pripominky-svazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájmoví včelaři mají přijít o daňovou výjimku, MF odmítlo připomínky svazů

18.6.2023 22:20 (ČTK)
Ministerstvo financí (MF) odmítlo připomínky k návrhu ozdravného balíčku ke zrušení osvobození od daně pro příjmy ze zájmového chovu včel. Nyní platí osvobození pro příjmy z příležitostné činnosti, které nepřesáhnou 30 000 korun. Nově to má být 50 000 korun. Ze zákona má ale zmizet osvobození včelařů do 60 včelstev, kdy platí takzvaná fikce příjmu 500 korun na jedno včelstvo.
 

Zachování osvobození zájmových včelařů od daně požadovala v připomínkách k vládnímu balíčku Agrární komora ČR i Sdružení místních samospráv. To argumentovalo, že drobný chov včel je tradiční volnočasovou aktivitou na venkově a má nenahraditelnou roli v přírodě. "Navržená legislativní změna navíc bude mít nulový či zcela zanedbatelný rozpočtový dopad," uvedlo.

Komora v připomínkách uvedla, že za poslední zimu uhynulo 250 000 včelstev, což je zhruba 38 procent. Stavy klesají také kvůli vysoké ceně cukru nebo poklesu národních dotací na podporu včelařství o více než 50 procent. Upozornila, že opylování je v ČR závislé historicky na zájmové činnosti a pouze malá část včelařů má počet včelstev nad 150, což je řadí podle pravidel EU mezi komerční chovatele. Podle komory se to k loňskému září týkalo zhruba 35 000 z 700 000 včelstev. "Jejich schopnost opylovat je jen lokálního charakteru. Proto si zájmoví včelaři zaslouží všestrannou podporu," uvedla.

Upozorňovala také na to, že kalkulace příjmů na jedno včelstvo je žádoucí i z praktických důvodů a vznikla kvůli tomu, aby finanční úřady nedostávaly desítky tisíc daňových přiznání s minimálním přínosem pro stát. Poukazovala přitom na to, že v ČR je přibližně 65 000 včelařů. Jako příklad uvedla komora, že i včelař s deseti včelstvy může dosáhnout vysokého výnosu a přijmu vyššího, než je nově navrhovaných 50 000 korun. Při příjmu 51 000 korun se po odečtení paušálních nákladů, které tvoří 80 procent částky, zdaní 10 200 korun, z čehož při 15procentním zdanění vznikne daň 1530 korun.

Zachování fikce příjmů doporučovalo i ministerstvo zemědělství. Navrhovalo ho například na částce 1500 korun na jedno včelstvo při nepřekročení 33 včelstev. To by spadalo do limitu 50 000 korun příjmů, které by včelaři nemuseli danit. Uvádělo také, že hrozí riziko nárůstu administrativy jak pro drobné včelaře, tak pro státní správu, protože naprostá většina chovatelů má jedno až 15 včelstev.

Návrh ministerstva financí uvádí, že někteří profesionální včelaři využívají výjimku a v režimu, kdy jsou osvobozeni od daně, mají i například 200 včelstev rozepsaných formálně na členy rodiny. To vede k tomu, že nedaní příjmy z chovu včel. Podle ministerstva je výjimka nesystémová. "Dochází k paušalizaci výše příjmu u jednoho typu činnosti, a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů z této činnosti, která může být vyšší i nižší než uvedený limit. Příjmy poplatníka z chovu včel tak budou podléhat stejnému daňovému režimu, jako je tomu u jiných poplatníků s příjmy z příležitostných činností," napsal úřad v důvodové zprávě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Josef Valenta

19.6.2023 01:03
Tak blbej ouředbík před 4 roky chránil přez 80 danků vypuštěné do okolní krajiny,ničilo to kde co mladé stromky ohrady pro skot ,hladovci vypásali kde co ,farmáři opravovali od východu do západu slunce a moje srdce to nevydrželo ,měl jsem srdeční pumpu ,každou chvíli jsem byl v nemocnici .před dvěma lety jsem prodělal transplataci srdce,jsem rád když se mohu trochu pohybovat a pořízené 2 úly by mě měli pomoci . Co chce na tomto Stanura zdanit Měl jsem sice malou ale velice kvalitní farmu limousinů ,ocenění z výstav a plemená zvířata to dokazují . Nebyl by větší přínos pro státní pokladnu ,z malého stádečka limousínů než z 2 úlů včeliček? Nejsou limousini oceněni na výstavách lepší než /nevím to přesně ale asi něco přez 150 /danků ,kteří i přez ty 4 roky jsou stále jen danky připomínající !malí pravděpododně velmi začervení ,mající vady exterieru pocházrjící pravděpodobně z příbuzenské plemenitby/.Nebylo by lepší nechránit kriply vypuštěné z farmového chovu ,udržovat rovnováhu v krajině,neničit zdraví farmářům a když se se musí dělat takovéhle pitomosti proč se daní vlastně rehabilitační činnost s minimálním výdělkem . To mám celý den ležet v posteli a mít ještě větší zdravotní problémy , být více závislí na doktorech / vždyt za 4 roky jsem byl více v nemocnici než doma/ Proboha tak přemejšlejte lidi a nedělejte blbosti.Josef Valenta Něchov
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.6.2023 10:50 Reaguje na Josef Valenta
Buďte v klidu, ze dvou včelstev 50 tisíc Kč výnosů nedosáhnete nikdy, i kdybyste byl úplně zdravý a se 40 kilovými nástavky s medem žongloval a byl supervčelař a ty dvě včelstva měl v snůškově ideálním prostředí. Vás se to vůbec netýká.
Odpovědět
VN

Vilém N

19.6.2023 06:29
Víno nad včely.
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.6.2023 11:10
Upřímně, tahle vláda je stále lepší než vláda Babiše.

Nicméně, spousta kroků, které dělá... to je na pár facek.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.6.2023 14:31 Reaguje na Anyr
Jenom na pár facek ?
Na bejkovec je, takže nemůže být lepší !
Odpovědět
sv

sv

23.6.2023 16:09 Reaguje na smějící se bestie

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.6.2023 13:16
S manželkou máme 5 až 10 včelstev. Med pro rodinu a známé.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2023 08:55 Reaguje na Michal Ukropec
Malovčelařů jako vy a já se to vůbec nedotkne a ten zbytek to stejně
dělá tak, aby zdaňovali minimum. Je to stejné jako u všech prodejů,
kde kupující daňový doklad nevyžaduje a tudíž se nezdaňuje. EET byl
byť malý bič, ale byl bičem na nepoctivce, kteří si nemohli být jisti kupujícím, doklad raději vystavili a zisky zdanili. Takže bez
obav i prodej "Ze dvora" stejně jako dosud. Jinak mí známí mi koupí
a "darují" cukr k zakrmení a já jim za to "daruji" med v adekvátní
hodnotě, abych nešaškoval v supermarketu ve slevách kolečky s cukrem kolem pokladen. Oni ho nakoupí v úměrném množství a já jim dodám
med s patřičnou slevou. Ušetřím čas při šaškování s kolečky a za
dopravu, protože výměnu provádím u mne doma.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.6.2023 11:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Si to sami zkazili rajtováním na nesmyslech typu "když vymřou včely, do tří let vymřou lidi" a podobnými a politiky, co vyždímali voličské hlasy za státní peníze dotováním včelaření.
Teď je většina ploch intravilánů, kde byly v minulosti místní regiony vyhlášené produkcí medu převčeleny, protože počty včelstev v obydlených místech zůstaly zhruba stejné, ale zdroje snůšky se snížily násobně. Odhaduji, že nejméně 60 % našich včelstev je na takových místech, uvnitř vesnic a podobných sídlišť a v jejich těsných blízkostech a trpí po většinu sezóny nějakoui podvýživou kvůli nedostatku sladin a pylu v přírodě. U těchto včelstev se za sezónu získá v průměru sotva pár kilo medu na včelstvo při velmi vysokých nákladech daných nutností přikrmovat v sezóně cukrem a nahrazovat silné zimní úhyny.
Pouze malé množství včelařů, které má včelstva umístěna v extravilánu, třeba schovaná daleko od lidských osídlení v lesích a v přírodnější krajině s malým zavčelením, má ty včelstva v celosezónním dostatku sladiny a pylu a "naději", že při větším množství včelstev překročí limity příjmů a budou tak našemu státu danit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.6.2023 10:45
Tak přece to zdanili. Finanční úředníci se teď budou "těšit" na tisíce papírových daňových přiznání k jejich kontrole, ze kterých nebude nic nebo jenom pár korun.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2023 11:07
No konečně, však bylo na čase. Už jsem se bála, že by nebylo na zbraně.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.6.2023 19:12
No, upřímně - proč by zrovna včelaři měli mít nějaký úplně jiný daňový režim?

Určitě platí, že stát občas s velikými náklady složitě buzeruje a získává pár šušňů. Ale ať tedy platí výjimka pro všechny drobné chovy, malá zahradnictví, příležitostná řemesla, ...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.6.2023 15:07 Reaguje na Viktor Šedivý
Včelaři jsou trochu výjimka přetrvávající ze socialismu. Za socialismu komunisté zájmové včelaře potřebovali, protože družstevní velkochovy včelstev se jim nepovedlo rozchodit a jak vyšlechtili odrůdy řepky s jedlým olejem a rozhodli se, že Československo bude v produkci potravinářských jedlých olejů skrz řepkový olej soběstačné, potřebovali plošně doslova v každém okrese stovky včelstev na opylování řepky.
Proto nastavili ekonomické podmínky včelaření, podporu domácí výroby kočovných včelínů a podporu jejich převážení při kočování tak, že každý včelař, kdo mohl kočovat, mohl prací ve včelách o víkendech prodejem medu a odměnami za kočování vydělat snadno tolik, jako byl běžný roční příjem neboli svůj příjem až zdvojnásobit. A to legálně prací, nemuseli přikrádat nebo kšeftovat. Většina včelařů tak nezanedbatelně vydělávala, měli výrazně nižší náklady než tržby.
Na rozdíl od jiných zájmových oborů, kde vydělává celorepublikově jenom pár nejlepších nebo nějak procento nejlepších.
Jenže dneska už je ta doba pryč, náklady stouply výrazně výš, ceny medu stouply o mnoho méně a spousty mikroregionů s množstvím včelařských stanovišť se staly převčelené, tudíž výrazně poklesla efektivnot takového včelaření.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.6.2023 16:23 Reaguje na Radim Polášek
Nejen výjimka že socialismu, ani v jiných západoevropských zemích nejsou zájmoví včelaři zdanění.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.6.2023 13:21 Reaguje na Jarka O.
Já jsem myslel spíš to, že i když jsou ti včelaři zájmoví, tak v té době za socíku polovina až 2/3 z nich na včelaření vydělávala. To nikde u jiných zájmových organizací nebylo. Snad mimo myslivců v době tak do roku 1975, kdy zemědělci ještě nepoužívali pesticidy a byl tak velký nadbytek drobné lovné zvěře. Jinde v jiných zájmových oborech je běžné, že v podstatě všichni, co to dělají soukromě zájmově jako koníčka, jsou spíš ve ztrátě a vkládají do toho víc než z toho získávají. A vydělává jen úzká špička.
A vypadá to, že ten pohled na včelaře, kterí jsou zájmoví a i přesto vydělávají, u nevčelařů přetrvává dodnes. I když to dnes díky změnám v krajině a převčelení téměř není pravda.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

23.6.2023 19:52 Reaguje na Viktor Šedivý
proto: https://budejovice.rozhlas.cz/diky-patentum-marie-terezie-nemuseli-vcelari-platit-dane-a-vznikly-vcelarske-8664252

Má to svou historii a stejně nic nevyberou jen budou otravovat včelaře... Hlavně, že hospodským zrušili EET.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.6.2023 13:28 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tak za Marie Terezie byly včelařské produkty obrovsky ceněny. Včelí vosk byl surovina na výrobu přepychových svíc pro bohatší a pro církevní účely a na další speciální účely a konkurencí medu byly pouze tuzemské výluhy z hodně sladkých plodů, třeba některých odrůd hrušek nebo velmi obtížně dovážený cukr z cukrové třtiny z Egypta a dalších teplých krajin.
Tudíž tehdy byli včelaři něco jako kdyby dneska produkovali něco jako vanilkové lusky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist