Zájmoví včelaři mají přijít o daňovou výjimku, MF odmítlo připomínky svazů
Zachování osvobození zájmových včelařů od daně požadovala v připomínkách k vládnímu balíčku Agrární komora ČR i Sdružení místních samospráv. To argumentovalo, že drobný chov včel je tradiční volnočasovou aktivitou na venkově a má nenahraditelnou roli v přírodě. "Navržená legislativní změna navíc bude mít nulový či zcela zanedbatelný rozpočtový dopad," uvedlo.
Komora v připomínkách uvedla, že za poslední zimu uhynulo 250 000 včelstev, což je zhruba 38 procent. Stavy klesají také kvůli vysoké ceně cukru nebo poklesu národních dotací na podporu včelařství o více než 50 procent. Upozornila, že opylování je v ČR závislé historicky na zájmové činnosti a pouze malá část včelařů má počet včelstev nad 150, což je řadí podle pravidel EU mezi komerční chovatele. Podle komory se to k loňskému září týkalo zhruba 35 000 z 700 000 včelstev. "Jejich schopnost opylovat je jen lokálního charakteru. Proto si zájmoví včelaři zaslouží všestrannou podporu," uvedla.
Upozorňovala také na to, že kalkulace příjmů na jedno včelstvo je žádoucí i z praktických důvodů a vznikla kvůli tomu, aby finanční úřady nedostávaly desítky tisíc daňových přiznání s minimálním přínosem pro stát. Poukazovala přitom na to, že v ČR je přibližně 65 000 včelařů. Jako příklad uvedla komora, že i včelař s deseti včelstvy může dosáhnout vysokého výnosu a přijmu vyššího, než je nově navrhovaných 50 000 korun. Při příjmu 51 000 korun se po odečtení paušálních nákladů, které tvoří 80 procent částky, zdaní 10 200 korun, z čehož při 15procentním zdanění vznikne daň 1530 korun.
Zachování fikce příjmů doporučovalo i ministerstvo zemědělství. Navrhovalo ho například na částce 1500 korun na jedno včelstvo při nepřekročení 33 včelstev. To by spadalo do limitu 50 000 korun příjmů, které by včelaři nemuseli danit. Uvádělo také, že hrozí riziko nárůstu administrativy jak pro drobné včelaře, tak pro státní správu, protože naprostá většina chovatelů má jedno až 15 včelstev.
Návrh ministerstva financí uvádí, že někteří profesionální včelaři využívají výjimku a v režimu, kdy jsou osvobozeni od daně, mají i například 200 včelstev rozepsaných formálně na členy rodiny. To vede k tomu, že nedaní příjmy z chovu včel. Podle ministerstva je výjimka nesystémová. "Dochází k paušalizaci výše příjmu u jednoho typu činnosti, a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů z této činnosti, která může být vyšší i nižší než uvedený limit. Příjmy poplatníka z chovu včel tak budou podléhat stejnému daňovému režimu, jako je tomu u jiných poplatníků s příjmy z příležitostných činností," napsal úřad v důvodové zprávě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Josef Valenta
19.6.2023 01:03Radim Polášek
20.6.2023 10:50 Reaguje na Josef ValentaAnyr
19.6.2023 11:10Nicméně, spousta kroků, které dělá... to je na pár facek.
smějící se bestie
19.6.2023 14:31 Reaguje na AnyrNa bejkovec je, takže nemůže být lepší !
sv
23.6.2023 16:09 Reaguje na smějící se bestiePříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Břetislav Machaček
20.6.2023 08:55 Reaguje na Michal Ukropecdělá tak, aby zdaňovali minimum. Je to stejné jako u všech prodejů,
kde kupující daňový doklad nevyžaduje a tudíž se nezdaňuje. EET byl
byť malý bič, ale byl bičem na nepoctivce, kteří si nemohli být jisti kupujícím, doklad raději vystavili a zisky zdanili. Takže bez
obav i prodej "Ze dvora" stejně jako dosud. Jinak mí známí mi koupí
a "darují" cukr k zakrmení a já jim za to "daruji" med v adekvátní
hodnotě, abych nešaškoval v supermarketu ve slevách kolečky s cukrem kolem pokladen. Oni ho nakoupí v úměrném množství a já jim dodám
med s patřičnou slevou. Ušetřím čas při šaškování s kolečky a za
dopravu, protože výměnu provádím u mne doma.
Radim Polášek
20.6.2023 11:05 Reaguje na Břetislav MachačekTeď je většina ploch intravilánů, kde byly v minulosti místní regiony vyhlášené produkcí medu převčeleny, protože počty včelstev v obydlených místech zůstaly zhruba stejné, ale zdroje snůšky se snížily násobně. Odhaduji, že nejméně 60 % našich včelstev je na takových místech, uvnitř vesnic a podobných sídlišť a v jejich těsných blízkostech a trpí po většinu sezóny nějakoui podvýživou kvůli nedostatku sladin a pylu v přírodě. U těchto včelstev se za sezónu získá v průměru sotva pár kilo medu na včelstvo při velmi vysokých nákladech daných nutností přikrmovat v sezóně cukrem a nahrazovat silné zimní úhyny.
Pouze malé množství včelařů, které má včelstva umístěna v extravilánu, třeba schovaná daleko od lidských osídlení v lesích a v přírodnější krajině s malým zavčelením, má ty včelstva v celosezónním dostatku sladiny a pylu a "naději", že při větším množství včelstev překročí limity příjmů a budou tak našemu státu danit.
Radim Polášek
20.6.2023 10:45Jarka O.
20.6.2023 11:07Viktor Šedivý
20.6.2023 19:12Určitě platí, že stát občas s velikými náklady složitě buzeruje a získává pár šušňů. Ale ať tedy platí výjimka pro všechny drobné chovy, malá zahradnictví, příležitostná řemesla, ...
Radim Polášek
23.6.2023 15:07 Reaguje na Viktor ŠedivýProto nastavili ekonomické podmínky včelaření, podporu domácí výroby kočovných včelínů a podporu jejich převážení při kočování tak, že každý včelař, kdo mohl kočovat, mohl prací ve včelách o víkendech prodejem medu a odměnami za kočování vydělat snadno tolik, jako byl běžný roční příjem neboli svůj příjem až zdvojnásobit. A to legálně prací, nemuseli přikrádat nebo kšeftovat. Většina včelařů tak nezanedbatelně vydělávala, měli výrazně nižší náklady než tržby.
Na rozdíl od jiných zájmových oborů, kde vydělává celorepublikově jenom pár nejlepších nebo nějak procento nejlepších.
Jenže dneska už je ta doba pryč, náklady stouply výrazně výš, ceny medu stouply o mnoho méně a spousty mikroregionů s množstvím včelařských stanovišť se staly převčelené, tudíž výrazně poklesla efektivnot takového včelaření.
Jarka O.
23.6.2023 16:23 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
24.6.2023 13:21 Reaguje na Jarka O.A vypadá to, že ten pohled na včelaře, kterí jsou zájmoví a i přesto vydělávají, u nevčelařů přetrvává dodnes. I když to dnes díky změnám v krajině a převčelení téměř není pravda.
Jaroslav Vozáb
23.6.2023 19:52 Reaguje na Viktor ŠedivýMá to svou historii a stejně nic nevyberou jen budou otravovat včelaře... Hlavně, že hospodským zrušili EET.
Radim Polášek
24.6.2023 13:28 Reaguje na Jaroslav VozábTudíž tehdy byli včelaři něco jako kdyby dneska produkovali něco jako vanilkové lusky.