https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-se-ma-tykat-napoju-o-objemu-0-1-l-az-tri-litry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohování PET lahví a plechovek se má týkat nápojů o objemu 0,1 l až tři litry

17.5.2023 02:23 | PRAHA (ČTK)
Hladík řekl, že cílem celého systému je vrátit do oběhu 90 procent plastových lahví do pěti let od spuštění systému. Poznamenal, že dnes jen část recyklovaného materiálu z PET lahví slouží k výrobě nových lahví, zbytek se využívá v dalších odvětvích.
Hladík řekl, že cílem celého systému je vrátit do oběhu 90 procent plastových lahví do pěti let od spuštění systému. Poznamenal, že dnes jen část recyklovaného materiálu z PET lahví slouží k výrobě nových lahví, zbytek se využívá v dalších odvětvích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zálohování PET lahví a plechovek by se mělo týkat nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry a alkoholických nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst by mělo být asi 11 000. Nejdříve lze podle Hladíka systém spustil v polovině roku 2025. Záloha by se měla pohybovat mezi čtyřmi až pěti korunami.
 

Kromě obchodů se mají zapojit také všechny čerpací stanice s plochou nad 50 metrů čtverečních. Povinně se budou muset zapojit i on-line výrobci. Menší prodejny se budou moci zapojit dobrovolně, může jít například o kiosky, trafiky nebo bufety. V obcích s více než 300 obyvateli, kde žádné odběrové místo nevznikne, ho zřídí povinně operátor systému, který má pro správu zálohování obalů vzniknout. Operátora mají založit subjekty, které pokrývají minimálně 80 procent obalů podléhajících zálohovaní na trzích. Ministerstvo životního prostředí vybere operátora na základě výběrového řízení, bude ho autorizovat, a tedy i kontrolovat.

Hladík řekl, že cílem celého systému je vrátit do oběhu 90 procent plastových lahví do pěti let od spuštění systému. Poznamenal, že dnes jen část recyklovaného materiálu z PET lahví slouží k výrobě nových lahví, zbytek se využívá v dalších odvětvích. Cílem ministerstva je podle něj také podpořit cirkulární ekonomiku a splnit cíle vycházející z evropské legislativy, tedy aby se vratné PET lahve využívaly znovu jako lahve.

Podle Hladíka by systém neměl stát občany nic navíc. Zákazníci budou s PET lahvemi a plechovkami zacházet podobně jako se sklem, obaly budou zálohované a bude možné je vracet v obchodech. Nebude nutné obaly nijak vymývat, nicméně se musí do sběrných míst vracet nezdeformované a včetně etikety tak, aby bylo možné naskenovat unikátní EAN kód. Ze zálohovací povinnosti budou vyjmuty obaly od mléka, olejů, sirupů a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 15 procent, ze kterých nelze kvůli znečištění vyrobit nové.

Ministerstvo předpokládá, že systém zálohování by ročně zvládl 1,8 miliardy PET lahví, což je asi 47 000 tun materiálu. Plechovek lze podle něj zálohovat 800 milionů kusů, což odpovídá 15 000 tunám.

Legislativa, která systém zálohování zavede, má podle Hladíka vzniknout letos. Ministr řekl, že zavedení zálohování nebude stát občany nic navíc, kromě záloh, které dostanou zpět. Systém podle něj také nemá narušit stávající systém třídění odpadů, ale doplnit ho. Poznamenal, že výrobci již dnes platí recyklační poplatky. "To, co už dnes platí, budou platit novému operátorovi," doplnil.

Zálohování by podle Hladíka nemělo obce připravit o peníze z prodeje vytříděného materiálu. Dostanou podle něj "drobnou odměnu" v podobě manipulačního poplatku. Zároveň by měly také dostat část nevrácených záloh, které by se měly rozdělovat v poměru 15 procent pro obce a 85 procent pro operátora systému.

Podle analýzy, kterou si nechal vypracoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, bude spuštění systému zálohování stát zhruba 5,2 miliardy Kč a další 1,3 miliardy ročně bude stát provoz systému. Analýza uvedla, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody.

Z loňského průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů. Zavedení systému dlouhodobě podporuje také Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku. Iniciativa podle své mluvčí Kristýny Havligerové oceňuje, že příprava systému získává konkrétní podobu a ministerstvo chce zapojit i malé obchody. Česko se ale podle ní chce vydat cestou, která není obvyklá v jiných zemích, s odkazem na plán ponechávání části nevybraných záloh obcím. "Zálohový systém funguje na neziskovém principu, neexistuje proto žádný důvod, proč by jakékoliv prostředky z něj měly financovat neduhy systému, který se přežil," uvedla.

Zavedení systému propaguje také iniciativa zálohujme.cz, mezi členy je kromě výrobců nápojů také Sdružení místních samospráv ČR. K návrhu ministerstva uvedla, že spotřebitelé jsou v ČR zvyklí na nižší zálohu ve výši tři koruny, která je zavedená na pivní lahve.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.5.2023 07:28
Asi by bylo dobrý zvážit nahrazeni PET láhvi vaky na 3-5 litrů, tím by se eliminovali výskyt petek a hlavně někdo musí pro ty vratné obaly najít místo v obchodech. Ta záloha činí u půllitrových balení 1/3 i polovinu ceny. To je taky důvod, proč se to výrobcům líbí
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.5.2023 08:58
Co na to pan Křetínský?
Odpovědět
pa

petr angi

17.5.2023 10:29
Zkuste si přečíst
https://www.caoh.cz/aktuality/debata-odborniku-o-chystanem-zavedeni-zaloh-na-pet-lahve.html
Odpovědět
MH

Marek Hrubý

17.5.2023 14:41
Všichni občané by se měli navíc připravit na navýšení poplatku za odpady. Na Severní Moravě platí obce za dotřídění plastu cca 1200 - 1500 Kč/t. Na pokrytí výpadku za prodej vytříděných PET se bude muset zvednout poplatek za dotřídění na minimálně 5000 Kč/t. Obce to budou muset promítnout do platby za odpady. Další zlodějna, která vytáhne peníze lidem z kapsy.
Odpovědět
pa

petr angi

31.5.2023 15:49
doprava jen PET od občana do obchodů, z obchodu do několika míst v republice a k třídění na barvy a zároveň svoz zbylých plastů bez petek ze žlutých nádob je násobně dražší jak současný systém svozu všech plastů ze žluté nádoby přes 120 třídiček k recyklátorovi. Technické služby totiž vozí plast lisovacími vozy. Větší doprava při zálohovém systému = větší emise a dražší systém. Otázka zní proč, když současná návratnost PET do recyklace je 80% a se zálohami možná bude návratnost PET 80% za několik let. To už v té době budou obce stávajícím systémem třídit a recyklovat 90% PET. Takže chceme dražší a méně ekologický systém než je stávající. Asi se chce zbytečně utratit 5 mld. na automaty do obchodů. Zavádíme tak duální systém sběru a svozu plastů. Duální systém v Německu 2x zkrachoval. P.S. Slovensko po roce od zavedení záloh má návratnost 70% PET.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist