https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-ambasad-v-cr-apeluji-na-globalni-akce-pri-snaze-zabranit-rustu-teplot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci ambasád v ČR apelují na globální akce při snaze zabránit růstu teplot

4.11.2021 14:54 | PRAHA (ČTK)
Pod vyjádřením jsou podepsána velvyslanectví Británie, Dánska, Egyptu, Finska, Irska, Itálie, Kanady, Jižní Koreje, Německa, Nizozemska, Norska, Slovinska a Švédska.
Pod vyjádřením jsou podepsána velvyslanectví Británie, Dánska, Egyptu, Finska, Irska, Itálie, Kanady, Jižní Koreje, Německa, Nizozemska, Norska, Slovinska a Švédska.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zástupci 13 velvyslanectví v Praze při příležitosti mezinárodní konference OSN o změně klimatu apelovali na globální akci při snaze zabránit výraznému růstu teplot proti předindustriálnímu období. Svět podle nich stále ve věci neudělal dost. Uvedli to v dnešním prohlášení. Konference COP 26 se koná do 12. listopadu v Glasgow, v pondělí se jí zúčastnili premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO).
 

Zástupci diplomatických misí v Praze poukazují na Pařížskou úmluvu OSN o změně klimatu, která byla uzavřena na konci roku 2015. Podle dokumentu má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. OSN ale v nedávné zprávě varovala, že současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně Celsia do konce století.

Konference podle velvyslanectví představuje zásadní příležitost, jak cíl 1,5 stupně udržet v dosahu. "Změna klimatu se týká nás všech. Národy, které jsou touto krizí postiženy nejvíce, již patří mezi nejzranitelnější země a měnící se klima může vyhnat z domovů miliony lidí. Důsledky změny klimatu vidíme také mnohem blíž k domovu, ve střední Evropě, která se v posledních letech potýká se stále extrémnějším počasím – sucha, záplavy, tornáda, vysoké teploty," poznamenali zástupci ambasád.

Pod vyjádřením jsou podepsána velvyslanectví Británie, Dánska, Egyptu, Finska, Irska, Itálie, Kanady, Jižní Koreje, Německa, Nizozemska, Norska, Slovinska a Švédska.

Brabec uvedl, že cíl 1,5 stupně je v rovině science fiction, dvoustupňový cíl by do konce století považoval za nesmírně ambiciózní. Ve své moci má podle něj každá země adaptaci a přizpůsobení se změnám klimatu. Uvedl, že končící vláda přijala "desetitisíce" opatření na zadržení vody v krajině či výsadbu stromů.

Globálním hrozbám podle zástupců velvyslanectví lze čelit pouze globální akcí. "Ta však stojí na konkrétních činech jednotlivých aktérů," uvedli. Připomněli, že Evropská unie má za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

4.11.2021 15:58
Celkem se osvědčily lidské oběti jak to praktikovali Aztékové. Díky nim zajistili, že denně vycházelo Slunce. Možná bychom se rovněž měli vrátit k už osvědčenému řešení.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.11.2021 16:20 Reaguje na Richard Vacek
Je fakt, že vyříznutá živá srdce fungují spolehlivě. Možná by ale zatím stačily osvědčené evropské postupy - např. prosebné procesí za déšť atp.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.11.2021 05:18 Reaguje na Richard Vacek
ono z těch měst, které Aztékové měli bezdůvodně neodešli. Asi to životní prostředí měli stejně " dobré" jako my dneska...ta historická smyčka není úplně bez důvodu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.11.2021 09:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No vidíte, příklad z minulosti máme a stejně opět provádíme rituální tance, pořádáme procesí, kamenujeme symbol ďábla ...
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.11.2021 16:18
Cizí diplomaté se vměšují do naší energetické politiky?

Kdy půjdou velvyslanci na kobereček?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.11.2021 05:24 Reaguje na Viktor Šedivý
to je takové prohlášení pokrytců...ve Švédsku jsem četl článek, jak se zelení radují s uzavření největší cementárny ve Švédsku a tak už nějak zapomněli napsat, kde bude Švédsko brát cementové směsi na stavby těch architektonických památníků? to jim budeme ty směsi dovážet za Střední Evropy? nebo Norsko, sami jedou v elektromobilitě, a jak jsou velmi eko ale největší přínos mají z exportu ropy, Dánsko, kde strkají do bioplynek dřevní štěpku z Amazonských pralesů...a pak podepisují takové trapné prohlášení
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.11.2021 10:01 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně. A britské velvyslanectví ten šaškec organizuje. Ten nátlak je spíš hrůzný nez trapný. Na kobereček s nimi, proč si dovolují. Až se jednou budou o téhle době psát špionážní romány, to si potomci počtou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist