Zástupci ambasád v ČR apelují na globální akce při snaze zabránit růstu teplot
Zástupci diplomatických misí v Praze poukazují na Pařížskou úmluvu OSN o změně klimatu, která byla uzavřena na konci roku 2015. Podle dokumentu má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. OSN ale v nedávné zprávě varovala, že současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně Celsia do konce století.
Konference podle velvyslanectví představuje zásadní příležitost, jak cíl 1,5 stupně udržet v dosahu. "Změna klimatu se týká nás všech. Národy, které jsou touto krizí postiženy nejvíce, již patří mezi nejzranitelnější země a měnící se klima může vyhnat z domovů miliony lidí. Důsledky změny klimatu vidíme také mnohem blíž k domovu, ve střední Evropě, která se v posledních letech potýká se stále extrémnějším počasím – sucha, záplavy, tornáda, vysoké teploty," poznamenali zástupci ambasád.
Pod vyjádřením jsou podepsána velvyslanectví Británie, Dánska, Egyptu, Finska, Irska, Itálie, Kanady, Jižní Koreje, Německa, Nizozemska, Norska, Slovinska a Švédska.
Brabec uvedl, že cíl 1,5 stupně je v rovině science fiction, dvoustupňový cíl by do konce století považoval za nesmírně ambiciózní. Ve své moci má podle něj každá země adaptaci a přizpůsobení se změnám klimatu. Uvedl, že končící vláda přijala "desetitisíce" opatření na zadržení vody v krajině či výsadbu stromů.
Globálním hrozbám podle zástupců velvyslanectví lze čelit pouze globální akcí. "Ta však stojí na konkrétních činech jednotlivých aktérů," uvedli. Připomněli, že Evropská unie má za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Richard Vacek
4.11.2021 15:58Viktor Šedivý
4.11.2021 16:20 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
5.11.2021 05:18 Reaguje na Richard VacekViktor Šedivý
5.11.2021 09:40 Reaguje na Jaroslav ŘezáčViktor Šedivý
4.11.2021 16:18Kdy půjdou velvyslanci na kobereček?