https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelena-energie-stromy-ze-severni-karoliny-se-zatapi-za-oceanem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelená energie? Stromy ze Severní Karolíny se zatápí za oceánem

21.10.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Americká společnost Enviva Biomass zásobuje evropský trh dřevními peletami. Pojetí, ve kterém je dřevní biomasa prezentována jako z definice obnovitelný a tudíž ekologický zdroj energie a vyvážena lodí přes oceán do Evropy, však přijde severokarolínským obyvatelům nešťastné. / Ilustrační foto
Americká společnost Enviva Biomass zásobuje evropský trh dřevními peletami. Pojetí, ve kterém je dřevní biomasa prezentována jako z definice obnovitelný a tudíž ekologický zdroj energie a vyvážena lodí přes oceán do Evropy, však přijde severokarolínským obyvatelům nešťastné. / Ilustrační foto
Americká společnost Enviva Biomass zásobuje evropský trh dřevními peletami. Pojetí, ve kterém je dřevní biomasa prezentována jako z definice obnovitelný a tudíž ekologický zdroj energie a vyvážena lodí přes oceán do Evropy, však přijde severokarolínským obyvatelům nešťastné. Už proto, že jejich kácené lesy nahrazuje jen neodpovídající výsadba monokulturních plantáží. Píše o tom Ecologist.
 

Některé věci se prostě s časem nemění. Třeba to, že se ze severokarolínského Garysburgu vyváží dřevo do Evropy. Zdejší majestátní porosty borovice bahenní zlákaly britské prospektory a dřevorubce už v roce 1608, a ze zdejšího pryskyřičnatého rovného dřeva byla doslova vystavěna celá imperiální flotila. Tehdy ale mohly zdejší porosty nabídnout skoro 90 milionů akrů takových stromů. Dnes je to řádově méně a zdaleka ne každé zdejší borovici je dopřáno dožít se ideálního stáří 150-300 let, jak tomu bylo dříve. Protože i když se už ze zdejšího dřeva nestaví lodě, pořád je v Británii a Evropě žádáno. Jako ekologické obnovitelné palivo, dřevěné peletky.

Poptávka Evropské unie po nízko-uhlíkové energetice evidentně ospravedlňuje dovoz ekologického paliva v kontejnerech 6000 kilometrů, přes celý Atlantický oceán. A společnost Enviva Biomass, největší světový producent a dodavatel peletek, ho jen odtud každoročně přepraví 781 000 tun. Má ještě další tři velké závody, s podobnou vývozní bilancí. Ztráta porostů letitých borovic místní obyvatele mrzí, protože je v místě nahrazuje jen unifikovaná monokulturní výsadba, která prý má s původním majestátním lesem jen pramálo společného.

Nesouhlasí s tím, že to, co za 30-40 let vyroste v dnešních školkách, plně nahradí a funkčně zastoupí staleté stromy, spálené kdesi v Evropě. A někteří, jako například aktivisté z místní skupiny Dogwood Alliance podotýkají, že i tak se v okolí Garysburgu kácí staré stromy o poznání rychleji, než sází mladé.

Samotná Enviva Biomass si nemůže na nic stěžovat, pro stát Severní Karolína je klíčovým exportním partnerem. Předloni si vysoutěžila podporu 6 milionů dolarů na rozšíření závodů dřevozpracujícího procesu a dalších 5 milionů dostala na zalesňovací projekty. Díky tomu, že sází stromy ve velkém, je její uhlíková bilance, včetně přepravy paliva přes oceán, neutrální.

Belinda Joyner, mluvčí severokarolínského regionálního hnutí Znepokojených občanů okresu Northampton, k tomu podotýká: „Nikdo tady nechápeme, co je na tom udržitelného a ekologického. Pálíte naše stromy. Vždyť to přece nedává smysl a celá ta idea udržitelnosti je naprosto perverzní. Fungovat to může jenom proto, že si své euro-unijní standardy počítáte až z emisí unikajících z elektráren doma. Copak nevidíte, kolik uhlíku se uvolní při kácení stromů, jejich převozu náklaďáky, v továrně na peletky, během plavby přes oceán? Opravdu pak věříte, že vaše elektrárny pak neprodukují spalováním našich stromů žádný uhlík?“

Zástupce využití biomasy Jan Habart však informace relativizuje: "Pelety pro energetické využití se typicky vyrábí z odpadů z dřevozpracujícího a papírenského průmyslu. Dřevo se těží pro výrobu trámů a výrobků ze dřeve a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Kvůli výrobě pelet nikdo lesy nekácí, protože by se to nevyplatilo. Bioenergetika využívá odpady z pil a ze zpracování dřeva (piliny a hobliny). Ještě před deseti lety se piliny a odřezky pálili na hromadách někde za pilou. Ve Spojených státech bohužel dosud není vyvinutý vnitřní trh s peletami jako je tomu v Evropě."


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.10.2019 05:28
A proto by měla být uhlíková daň. to se prostě nemůže vyplácet, vézt biomasu přes čtvrt planety.
Odpovědět
ig

21.10.2019 06:48 Reaguje na Katka Pazderů
Zjevně se to vyplácí, jinak by to nedělali :-) A já dokonce vím proč se to vyplácí. Protože pravidla pro "obnovitelné zdroje" vymýšleli polovzdělaní politici a zcela nevzdělaní aktivisté na přání zmanipulovaných lidí. V celém tomhle šílenství není jediný kousek zdravého rozumu, všechno se stanovilo jen podle pocitů a dojmů. Jenže to nemůže nikdy fungovat a taky nefunguje, ale nikdo jako by to nechtěl slyšet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.10.2019 21:50 Reaguje na Katka Pazderů
Na uhlíkovou daň byste potřebovala unitární celosvětový stát. A ten by byl ještě o mnoho řádů větší zlo, než je tohle zlo, vyvolané daleko menší EU.
Odpovědět
ig

21.10.2019 22:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Uhlíková daň je samozřejmě z říše pohádek. Hlavní důvod už uvádíte, ten druhý je ten, že i kdyby se to nějakým zázrakem povedlo dohodnout, všechny ceny tak budou shodně "připojeny na vyšší potenciál" (protože energetickou náročnost odrážejí už teď) a opět se nestane vůbec nic, stejně jako se nic nestane montérovi který chodí po drátech vysokého napětí, protože má všude kolem sebe vysoký, ale úplně shodný potenciál :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2019 12:07
Doufejme aspoň, že ty krásné borovice jdou z velké části na výrobu konstrukčního materiálu a jen odpad jde na štěpku do zelené Evropy, když ji v USA nechtějí. Pak by takovému projektu nebylo až tak moc co vyčítat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.10.2019 12:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Zde je odkaz, že pelety se dělají jen z jinak nezpracovatelného dřeva.

http://www.envivabiomass.com/biomass-products/

Je otázkou, jakou uhlíkovou stopu má dovoz ekologického paliva v kontejnerech 6000 kilometrů, přes celý Atlantický oceán a jakou má pak rozvoz ke konečnému evropskému ekozákazníkovi. Abychom se nevzrušovali nad něčím nepodstatným.

Ta velkovýroba peletek může mít velmi nízkou uhlíkovou stopu, která lehce smázne uhlíkovou stopu transportu přes oceán.
Odpovědět
ig

21.10.2019 22:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Po peletách je obrovská poptávka a odpad z výroby řeziva už dávno nestačí. Tady je třeba krásné video, jak se na pelety zpracovávají celé kmeny https://www.youtube.com/watch?v=xj0KwbC_i50 :-) Vlády to myslely dobře, ale dopadlo to jako vždycky :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.10.2019 08:48 Reaguje na
Prostě vše, na co ekolog sáhne, má negativní dopad.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.10.2019 20:05 Reaguje na
No celé kmeny to jsou, ale že by o takové měly zájem pily, to docela pochubuji. Pily prostě pokryjí poptávku tím nejvhodnějším dřevem a co zbude, jde do pelet. Pořád lepší, než aby takové dřevo shnilo v lese.
Odpovědět
ig

22.10.2019 22:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Jasně, ono to není v principu úplně špatně, ale ukazuje to na neproveditelnost myšlenky topení biomasou ve větším měřítku. V Evropě je jediná významná elektrárna spalující výhradně peletky a té už dávno nestačí (a nikdy nestačil) regionální dřevěný odpad (ideálně pocházející z území nejvýše stejně velkého jako ta elektrárna zásobuje elektřinou), ale dováží nové dřevo ze Severní i Jižní Ameriky a dokonce přestala vykupovat ten regionální odpad, protože ten se produkuje po troškách a je tudíž moc drahý. Prostě jako vždy - ideologové míní ale lid mění :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.10.2019 09:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Paradoxně kdyby se ten odpad naštěpkoval a odvezl zpět do toho lesa, tak by to mělo daleko pozitivnější ekologický dopad.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

21.10.2019 14:25
O "pár" severoamerických borovicích se tady píše, ale jak ve Vatikánu na synodě o Amazonii upozornil Gualberti Calandrina, arcibiskup se Santa Cruz de la Sierra, světová media opomíjejí, že jen v Bolívii za letošní rok zmizí prales z rozlohy větší než 1/2 území ČR a bude nahrazen pastvinami pro hovězí dobytek (produkující metan). (V sousední Brazílii jde o ještě podstatně větší rozlohu likvidovaného pralesa.)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.10.2019 10:03
A nebylo by lepší tou štěpkou v Americe zavážet doly a v Anglii těžit uhlí? Uhlíkově to vyjde nastejno a ušetří se za dopravu.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

22.10.2019 18:11
Kdyby se opravdu využíval jen dřevní odpad, tak by to nebyl takový problém. Jak už však zde bylo v diskuzi poznamenáno, nafouklé požadavky, které jsou výsledkem kampaně zelených aktivistů za intenzivní využívání biomasy při výrobě elektřiny, však vedou k tomu, že se spotřebovávají i celé kmeny. To, že to může být velký průšvih není žádná novinka. Psal jsem o tom podrobně už před téměř třemi lety: http://www.osel.cz/9247-dovezena-drevni-hmota-nahrazuje-uhli-nejen-v-dansku.html .
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist