Zelení lákali voliče na výsadbu stromů a dekriminalizaci měkkých drog
Vystoupení několika pražských kandidátů této strany hosty ovšem neodradilo a v restauraci zůstali celou hodinu, po kterou mítink trval. "Přesvědčili mě i mé dva kamarády," tvrdila jedna z návštěvnic, která má letos do Sněmovny volit poprvé. "Ani jsem nechtěla jít k volbám, ale zelené bychom asi zvolili," dodala.
Kandidáti před občany argumentovali zejména nutností změn na české politické scéně, ale i pozicí Stran zelených v Evropě, či volebními závazky zasadit strom za každý odevzdaný hlas pro SZ či rozpoutat debatu o dekriminalizaci měkkých drog. "Kulturní vložkou" mítinku byly písničky Jiřího Dědečka, který je ovšem na kandidátce Balbínovy poetické strany (BPS) ve Středočeském kraji. "Já jsem na místo na kandidátce rezignoval a veřejně jsem prohlásil, že budu volit Stranu zelených. BPS mě ale nevyškrtla s tím, že je to stejně jedno," komentoval před publikem své politické angažmá Dědeček.
Lídrovi pražské kandidátky Karlu Jechovui jsme po skončení mítinku položili několik doplňujících otázek.
EkoList: Co byste řekl člověku, který se ptá, proč by měl volit stranu, která má pouhá 2,5 procenta preferencí?
Karel Jech: V první řadě bych poradil, aby ji opravdu volil. Pokud bude volit ty "osvědčené" strany, dočká se pouze "osvědčených řešení". Těch jsme byli ale svědky už v posledních čtyřech, možná osmi letech. Proč volit zelené? Nejdelší hranici máme s Německem a Rakouskem. V Německu jsou Zelení ve vládě, v Rakousku jsou parlamentní stranou, v Evropě jsou čtvrtou nejsilnější stranou. Přijde doba, kdy i tady budou rozhodující politickou silou, jazýčkem na váhách. A kdy přijde, to záleží právě jenom na tom, kdy se volič odhodlá, pochlapí, kdy v sobě najde odpovědnost a odvahu volit někoho, kdo není zkorumpovaný a má vůli a sílu něco změnit.
EkoList: V současných parlamentních stranách jsou přece lidé, kteří se dlouhodobě životnímu prostředí věnují. Proč nevolit je? Mají přece větší šanci, že budou zvolení...
Já jsem přečetl volební program Koalice v Praze a našel jsem tam jedinou zmínku o životním prostředí - podporu cyklistických stezek. Volební program Strany zelených se zásadně liší v tom, že otázky životního prostředí jsou otevřeně nebo skrytě zakomponovány do všech jeho bodů. Nemůže třeba dojít k situaci, že ministr, který bude mít na starosti hospodářství, ekonomiku či zahraniční věci, nebude brát ohled na problematiku životního prostředí. Navíc v "osvědčených" stranách jsou lidé, kteří jsou odborníky na životní prostředí, bráni jako černé ovce nebo páté kolo u vozu. Typickým příkladem je špičkový ekolog Bedřich Moldan v ODS.
EkoList: Co Libor Ambrozek? Je lídrem Koalice v Jihomoravském kraji. To vám připadá jako "páté kolo u vozu"?
Libor Ambrozek byl mnohokrát přehlasován i ve vlastní straně. Tohle taky zcela postihlo Miloše Kužvarta v ČSSD.
EkoList: Znovu - Ambrozkovo místo na kandidátce Koalice vám přijde jako výraz toho, že je "pátým kolem u vozu"?
To není, ale bude v okamžiku, kdy se Koalice dostane k moci, bude "jen" jedním z lídrů. Jejich program se opravdu otázkami životního prostředí nezabývá. Libor Ambrozek bude pak zase bojovat proti větrným mlýnům. Až do krve, ale bude mu to houby platné, protože v těch ostatních programových otázkách u Koalice environmentální problematika prostě není.
EkoList: Pokud byste mohli mluvit do sestavování příští vlády - s kým byste ji chtěli sestavit?
Strana zelených by se snažila sestavit vládu pravděpodobně s ČSSD a s Koalicí. Rozhodně bychom nešli do vlády s ODS a s KSČM.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
reklama