Zeman podepsal zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů
Změny se měly do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.
Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří také nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které se zakážou, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ.
Zákon také zavádí požadavky na část výrobků z plastu. V případech určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.
Zákon posiluje rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se mají podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích. Spolupráce výrobců s obcemi by měla fungovat prostřednictvím kolektivních systémů, obce tak získají peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci podle poslaneckých úprav minimálně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí.
Plnění nového zákona mají kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.
Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent. Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii.
Ministerstvo uvedlo, že na podporu přechodu na alternativy jednorázových plastových výrobků v poslední dotační výzvě dalo 60 milionů korun. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí pro období let 2021 až 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.
Poslanci v novele snížili na polovinu pokuty, které by hrozily výrobcům za porušení zákona. Maximální pokuta deset milionů korun se tak snížila na pět milionů korun. Senátoři tuto úpravu ponechali beze změn.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
karel krasensky
17.8.2022 08:46Milan Vítkovič
17.8.2022 10:41 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
17.8.2022 11:07 Reaguje na Milan VítkovičJarka O.
17.8.2022 12:38 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
17.8.2022 15:04 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
17.8.2022 19:30 Reaguje na karel krasenskyA víte, že to není špatný nápad, jak vylákat pana prezidenta do důchodu? Já si dokonce myslím, že on by nejen šel, nýbrž do důchodu běžel. Jen bychom při čtení pohádek museli s panem prezidentem udělat takovou dohodu. Aby mi neskákal do řeči. Aby to nedopadlo jak ve filmu Na samotě u lesa, kde děda poslouchá pohádku stylem :"......jeden král. " "To von bude mít 3 syny." " a ten král měl 3 syny." "A to von bude smutnej." " A přesto byl ten král smutný." To by se to čteni moc protáhlo.
Petr Eliáš
17.8.2022 11:02Ale chtělo by to nějaké lepší řešení plastové krize. Ono i přes to, že jsme nejlepší ve třídění, tak se recykluje jen nepatrné procento plastového odpadu - zbytek putuje na skládku nebo do spaloven. Bylo by zapotřebí omezit spotřebu plastů a zlepšit recyklaci. A také přinutit nadnárodní korporace (Nestlé, Unilever, PG, Coca-Cola, atd.) a petrochemický průmysl k tomu, aby se do řešení plastové krize zapojily.
Dokument Příběh plastu:
https://www.youtube.com/watch?v=PWFMS-OHDpc
Břetislav Machaček
17.8.2022 17:53 Reaguje na Petr EliášAd. Chtělo by to nějaké lepší řešení plastové krize - JAKÉ?
Ad. Recykluje se pouze nepatrné procento pl. odpadu - TO JE NOVINA!
Ad. Bylo by zapotřebí omezit spotřebu a zlepšit recyklaci- JAK?
Ad. Přinutit producenty, aby se do řešení krize zapojili- JAK?
Co jste vlastně chtěl říci? Vyřešte, udělejte, přinuťte , ale
jak, to nevíte! Víte vůbec něco?
Petr Eliáš
17.8.2022 18:51 Reaguje na Břetislav MachačekJarka O.
17.8.2022 19:33 Reaguje na Petr EliášBřetislav Machaček
18.8.2022 08:52 Reaguje na Petr Eliášnávody co s plasty lze shrnout na jednu! Omezit
jejich produkci na zcela nezbytných pár procent a
vrátit se k tomu, co plasty nahradily. Jednoduchá
rada, ale z hlediska nadnárodního kapitálu není
realizovatelná. Tam je zakopaný pes a nikoliv v
nějakém pseudotřídění a komedii s recyklací. Východiskem z nouze může být pouze energetika
s využitím plastů jako paliva. Jinou reálnou
cestu nevidím.