https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-podepsal-zakaz-vyroby-a-prodeje-jednorazovych-plastovych-priboru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman podepsal zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů

17.8.2022 00:49 | PRAHA (ČTK)
Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Počítá s tím zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, který podepsal prezident Miloš Zeman. Zákaz začne platit s účinností zákona, tedy prvním dnem druhého kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
 

Změny se měly do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří také nápojová míchátka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky a krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které se zakážou, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ.

Zákon také zavádí požadavky na část výrobků z plastu. V případech určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Zákon posiluje rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se mají podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích. Spolupráce výrobců s obcemi by měla fungovat prostřednictvím kolektivních systémů, obce tak získají peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci podle poslaneckých úprav minimálně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí.

Plnění nového zákona mají kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.

Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent. Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví, což je jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii.

Ministerstvo uvedlo, že na podporu přechodu na alternativy jednorázových plastových výrobků v poslední dotační výzvě dalo 60 milionů korun. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí pro období let 2021 až 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.

Poslanci v novele snížili na polovinu pokuty, které by hrozily výrobcům za porušení zákona. Maximální pokuta deset milionů korun se tak snížila na pět milionů korun. Senátoři tuto úpravu ponechali beze změn.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

17.8.2022 08:46
Tn Zeman s taky povedl.I když na jeho mistě v jeho zdravotním stavu bych se z vyčuranosti zachoval stejně.Super nadstardantní lekařská peče,ruzni posluhové,určitě špičkoví kuchaři a výborná jídla no neber to a stan se obyč seniorem
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

17.8.2022 10:41 Reaguje na karel krasensky
Bůh s námi a zlé pryč, buďte rád, že s ním nemusíte bydlet. Nicméně on to nevymyslel, on to jen podepsal.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.8.2022 11:07 Reaguje na Milan Vítkovič
Jedno staré české přísloví říká-Nesudte je po slovech,sudte je po ovoci.Jaké ovoce nám tady pěstují víte sám.Brál bych tu českou politickou scénu z nadhledem a rezervou.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2022 12:38 Reaguje na karel krasensky
Nechápu, zas by měl blízko hospodu, kde se vaří, pohyb na zdravém vzduchu a lavičky. A mohl byste přijet na návštěvu, ptáčky a házenkářky pozorovat atd … :)
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.8.2022 15:04 Reaguje na Jarka O.
Zdravím paní Jarko.On je to vlastně váš krajan.Tak se pak o něj hezký starejte a občas mu přečtěte před spaním nějakou hezkou pohádku.At se vede na vysočině.Hezký kraj.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2022 19:30 Reaguje na karel krasensky
Děkuji, ujde to.
A víte, že to není špatný nápad, jak vylákat pana prezidenta do důchodu? Já si dokonce myslím, že on by nejen šel, nýbrž do důchodu běžel. Jen bychom při čtení pohádek museli s panem prezidentem udělat takovou dohodu. Aby mi neskákal do řeči. Aby to nedopadlo jak ve filmu Na samotě u lesa, kde děda poslouchá pohádku stylem :"......jeden král. " "To von bude mít 3 syny." " a ten král měl 3 syny." "A to von bude smutnej." " A přesto byl ten král smutný." To by se to čteni moc protáhlo.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

17.8.2022 11:02
Zákaz jednorázových plastů je fajn. ;)

Ale chtělo by to nějaké lepší řešení plastové krize. Ono i přes to, že jsme nejlepší ve třídění, tak se recykluje jen nepatrné procento plastového odpadu - zbytek putuje na skládku nebo do spaloven. Bylo by zapotřebí omezit spotřebu plastů a zlepšit recyklaci. A také přinutit nadnárodní korporace (Nestlé, Unilever, PG, Coca-Cola, atd.) a petrochemický průmysl k tomu, aby se do řešení plastové krize zapojily.

Dokument Příběh plastu:
https://www.youtube.com/watch?v=PWFMS-OHDpc
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.8.2022 17:53 Reaguje na Petr Eliáš
Pětiletku splníme za tři roky ! To jsem si jen vzpomněl na dobu minulou, když jsem si přečetl vaši svazáckou "zdravici" k recyklaci plastů. Umíte něco jiného než opisovat cizí moudra a napadat jiné ?

Ad. Chtělo by to nějaké lepší řešení plastové krize - JAKÉ?
Ad. Recykluje se pouze nepatrné procento pl. odpadu - TO JE NOVINA!
Ad. Bylo by zapotřebí omezit spotřebu a zlepšit recyklaci- JAK?
Ad. Přinutit producenty, aby se do řešení krize zapojili- JAK?

Co jste vlastně chtěl říci? Vyřešte, udělejte, přinuťte , ale
jak, to nevíte! Víte vůbec něco?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

17.8.2022 18:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Zkus si pustit to video, omezený ignorante!
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2022 19:33 Reaguje na Petr Eliáš
Mám otázku, kdo by měl donutit ty nadnárodní firmy k ekol. investicím tam, kde produkují, např. v banánových republikách, kde z nějakého zvláštního důvodu nejde prosadit zákony na ochranu přírody, I když tam vládnou osoby vzdělané na anglických univerzitách? Navrhněte prosím kdo. P. Macháček se moc nespletl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.8.2022 08:52 Reaguje na Petr Eliáš
To není o videu, ale o komentáři, který je jako svazácká zdravice sjezdu KSČ. Jinak všechny rady a
návody co s plasty lze shrnout na jednu! Omezit
jejich produkci na zcela nezbytných pár procent a
vrátit se k tomu, co plasty nahradily. Jednoduchá
rada, ale z hlediska nadnárodního kapitálu není
realizovatelná. Tam je zakopaný pes a nikoliv v
nějakém pseudotřídění a komedii s recyklací. Východiskem z nouze může být pouze energetika
s využitím plastů jako paliva. Jinou reálnou
cestu nevidím.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2022 09:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Video patří ke komentáři. To že nejsi schopný si ho ani pustit, jen tu debilně blábolit o KSČ zdravicích, je jen a pouze tvůj problém.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist