Zemědělci budou moci žádat o dotace na technologie šetrné k přírodě
Dotace mají umožnit nákup technologií šetrných k životnímu prostředí. "Plánujeme podporovat pořízení většiny dostupných šetrných technologií precizního zemědělství, jako jsou zařízení využívající družicové systémy k automatickému řízení traktoru, polní roboty, systémy řízení postřikovačů, rozmetadel nebo secích strojů," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). V živočišné výrobě přispěje MZe zemědělcům například na robotická zařízení.
Rozpočet dotačního titulu na podporu zemědělských investic z českých i evropských zdrojů je přibližně deset miliard korun. "Příjem žádostí předpokládáme spustit přibližně od července letošního roku," uvedl úřad.
Na investice do technologií budou moci zemědělci získat dotaci pokrývající 40 procent nákladů. Mladí začínající farmáři dostanou navíc dalších deset procent, a pokud hospodaří ekologicky, tak dalších deset procent. Podpora tak může dosáhnout až 60 procent nákladů, maximálně ale 30 milionů korun.
Ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky na období 2023 až 2027 ministerstvo původně počítalo také s podporou precizního zemědělství ve formě platby na obhospodařované hektary. Loni se ale situace na zemědělských trzích zásadně změnila a ceny energií a krmiv výrazně stouply. Zemědělci tak sami začali hledat úspornější metody hospodaření. "Vzhledem k tomu, že se postupy precizního zemědělství rozšiřují přirozeně, mohly by být přímé platby považovány za účelové," zdůvodnil resort, proč se pro letošní rok rozhodl podporu precizního zemědělství v přímých platbách pro letošní rok nespouštět. Místo toho se soustředí právě na investice do technologií.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Jaroslav Řezáč
1.2.2023 08:10Jiří S
2.2.2023 07:21 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
1.2.2023 09:14asi někomu přeskočilo, jak říká v pohádce séfkuchař,
nějaký tunel na peníze pro výrobce takových traktorů ,
kdo bude hradit škody když si to stroj poplete a začne orat vedlejší pole a komunikace
pavel peregrin
1.2.2023 09:37 Reaguje na vabervaber
1.2.2023 09:59 Reaguje na pavel peregrinbuď na ministerstvu věří ,že je to záchrana, nebo je vůbec záchrana přírody nezajímá a chtějí jen někomu nasypat peníze,
kdo si opravdu myslí ,že honosný název ,,precizní zemědělství,, zachrání přírodu a životní prostředí?
zodpovědný hospodář by dal ty peníze jinam ,když by chtěl opravdu chránit přírodu
JH
1.2.2023 12:03 Reaguje na vaberpavel peregrin
1.2.2023 12:40 Reaguje na vaberJiří S
2.2.2023 07:17 Reaguje na vaberMy jsme letos spustili precizní hnojení, takže to máme na zásobním hnojení pro ozimy a ušetřili jsme skoro 400 tis. Kč. Do příštího roku to bude ještě lepší, protože už budeme vědět lépe, která místa se nevyplatí hnojit tolik a která se vyplatí hnojit více. Variabilita polí se mění u nás od 3 t/ha až po 9 t/ha výnosu pšenice. Tzn. když se dříve jelo uniformě dusíkatá hnojiva, tak jste jel na výnos 7 tun například, to znamená v zonách 3 tun jste přehnojoval o neuvěřitelných 100 kg dusíku a v zonách 9 t jste si oslaboval pole. Třeba tato technologie pomůže výrazně snížit nitráty v přírodě.
Dále navigace pomůžou s pojezdy na polích a jejich utužení, úspora nafty.
Dále to je snížení zatížení chemizace, protože postřikovače s kamerami můžou při herbicidních opravách na jaře ušetři až 80 % postřiku, protože budou pcháč nebo pýr ošetřovat jen dle prahu škodlivost nad 5 % atd.
Dále to pomůže k přesnějšímu rozdělení polí v SEO na 10 ha.
Dále to pomůže s lepším variabilním setím, tzn do horších zón jako jsou kopce se seje větší výsevek, kde je následně víc rostlin, což povede k částečnéému snížení eroze právě v tom kopci.
A takhle by se ještě chvíli dalo pokračovat. Takže ano, precizní zemědělství a rozdávání peněz na navigace a precizní rozmetadla a nové mašiny bude mít vliv na přírodu (utužení, nitráty, erozi atd.)
vaber
2.2.2023 09:39 Reaguje na Jiří Sjá tomu nevěřím,
ale netvrdím ,že lepší stroje nepomohou