https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelci-budou-moci-zadat-o-dotace-na-technologie-setrne-k-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci budou moci žádat o dotace na technologie šetrné k přírodě

31.1.2023 16:33 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investice do technologií šetrných k přírodě, zvířatům a krajině podpoří ministerstvo zemědělství do roku 2027 přibližně deseti miliardami korun. Zemědělci budou moci dotaci použít například na robotická zařízení nebo systémy automatického řízení traktoru. Žadatel bude moci získat až 30 milionů korun. Příjem žádostí o podporu začne letos v létě, uvedlo ministerstvo.
 

Dotace mají umožnit nákup technologií šetrných k životnímu prostředí. "Plánujeme podporovat pořízení většiny dostupných šetrných technologií precizního zemědělství, jako jsou zařízení využívající družicové systémy k automatickému řízení traktoru, polní roboty, systémy řízení postřikovačů, rozmetadel nebo secích strojů," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). V živočišné výrobě přispěje MZe zemědělcům například na robotická zařízení.

Rozpočet dotačního titulu na podporu zemědělských investic z českých i evropských zdrojů je přibližně deset miliard korun. "Příjem žádostí předpokládáme spustit přibližně od července letošního roku," uvedl úřad.

Na investice do technologií budou moci zemědělci získat dotaci pokrývající 40 procent nákladů. Mladí začínající farmáři dostanou navíc dalších deset procent, a pokud hospodaří ekologicky, tak dalších deset procent. Podpora tak může dosáhnout až 60 procent nákladů, maximálně ale 30 milionů korun.

Ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky na období 2023 až 2027 ministerstvo původně počítalo také s podporou precizního zemědělství ve formě platby na obhospodařované hektary. Loni se ale situace na zemědělských trzích zásadně změnila a ceny energií a krmiv výrazně stouply. Zemědělci tak sami začali hledat úspornější metody hospodaření. "Vzhledem k tomu, že se postupy precizního zemědělství rozšiřují přirozeně, mohly by být přímé platby považovány za účelové," zdůvodnil resort, proč se pro letošní rok rozhodl podporu precizního zemědělství v přímých platbách pro letošní rok nespouštět. Místo toho se soustředí právě na investice do technologií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.2.2023 08:10
to budou zemědělci nově používat vznášedlo místo traktorů, aby nezhutňovali půdní profil tuny těžkými stroji? zemědělci si pořád na něco stěžují, ale dělají si to sami.
Odpovědět
JS

Jiří S

2.2.2023 07:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Až do loňska byla cena pšenice na porevolučních cenách, tedy se za 30 let nezměnila. Z důvodu hlavně levných potravina a tedy sociálního smíru. Což vedlo ke snížení počtu pracovníků v zemědělství, protože tato práce je jedna z nejhůře placených. Tedy, aby se dalo hospodařit muselo méně pracovníku obrobit stejnou výměru, na to bylo potřeba těžší stroje. Tohle nebylo způsobeno zemědělci, ale politikou státu. Já pracuji v podniku, který má od revoluce stejnou výměru a počet zaměstnanců je například 1/3 než tenkrát. Takže asi tak.
Odpovědět
va

vaber

1.2.2023 09:14
tak družice a na dálku řízené traktory jsou šetrné k přírodě a zachrání přírodu?
asi někomu přeskočilo, jak říká v pohádce séfkuchař,
nějaký tunel na peníze pro výrobce takových traktorů ,
kdo bude hradit škody když si to stroj poplete a začne orat vedlejší pole a komunikace
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.2.2023 09:37 Reaguje na vaber
Takhle daleko ta technika opravdu ještě není, pořád tam sedí člověk. Nicméně jako perličku mohu uvést, že určití výrobci secích strojů přestali na sečky dávat mechanické znamenáky a měli představu, že to bude řízené pouze pomocí GPS. Samozřejmě, s touto praxí neuspěli, protože každý normálně myslící zemědělec si nechal k takové sečce, bohužel i za příplatek, ten znamenák dát. Protože jinak při výpadku družice či poruše by se mohl na tu sečku leda tak koukat.
Odpovědět
va

vaber

1.2.2023 09:59 Reaguje na pavel peregrin
budou rozdávat miliony ,
buď na ministerstvu věří ,že je to záchrana, nebo je vůbec záchrana přírody nezajímá a chtějí jen někomu nasypat peníze,
kdo si opravdu myslí ,že honosný název ,,precizní zemědělství,, zachrání přírodu a životní prostředí?
zodpovědný hospodář by dal ty peníze jinam ,když by chtěl opravdu chránit přírodu
Odpovědět
JH

JH

1.2.2023 12:03 Reaguje na vaber
Precizní zemědělství samo o sobě planetu asi nezachrání, ale třeba ježdění podle navigace umožňuje omezení přejezdů po poli a přesnější navazování záběrů, což může snížit spotřebu nafty a utužení. A taky třeba můžete mít zmapovaný výnos na poli a hnojit víc tam, kde se to vyplatí a nehnojit, kde nic neroste. Takže zase taková blbost to není.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.2.2023 12:40 Reaguje na vaber
Tak samozřejmě je to hlavně o penězích pro firmy.
Odpovědět
JS

Jiří S

2.2.2023 07:17 Reaguje na vaber
Nemohu s Vámi souhlasit. Precizní zemědělství s družicemi a navigacemi má velký vliv na přírodu. Obecně to jak to bude nastaveno není vůbec špatně.

My jsme letos spustili precizní hnojení, takže to máme na zásobním hnojení pro ozimy a ušetřili jsme skoro 400 tis. Kč. Do příštího roku to bude ještě lepší, protože už budeme vědět lépe, která místa se nevyplatí hnojit tolik a která se vyplatí hnojit více. Variabilita polí se mění u nás od 3 t/ha až po 9 t/ha výnosu pšenice. Tzn. když se dříve jelo uniformě dusíkatá hnojiva, tak jste jel na výnos 7 tun například, to znamená v zonách 3 tun jste přehnojoval o neuvěřitelných 100 kg dusíku a v zonách 9 t jste si oslaboval pole. Třeba tato technologie pomůže výrazně snížit nitráty v přírodě.

Dále navigace pomůžou s pojezdy na polích a jejich utužení, úspora nafty.

Dále to je snížení zatížení chemizace, protože postřikovače s kamerami můžou při herbicidních opravách na jaře ušetři až 80 % postřiku, protože budou pcháč nebo pýr ošetřovat jen dle prahu škodlivost nad 5 % atd.

Dále to pomůže k přesnějšímu rozdělení polí v SEO na 10 ha.

Dále to pomůže s lepším variabilním setím, tzn do horších zón jako jsou kopce se seje větší výsevek, kde je následně víc rostlin, což povede k částečnéému snížení eroze právě v tom kopci.

A takhle by se ještě chvíli dalo pokračovat. Takže ano, precizní zemědělství a rozdávání peněz na navigace a precizní rozmetadla a nové mašiny bude mít vliv na přírodu (utužení, nitráty, erozi atd.)
Odpovědět
va

vaber

2.2.2023 09:39 Reaguje na Jiří S
vidím,že jste vše dělali dříve špatně a nyní bude svět zachráněn,
já tomu nevěřím,
ale netvrdím ,že lepší stroje nepomohou
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist