Zemřela Daphne Sheldricková. O sloní sirotky pečovala třicet let
Byl to právě její experimentální přístup a bohaté zkušenosti v oblasti náhradní péče, které měly razantní dopad na celou ochranářskou praxi v Africe. Kdyby nic jiného, její receptura „sloního mateřského mléka“, kterou v průběhu let vyvinula, umožnila přežít 230 sloním sirotkům do dospělosti.
Britsko-keňská spisovatelka, ochranářka přírody a spolusprávkyně největšího keňského národního parku v Tsavo, toho samozřejmě v životě dokázala mnohem víc. Neúnavně se snažila o propagaci environmentálních témat ve světových médiích, upozorňovala na nedostatečnou ochranu nosorožců, antilop, buvolů, žiraf. Na nezbytnou roli rezervací a národních parků, coby bezpečných hájemství posledních zbytků divočiny.
Svou činností vyvíjela soustavný tlak, který v průběhu desítek let prakticky proměnil podobu východoafrické ochrany přírody. A vždy se snažila poukázat na „lidskou“ stránku problému, protože pevně věřila, že řešení musí vzejít od lidí.
Přečtěte si také |
Autor filmu Zde jsou sloni patnáct měsíců putoval Afrikou a zdokumentoval masakrování ohrožených chobotnatcůNejvýraznějším odkazem Sheldrickové zůstává její obětavá práce s osiřelými slony, kterým se stala „náhradní mámou“. Ztracení, ohrožení a současně nebezpeční sloni by totiž bez patřičné péče přežít nedokázali. „Sloni jsou velmi lidská zvířata,“ říkala. „Jejich emoce jsou totožné s našimi. Když ztratí rodinu, vidí smrt své matky, jsou naplněni strachem a zlostí, agresí. Jsou zničení, zlomení, truchlící.“ Přesto si do jejich zvířecích myslí dokázala najít cestu. „Zdá se to zvláštní, ale sloni, kteří z lidských rukou zažili tolik utrpení, nikdy neztratili schopnost člověku odpouštět.“
V roce 2016 varovala, že pokud nedojde k radikální změně v obchodování se slonovinou, vymřou do roku 2025 poslední zástupci afrických pralesních slonů. Bylo to jedno z posledních poselství, které světu předala.
reklama