https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemrela-daphne-sheldrickova-o-sloni-sirotky-pecovala-tricet-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemřela Daphne Sheldricková. O sloní sirotky pečovala třicet let

17.4.2018 11:48 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vybíjení slonů je tragédií na pokračování. Po pytláckých masakrech totiž nezůstávají jen padlí, ale také přeživší. Sloní mláďata, která jsou bez péče svých příbuzných odsouzena k pomalé záhubě. Co s nimi? Řešení této otázky zasvětila celý svůj život Daphne Sheldricková.
 

Byl to právě její experimentální přístup a bohaté zkušenosti v oblasti náhradní péče, které měly razantní dopad na celou ochranářskou praxi v Africe. Kdyby nic jiného, její receptura „sloního mateřského mléka“, kterou v průběhu let vyvinula, umožnila přežít 230 sloním sirotkům do dospělosti.

Britsko-keňská spisovatelka, ochranářka přírody a spolusprávkyně největšího keňského národního parku v Tsavo, toho samozřejmě v životě dokázala mnohem víc. Neúnavně se snažila o propagaci environmentálních témat ve světových médiích, upozorňovala na nedostatečnou ochranu nosorožců, antilop, buvolů, žiraf. Na nezbytnou roli rezervací a národních parků, coby bezpečných hájemství posledních zbytků divočiny.

Svou činností vyvíjela soustavný tlak, který v průběhu desítek let prakticky proměnil podobu východoafrické ochrany přírody. A vždy se snažila poukázat na „lidskou“ stránku problému, protože pevně věřila, že řešení musí vzejít od lidí.

Po smrti svého muže v roce 1977 zakládá organizaci David Sheldrick Wildlife Trust, která se v následujících letech propracovala na pozici nejvýznamnějšího světového programu záchrany nosorožčích a sloních sirotků. Mezi její zásluhy lze počítat založení prvních protipytláckých hlídek nebo zřízení mobilních veterinárních ordinací, určených k pomoci zraněným zvířatům v savaně. Nevěnovala se však jen „akční“ práci v terénu, svou energii věnovala bezpočtu vzdělávacích aktivit. Edukační činnost mezi místními se totiž ukázala být velmi schůdnou cestou pro změnu k lepšímu.

Nejvýraznějším odkazem Sheldrickové zůstává její obětavá práce s osiřelými slony, kterým se stala „náhradní mámou“. Ztracení, ohrožení a současně nebezpeční sloni by totiž bez patřičné péče přežít nedokázali. „Sloni jsou velmi lidská zvířata,“ říkala. „Jejich emoce jsou totožné s našimi. Když ztratí rodinu, vidí smrt své matky, jsou naplněni strachem a zlostí, agresí. Jsou zničení, zlomení, truchlící.“ Přesto si do jejich zvířecích myslí dokázala najít cestu. „Zdá se to zvláštní, ale sloni, kteří z lidských rukou zažili tolik utrpení, nikdy neztratili schopnost člověku odpouštět.“

V roce 2016 varovala, že pokud nedojde k radikální změně v obchodování se slonovinou, vymřou do roku 2025 poslední zástupci afrických pralesních slonů. Bylo to jedno z posledních poselství, které světu předala.

foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist