https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zimbabwe-odstreli-200-slonu-a-maso-rozda-hladovejicim-lidem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Také Zimbabwe odstřelí 200 slonů a maso rozdá hladovějícím lidem

19.9.2024 11:40 (ČTK)
Sloni v parku Hwange.
Sloni v parku Hwange.
Zimbabwe odstřelí 200 slonů a jejich maso rozdělí mezi lidi, kteří v důsledku sucha čelí akutnímu hladu. Podle agentury Reuters to uvedly úřady pro ochranu divoké přírody. Zimbabwe tak následuje Namibii, která obdobný záměr oznámila na konci srpna.
 
Sucho způsobené klimatickým jevem El Niňo zničilo úrodu na jihu afrického kontinentu, což způsobilo nedostatek potravin v regionu s dopadem na 68 milionů obyvatel. V Zimbabwe jde podle úřadů o nejhorší sucho za posledních 40 let. Fenomén El Niňo dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě.

"Můžeme potvrdit, že plánujeme po celé zemi odstřelit asi 200 slonů. Nyní pracujeme na způsobu, jakým to provedeme," řekl Tinashe Farawo, mluvčí úřadu pro správu zimbabwských parků a divoké přírody (Zimparks). Dodal, že sloní maso bude rozdáno komunitám zasaženým suchem.

Ministryně životního prostředí Sithembiso Nyoniová minulý týden v parlamentu řekla, že Zimbabwe má více slonů, než potřebuje, a více slonů, než mohou lesy pojmout. "Diskutujeme se Zimparks a místními komunitami, že uděláme to, co udělali v Namibii. Spočítáme slony, ženy maso usuší a zabalí, a komunity tak budou mít potřebné bílkoviny," řekla Nyoniová podle stanice CNN.

Sousední Namibie na konci srpna rozhodla o odstřelu 83 slonů a rozdání masa lidem postiženým suchem.

Odstřel slonů bude první od roku 1988 a bude proveden v oblastech Hwange, Mbire, Tsholotsho a Chiredzi. Mluvčí úřadu zároveň uvedl, že plánovaný odstřel je také součástí snahy o snížení počtu slonů v parcích, které mohou uživit pouze 55.000 slonů. "Chceme v době sucha ulehčit parkům. Počet odstřelených slonů je jen kapkou v moři, protože se bavíme o dvou stovkách, zatímco v parcích máme 84.000 slonů, a to je moc," dodal Farawo. V roce 2023 sloni v Zimbabwe zabili 50 lidí.

Správa chráněné oblasti Kavango-Zambezi (KAZA), která se rozkládá na území Angoly, Zimbabwe, Zambie, Botswany a Namibie, v roce 2023 uvedla, že v oblasti je 227.900 slonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Elias

19.9.2024 12:26
Když budu kalkulovat:

Průměrná hmotnost slona nějakých 4,5 t. Z toho cca 2 t masa.

Takže když střelí 200 slonů, bude to nějakých 400 t masa. Pokud se nepletu, tak právě v Zimbabwe trpí hladem cca 3 miliony lidí. Jak tak počítám, tak mi vychází, že na osobu tu bude nějakých 133 gramů masa....

Paráda, to jim pomůže. :)
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.9.2024 12:52 Reaguje na Petr Elias
to je jen pro vyvolené, pro ty lešolidi. Pro našelidi nezbyde :-D
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.9.2024 12:52 Reaguje na Michal Uhrovič
*lepšílidi
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2024 13:51 Reaguje na Petr Elias
ono to je takové " lidi suchem trpí, ale sloni ne".
Některé komunity žijou stejně jako před staletími.

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.9.2024 13:32 Reaguje na Petr Elias
V těchto zemích je bushmeat běžnou oučástí jídelníčku. Zkuste si spočítat, kolik ty dvě tuny masa obnášejí ptáků, ještěrů, menších savců, luskounů a podobně.
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.9.2024 14:51
já bych toho slona docela rád, kdyby se našla příležitost, ochutnal. stejně jako velrybu. ale chápu, že vozit mi sloní stejk přes půl planety moc smyslu nedává.

k výpočtu 133 gramů na osobu: jistěže to není nějaké terno. ale je to asi dvakrát tolik, než je průměrná spotřeba masa ročně na jednoho neprivilegovaného severokorejce. a když už to střílí, tak to je přece blbost to nechat shnít a nevyužít. stejně jako se u nás jedí srnky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2024 15:12 Reaguje na Lukas B.
Kdyby to stříleli postupně, tak by tím podpořili populace hyen a supů, příp. masařek. Dnes je možné kusa natáhnout lanem a dovézt okamžitě ke zpracování, zatímco v minulosti to byla celkem rachota toho slona rozbourat.

Viděl jsem kdysi (v dokumentu) starého levharta požírat shnilou hyenu. To bych si nikdy netipnul, že něco takového je možné. A jako ekolog bych navrhl snížit adekvátně počet zlodějských hyen a zařadit je též na jídelníček. Už jen ten zápis na meníčku by byla celkem odvaha podniku, ale v láku naložená a vopepřená by nemusela být špatná:-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.9.2024 16:44 Reaguje na Karel Zvářal
No on je to spíš návod, že stát zavře obě oči před pytláctvím. Na místo starosti o regulaci porodnosti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2024 17:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Redukovalo se i dříve (80.-90.), museli přistoupit k odstřelu celých rodin, neb pokud nechali některé adolescenty "na chov", oni to trauma měli vypálené na disku a mstili se lidem (políčka, udupání) kudy chodili. Akorát že dnes se medializuje každý prd, a jiné, stokrát důležitějí/závažnější věci, se tiše nechávají vyhnít, či běží po staru.
Odpovědět
HH

Honza Honza

19.9.2024 20:45
Vidíte, i v Zimbabve pochopili, že přemnožení býložravci jsou katastrofa, podobně jako jeleni v našich lesích. Obyvatelé Zimbabve třeba nejsou hlupáci, nejde jim jen o maso, ale jde jim o celou přírodu.
I u nás by přírodovědcům (snad vzdělanějším a kulturnějším než v Africe) mělo jít o to nejzákladnější v přírodě, starat se především o to aby celá příroda přežila, aby nekolabovala a až potom, co to zajistíme si dělat další plány jak vše vylepšit (např. diverzifikace v podobě luk a pastvin, přírodní a přirozený vývoj v NP, boj proti invaziv. druhům)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist