Zmocněnci: Ministři pro ekologii v Praze projednají téma klimatu a biodiverzity
"Potřebujeme připravit mandáty na ty dvě konference, které jsou strašně komplikované v tom, že musíme být lídři, nejambicióznější ze všech, ale současně musíme přijít s něčím, co má šanci být schváleno na té konferenci," uvedl Miko. Podotkl, že o biodiverzitě a adaptacích na změnu klimatu budou ministři jednat ve středu, mandát pro klimatickou konferenci OSN politici projednají ve čtvrtek.
K ambicím tohoto mandátu Dusík uvedl, že výsledky červnového jednání ministrů životního prostředí potvrdily, že EU nechce uhnout z cesty, která má vést k 55procentnímu snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 oproti úrovni z konce minulého století. "Na druhou stranu jsou tu urgentní věci, kdy je třeba zajistit, zejména pro příští zimu, tedy náhradu ruského plynu. Tohle jsou, věříme, krátkodobé výkyvy," uvedl Dusík. Dodal, že hlavní zpráva EU pro mandát je, že míní vážně úsilí ke zpomalení změny klimatu, ale pro tuto a možná i další zimu je třeba zajistit lidem dostupné energie. Mandáty pro klimatickou konferenci i konferenci o biodiverzitě v Montrealu mají schválit ministři životního prostředí na říjnovém formálním zasedání v Lucemburku.
Ve středu budou politici také jednat o možnostech pomoci Ukrajině s dopady škod v důsledku války. Dusík uvedl, že s ukrajinským ministrem životního prostředí Ruslanem Strilecem, který se zasedání zúčastní, budou pak ministři diskutovat o urgentních škodách, jako je například nedostatek pitné vody a také o obnově území poničených válkou. "My chceme slyšet od něho o škodách a říci, jak je Evropská unie schopná pomáhat v těch obou částech," dodal Dusík.
Odpoledne také bude podepsáno memorandum s Ukrajinou k podpoře ochrany tamního životního prostředí. "My jsme s Ukrajinou chtěli podepsat memorandum ještě před tím, než začala válka. Máme tam dlouhodobé vztahy, je tam spolupráce na úrovni vod, teď to válkou dostalo jinou dimenzi," řekl Dusík s tím, že text memoranda je spíše obecnějšího rázu a přímo válečné dopady se v něm neřeší.
Česko převzalo předsednictví v Radě EU od Francie 1. července a v čele bloku bude půl roku. Série ministerských jednání začala v pondělí neformálním zasedáním ministrů vnitra a spravedlnosti EU.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Miroslav Vinkler
13.7.2022 07:18To proto, že EU hodlá rozmlátit sodovkáč kladivem moderních technologií ,
které však ve svém důsledku poškodí biodiverzitu ještě více než dnešní ropácká společnost.
Historie se opakuje, již Erasmus Rotterdamský napsal spisek Chvála bláznovství , kde jasnozřivě tyto záchvaty šílené společnosti perfektně popisuje.