Zoo Dvůr bude v zimě krmit část zvířat čerstvými obilnými klíčky a výhonky
Pěstování klíčků a osení v zařízení, které zoo loni poskytla firma BHT Bio Technology, Dvorští zatím testovali a nyní jej uvádějí do plného provozu. "Denně aktuálně sklízíme kolem 120 kilogramů zelené hmoty, která okamžitě míří k hrošíkům, hrochům, impalám, primátům, štětkounům a dalším vybraným zvířatům," uvedla vedoucí výživy zvířat safari parku Monika Ptáčková.
Obilí klíčí ve vanách při teplotě 19 až 22 stupňů Celsia při vlhkosti zhruba 70 procent. Jeden pěstební cyklus od založení zrna po sklizeň trvá sedm dní. Zařízení, jehož hodnota je asi 3,5 milionu korun bez daně, obsluhuje jeden člověk dvě až čtyři hodiny denně. Denní provozní náklady jsou kolem 2000 korun.
S produkcí zeleného krmení zoo počítá od podzimu do konce dubna, kdy již většina zvířat zamíří z teplých stájí zpět do otevřených výběhů. Za důležitou výhodu vypěstovaného krmení zoo považuje jeho stabilní kvalitu a výživové hodnoty, což u nakupované zeleniny během roku neplatí. Výhonky, jejichž produkce se obejde bez živného roztoku, substrátu a hnojení, zoo krmí i kuřata, která chová na potravu šelmám.
Dvorská zoo se specializuje na Afriku a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech. Velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Petr Pekařík
20.11.2022 14:08Břetislav Machaček
22.11.2022 17:17 Reaguje na Petr Pekaříkslepicím v zimě, aby měly snůšku vajec. Já takto nechávám pšenici
v zimě naklíčit ve sklepě u okna, aby se i zazelenala a holky ji
zbaští raději, než cokoliv jiného. Používám staré pečíci plechy
a s rozumem denně kropim vodou. Za pár dnů je to zelený koberec
a na snůšce se to ihned pozná. Chce to těch plechů ale několik
a podle množství nosnic je postupně "osévat". Mi se to velmi
osvědčilo a podotýkám, že sklep má v zimě stabilní teplotu pouze
+ 10 stupňů Celsia. Ten kontejner ale asi nebude to pravé ořechové
jako třeba ten sklep pod domkem. To máte s tím vytápěním pravdu.