Zoo Praha vypustila na pražských Dívčích hradech 30 syslů do voliéry
"Dnes začal návrat syslů do téhle části Prahy a kolegové vypustili prvních 30 syslů. Sysli byli kdysi běžní a dokonce byli považování za polní škůdce, ale bohužel jejich stavy poklesly téměř k nule, z toho důvodu Zoo Praha začala s jejich reintrodukcí (tedy vysazením zvířat do volné přírody)," řekl Bobek.
Nyní podle Bobka záleží, jak se syslům bude ve voliéře dařit a následně se rozhodne, kdy a kam se dál vypustí, aby posílili populaci ve volné přírodě. Obývat by podle něj mohli i volný výběh právě na Dívčích hradech mezi stádem koní Převalského, jak se s nimi bude nakládat však určuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Část z nich tak bude pravděpodobně i na jiných místech v Česku. "My bychom samozřejmě chtěli, aby byli ve volnosti tady, protože to zase doplní ten návrat přírody na těchto místech, kde jsou koně Převalského," řekl Bobek.
Voliéra má nyní sysly chránit před predátory a zabránit tomu, aby se šířili do okolí předčasně. Pletivo voliéry je zapuštěno metr do země, aby se hlodavci nepodhrabali. Podle Brandla musí zejména úspěšně zvládnout zimní přezimování, což je pro sysly kritické období.
Sysel obecný byl ještě v 50. letech minulého století považován za zemědělského škůdce. Kvůli používání chemikálií na polích, jejich spojování do velkých lánů a rozorávání mezí a pastvin se ale dostal na seznam ohrožených zvířat. Jejich počet mají zvyšovat záchranné projekty.
Populace syslů obecných byla dříve na letišti v Letňanech, ta už však zanikla. Po Česku je aktuálně podle Čolobentičové 40 populací těchto hlodavců a jejich počet se odhaduje na zhruba 6000.
reklama