https://ekolist.cz/cz3/zpravodajstvi/zpravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zprávy

Greenpeace: Vzorky vody z Labe a Vltavy obsahovaly mikroplasty

21.3.2019 14:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích. Informoval o tom Lukáš Hrábek z Greenpeace. více

Dva sokolí páry se připravují na hnízdění v litvínovské chemičce

21.3.2019 11:33 | LITVÍNOV (ČTK)
Budky na komínech litvínovské chemičky opět zabydleli sokoli. Dva páry se připravují na hnízdění. Od roku 2011 se v chemickém areálu u Litvínova vylíhlo 23 mláďat. ČTK to dnes řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Kvůli hnízdění sokolů mají nyní turisté zakázán vstup k Průčelské rokli nedaleko Ústí nad Labem a k hnízdícím lokalitám v Národním parku České Švýcarsko.

více

Kompenzace za stavbu jezu nemohou být přeneseny do jiného státu, vzkazuje Juncker

21.3.2019 11:00 (ČTK)
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného členského státu Evropské unie. Vyplývá to z dopisu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který má ČTK k dispozici. Česko se u komise snažilo vyjednat možnost, že by dopady stavby jezu na životní prostředí kompenzovalo v zahraničí. Stát by tak investoval do ekologie v cizině.

více

Rybáři dostanou náhrady za škody způsobené kormorány

21.3.2019 08:47 | PRAHA (ČTK)
Nocoviště kormoránů, Zábělá u Plzně, březen 2011.Rybáři dostanou náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Předpokládá to poslanecká novela zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, kterou dnes schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

více

Děčínský jez nemůže ČR kompenzovat v Německu, rozhodla Evropská komise

21.3.2019 08:45 | PRAHA (ČTK)
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.Česko nemůže kompenzovat případnou stavbu děčínského jezu investicí do ekologických opatření na německé části Labe, rozhodla Evropská komise. Právu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). více

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

21.3.2019 08:39 | PRAHA (ČTK)
Těžba dřeva, dřevařMinisterstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly těžby dřeva a zalesňování. Změnu přinese poslanecká novela lesního zákona, jejíž přijetí včera zrychleně umožnil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

více

Stanovisko k jezu u Děčína vychází z odborných studií, reaguje NP České Švýcarsko na obvinění Svazu dopravy

21.3.2019 07:37 (ČTK)
Správa Národního parku České Švýcarsko se ohradila proti tvrzení Svazu dopravy ČR, že studie, podle které neexistují vhodná opatření na kompenzaci děčínského jezu na životní prostředí, je nezákonná a účelová. Podle správy stanovisko vzniklo na základě několika odborných studií předních českých akademických institucí, včetně České zemědělské univerzity, Masarykovy univerzity v Brně nebo Ostravské univerzity. Reakci správy poslal ČTK její mluvčí Tomáš Salov.

více

Stavební zákon připravují ty subjekty, které jím mají být regulovány

21.3.2019 07:00 | PRAHA (ČTK)
Nový stavební zákon de facto připravují subjekty, které jím mají být regulovány, uvedla včera Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. Věcný záměr nového stavebního zákona připravila Hospodářská komora ČR, která sdružuje mimo jiné velké stavební a developerské korporace. Návrh zákona tak omezuje ochranu životního prostředí a památkovou péči ve prospěch stavebníků a investorů, míní komise.

více

Veterináři dali v Ústeckém kraji rekordní pokuty za týrání zvířat

21.3.2019 06:16 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Dokumentace množírny psů od spolku OBRAZ - Obránci zvířatKrajská veterinární správa v Ústeckém kraji loni uložila rekordní pokuty za týrání zvířat, a to ve výši 800.000 korun, o rok dříve to byla poloviční částka. Přibývá podnětů ze strany veřejnosti. Kontrol týkajících se ochrany zdraví a pohody zvířat bylo v kraji 1079, z toho v 229 případech zjistili veterináři pochybení. Novinářům to dnes řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Lenka Hanušová.

více

Vlkům v Královéhradeckém kraji se daří, mohli by expandovat do Orlických hor

20.3.2019 15:03 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Foto: raincarnation40 / PixabayV severním pohraničí Královéhradeckého kraje a v přilehlé oblasti Polska žije ve dvou smečkách až 15 vlků. Předpokládá se, že i letos na jaře vyvedou mladé. Pokud se vlkům bude dařit jako doposud, v příštích letech by se mohli usadit i v Orlických horách. ČTK to zjistila od zástupců Správy CHKO Broumovsko a Hnutí Duha. více
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1779 | »
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

kalendář akcí

25. března 2019 (pondělí) 18:00
Za orchidejemi ekvádorských hor (Přednášky a diskuse, Praha 4 )
26. března 2019 (úterý) 13:00 - 27. dubna 2019 (sobota) 19:00
Vztahy: Člověk - město - rostlina (Výstavy a veletrhy, MK Opatov Artotéka )
26. března 2019 (úterý) 15:30 - 17:00
Od jara do zimy Toulcovým dvorem (Dílny a workshopy, Tábory, výlety a pobytové akce, Ostatní, Praha. )
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist