ZprávyStudie: Elektřinu z českého uhlí brzy dokáží nahradit zahraniční levnější zdroje25.9.2024 11:30 | PRAHA
(ČTK)
Elektřinu z českých uhelných elektráren mohou v nejbližších letech dostatečně spolehlivě nahradit levnější zdroje z okolních států, vyplývá ze studie projektu Fakta o klimatu, kterou má ČTK k dispozici. Naopak v teplárenství se podle autorů studie bude v nejbližších letech uhlí dál spalovat a dekarbonizace bude pomalejší. Pro udržení nízké ceny elektřiny a tepla je při odklonu od uhlí důležitý rozvoj moderní energetiky založené na obnovitelných zdrojích, uvádí studie.
Finská zoo vrátí do Číny dvě pandy velké, jako důvod uvádí inflaci25.9.2024 11:28 | HELSINKY
(ČTK)
Zoologická zahrada ve Finsku se rozhodla vrátit do Číny dvě pandy velké, které měla mít zapůjčené ještě více než osm let. Jako důvod uvedla rostoucí inflaci a vyšší náklady na péči o ně, informoval zpravodajský server The Guardian. Pandy, pojmenované Lumi a Pyry, byly do Finska přivezeny v lednu 2018, několik měsíců poté, co tuto severskou zemi navštívil čínský prezident Si Ťin-pching.
Česká distribuční: Spotřebitelům a obchodníkům zdaní letáky, politikům nikoliv25.9.2024 10:29 | PRAHA
(ČTK)
Obchodníkům a spotřebitelům se podle společnosti Česká distribuční zdaní kvůli navrhovanému recyklačnímu poplatku reklamní letáky, politikům ale nikoliv. Česká distribuční to uvedla v tiskové zprávě. Ministerstvo životního prostředí pro ČTK uvedlo, že volební letáky mají na rozdíl od reklamních informační charakter, což plyne z definice v návrhu novely zákonu o obalech. Jejím cílem je, aby část nákladů za recyklaci tištěných reklamních letáků, které nyní platí obce, hradil jejich výrobce. Podle resortu připomínka ohledně politických letáků zaznívá poprvé a v legislativním řízení ji neobdržel.
Zelená transformace ČR nemůže být financována pouze z dotací, řekl Hladík25.9.2024 02:08 | PRAHA
(ČTK)
Zelená transformace českého průmyslu nemůže být podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) financována pouze z dotací. Je nutné si uvědomit, že Česko nezajistí vyšší hrubý domácí produkt (HDP), zaměstnanost a efektivitu práce, když neinvestuje a nemodernizuje celé odvětví, řekl Hladík na konferenci Green Deal Summit Prague. Vystoupili na ní také zástupci průmyslu, energetiky a evropští politici. Před začátkem konference u vchodu protestovali ekologičtí aktivisté. Požadovali, aby se namísto proslovů na konferenci o udržitelnosti soustředila pozornost na skutečná řešení.
Čistírna odpadních vod v Ostravě nebude v provozu měsíce, splašky tečou do Odry25.9.2024 01:20 | OSTRAVA
(ČTK)
Zprovoznění Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze po povodních potrvá měsíce. Většina odpadních vod z Ostravy v současnosti teče do řeky Odry a nedá se s tím nic dělat. ČTK to řekl mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval vládu a ústřední krizový štáb, aby se situací zabývaly.
Zemědělci chtějí po vyhodnocení záplavových škod řešit možnosti kompenzací24.9.2024 23:05
(ČTK)
Zemědělci chtějí řešit možnosti kompenzací po záplavách po přesném vyčíslení škod. Například Zemědělský svaz ČR souhlasí s rozhodnutím ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že zatím nebude žádat o pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělce, předseda svazu Martin Pýcha ale doufá, že až budou k dispozici přesná data o rozsahu škod, možnosti využití krizové rezervy s ministrem proberou. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na dotaz ČTK uvedl, že zemědělci hlásí škody od desítek tisíc korun po miliony korun a nabízelo by se využít část peněz, které má ČR získat na odstranění škod po záplavách. Nyní je podle Doležala nicméně důležité zajištění chodu zasažených podniků. Obě organizace ocenily odklad kontrol ze strany Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
Vláda projedná novelu lesního zákona s cílem zvýšit odolnost a biodiverzitu lesů24.9.2024 19:47 | PRAHA
(ČTK)
Vláda se bude ve středu zabývat návrhem novely lesního zákona, která má přispět k lepší adaptaci lesů na klimatickou změnu a snížit administrativu pro jejich vlastníky lesů. Cílem zákona je také zvýšit biodiverzitu lesů, což přispěje k jejich obnově po kůrovcové kalamitě.
Někteří lidé zneužívají povodňové skládky, vyhazují i to, co nezničila voda24.9.2024 19:36 | KRNOV
(ČTK)
Někteří lidé v místech postižených povodní zneužívají situace a na skládky vyhazují i věci, které nepoškodila voda. Jde například o staré pneumatiky. Zatěžují tak techniku, která z ulic odpad sváží. V Opavě s tímto nešvarem chtějí bojovat a tyto předměty na místě nechávat. V Krnově tento problém zatím neřeší. ČTK to řekli mluvčí Opavy i Krnova Roman Konečný a Dita Círová.
Brněnské vodárny začaly modernizovat kalové hospodářství za 3,5 miliardy korun24.9.2024 19:30 | BRNO
(ČTK)
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) zahájily modernizaci kalového hospodářství, které umožní snížit celkovou hmotnost produkovaného kalu a zároveň umožní zvýšit energetické využití kalového plynu o 30 procent. Podnik, který patří z větší části městu a z menší části francouzské společnosti Suez, zaplatí za modernizaci 3,5 miliardy korun, hotovo má být v únoru 2027, řekl novinářům při představení projektu generální ředitel Jakub Kožnárek.
Na východě Německa kvůli nebezpečí povodní odstřelili 25 bobrů24.9.2024 15:23 | BERLÍN
(ČTK)
Na východě Německa kvůli nebezpečí povodní na Odře odstřelili za posledních několik dní 25 bobrů. S odvoláním na úřad braniborského okresu Märkisch-Oderland o tom dnes informovala veřejnoprávní stanice rbb24. Hladina Odry, která tvoří část německo-polské hranice, v posledních dnech stoupá, na její části byl dnes vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí.
V Děčíně bude možná monitorovat stav skalních útvarů skalní četa24.9.2024 11:21 | DĚČÍN
(ČTK)
Děčín se zapojí do přeshraničního projektu, díky němuž bude na území města zřejmě fungovat skalní četa. Zastupitelé minulý týden schválili předfinancování projektu ve výši 11,28 milionu korun a také spolufinancování projektu ve výši 2,3 milionu korun. V případě, že by projekt podpořila dotace, budou zastupitelé ještě rozhodovat o jejím přijetí.
Ministerstvo zrušilo prodloužení rtuťové emisní výjimky pro Počerady Aktualizováno24.9.2024 11:06
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí zrušilo prodloužení rtuťové emisní výjimky pro elektrárnu Počerady na Lounsku. Informovaly o tom dnes ČTK ekologické organizace. Výjimku udělil hnědouhelné elektrárně Krajský úřad Ústeckého kraje. Mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek ČTK řekl, že právě krajský úřad musí nyní rozhodnout o dalším postupu. Elektrárnu vlastní skupina Sev.en Energy. Její mluvčí Eva Maříková ČTK řekla, že elektrárnu vlastník provozuje na základě platných povolení a plní již dříve vydané emisní limity, rtuť zbývá dořešit. Vrácení věci krajskému úřadu podle ní znamená, že celý proces ohledně žádosti o výjimku pokračuje.
IEA: Ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů do roku 2030 je dosažitelné24.9.2024 01:47 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Cíl ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 a snížit spotřebu fosilních paliv je dosažitelný. Bude ale vyžadovat velký tlak na odstranění překážek, jako je vydávání povolení a připojení k síti. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Populace nosorožce indického se za 40 let téměř ztrojnásobila24.9.2024 01:43
(ČTK)
Vláda projedná adaptaci nařízení EU o odlesňování, ČR už dříve žádala o odklad24.9.2024 01:18 | PRAHA
(ČTK)
Adaptací evropského nařízení o odlesňování, které ovlivní tisíce firem v Česku a které kritizují zástupci potravinářů, zemědělců i obchodníků, se bude ve středu zabývat vláda. Nařízení má být součástí novely zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, cílem je snížit dopad na celosvětové odlesňování a znehodnocování lesů.
Škoda Group a Hyundai Motor budou vyvíjet vodíkové technologie pro mobilitu24.9.2024 00:56
(ČTK)
Škoda Group a Hyundai Motor Company budou spolupracovat na vývoji vodíkových technologií a energeticky efektivních řešení pro mobilitu. Memorandum o porozumění, které kooperaci odstartovalo, podepsaly na Česko-korejském obchodním fóru v Praze generální ředitel a výkonný předseda představenstva Škody Group Petr Novotný a Ken Ramírez, viceprezident společnosti Hyundai Motor Company. ČTK to řekl mluvčí plzeňských strojíren Jan Švehla.
Cílem společné zemědělské politiky EU musí být její zjednodušení, řekl Výborný23.9.2024 21:54 | BRUSEL
(ČTK)
Cílem společné zemědělské politiky Evropské unie, zejména ve vztahu k farmářům, musí být její zjednodušování. Na jednání unijních ministrů zemědělství v Bruselu to řekl český ministr Marek Výborný. Ačkoli se už něco zlepšilo, současný systém je pro farmáře stále velmi administrativně náročný a je spojen s velkým množstvím kontrol. O zjednodušování zemědělské politiky už dnes ráno Výborný hovořil i při setkání s kandidátem na budoucího eurokomisaře pro zemědělství Christophem Hansenem z Lucemburska.
Olomoucký kraj má akutní nedostatek skládek pro odpad po záplavách23.9.2024 18:34
(ČTK)
Olomoucký kraj má akutní nedostatek skládek, kam je možné svážet odpad po záplavách. Fungující skládky nemají dostatečnou kapacitu, sdělil ČTK hejtman Josef Suchánek (STAN a Piráti). Tuny odpadu tvořený naplaveninami, ale i zničeným nábytkem či sutí se momentálně odvážejí na řadě míst na meziskládky. Například za obcí Velká Kraš na Jesenicku má tato skládka na výšku až několik metrů, zjistila na místě ČTK. Odpad se hromadí také podél cest, které je však potřeba uchovat pro průjezd těžké techniky, doplnili zástupci kraje.
Výborný: ČR zatím o pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělce žádat nebude23.9.2024 18:26 | BRUSEL
(ČTK)
Česká republika v současné době vyčísluje škody, které katastrofální záplavy způsobily zemědělcům. O pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělství zatím ale žádat nebude, uvedl v Bruselu český ministr zemědělství Marek Výborný. Nyní je podle něj zejména klíčové, aby se pro postižené farmáře uvolnila pravidla a nemuseli čelit zbytečným kontrolám.
Petici proti drahé vodě podepsalo 3215 lidí, bývalý ministr Němeček ji předal ministrovi financí23.9.2024 18:23 | PRAHA
(ČTK)
Petici s názvem Stop drahé vodě podepsalo 3215 lidí, na ministerstvo financí ji v polovině září předal bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Petice poukazuje na nedostatky v regulaci vodárenského oboru v ČR, signatáři chtějí dát ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) najevo, že situace vadí tisícům lidí a požadují po úřadu změnu. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že jeho zástupci o záměru předat petici dopředu nevěděli, vodárenství ale považují za extrémně regulovaný obor.
Štrasburk jako první město ve Francii zavádí tramvajovou nákladní dopravu23.9.2024 12:05 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Pardubický obvod požaduje tři miliony za pokácení stromu u nádraží23.9.2024 11:40 | PARDUBICE
(ČTK)
Za plánované pokácení javoru, který stojí u vlakového nádraží v Pardubicích, městský obvod požaduje tři miliony korun. Peníze chce použít na náhradní výsadbu. Správa železnic, která chce v jeho místě vytvořit vjezd do podzemních garáží, s návrhem zatím nesouhlasí. ČTK to řekl starosta městského obvodu I Filip Šťastný (ANO). Aktivisté za strom bojovali, zachránit se ho ale nepodaří, obvod proto aspoň jedná o finanční náhradě nad zákonný rámec.
Na Islandu se po letech objevil lední medvěd. Policie ho zastřelila jako hrozbu23.9.2024 11:34
(ČTK)
Islandská policie zastřelila ledního medvěda, který je na severoevropském ostrově velmi vzácným úkazem. Zvíře, které patrně připlulo na ledové kře z Grónska, bylo podle policistů potenciálním nebezpečím pro ženu, u jejíhož domu jej zastřelili. Šelma byla prvním zvířetem svého druhu, které bylo na Islandu spatřeno od roku 2016, napsala agentura DPA.
Francouzské lyžařské středisko v pohoří Jura uzavře kvůli klimatu třetinu areálu23.9.2024 02:11
(ČTK)
Francouzské lyžařské středisko Métabief oznámilo, že v nadcházející sezoně kvůli klimatickým změnám neotevře skoro třetinu areálu. Největší středisko v horském masivu Jura na východě země tím u veřejnosti vyvolalo vlnu nespokojenosti. Petice proti uzavření části střediska už nasbírala téměř 4000 podpisů, uvedla agentura AFP.
Švýcaři v referendu odmítli iniciativu rozšiřující chráněná přírodní území23.9.2024 01:07 | BERN
(ČTK)
Lidé ve dvou obcích na Náchodsku v referendech odmítli fotovoltaickou elektrárnu23.9.2024 00:44 | RASOŠKY
(ČTK)
Obyvatelé obcí Rasošky a Nový Ples na Náchodsku v referendech odmítli výstavbu fotovoltaické elektrárny na polích v jejich katastru. Výsledky referend, které se konaly spolu s krajskými volbami, obce zveřejnily na svýchwebech. Obec Vlkov, v jejímž katastru by měla elektrárna také stát, hodlá referendum uskutečnit na jaře příštího roku.
Obyvatelé Mirovic odmítli v referendu výstavbu fotovoltaické elektrárny22.9.2024 22:32 | MIROVICE
(ČTK)
Obyvatelé Mirovic na Písecku v referendu odmítli výstavbu fotovoltaické elektrárny o rozloze 27 hektarů. Postavit ji chce společnost ib vogt Czech v blízkosti obce Touškov. Referenda se zúčastnilo 477 lidí, což je 39,52 procenta oprávněných voličů. Proti výstavbě hlasovalo 429 lidí, 43 bylo pro, jeden se zdržel a čtyři hlasy byly neplatné. Vyplývá to ze zápisu zveřejněném na webu města. Lidé se obávají znehodnocení pozemků, zničení krajinného rázu a vlhkosti.
Lidé z obce Jamné na Jihlavsku byli v referendu proti stavbě obecního větrníku22.9.2024 21:51 | JAMNÉ
(ČTK)
Obyvatelé obce Jamné na Jihlavsku převahou hlasů odmítli stavbu větrné elektrárny, která by patřila obci. V místním referendu záměr podpořilo 92 voličů, ale proti němu hlasovalo 150 obyvatel. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl starosta Ľuboš Varhaník (nestraník). Voličů je v Jamném podle 414. Výsledky referenda jsou tedy platné a pro obecní zastupitelstvo závazné.
V Kynšperku nad Ohří přišlo k referendu o větrníkách málo lidí, je neplatné22.9.2024 21:09 | KYNŠPERK NAD OHŘÍ
(ČTK)
Referendum o stavbě větrných elektráren v katastru města Kynšperk nad Ohří na Sokolovsku je neplatné. Lidé se měli vyjádřit, jestli chtějí, aby větrníky nad obcí investor postavil. Nepřišlo jich ale dost, byť jen těsně. K platnosti bylo potřebam alespoň 35 procent oprávněných voličů a přišlo jich 34,35 procenta. Výsledky místního referenda vyvěsilo město na své úřední desce.
Vědci analyzovali vliv klimatických změn na lužní lesy v povodí Dunaje22.9.2024 01:58
(ČTK)
Vědci a odborníci z osmi zemí dunajského povodí se shodli na tom, že je klíčové pravidelné zaplavování lužních lesů, jinak hrozí jejich zánik. Lužní lesy hrají důležitou roli ve vodním hospodářství a biodiverzitě tohoto regionu. Informovala o tom Česká zemědělská univerzita (ČZU). Ve Valticích se uskutečnilo mezi 11. a 13. zářím setkání vědců z mezinárodního projektu Dalia, jež se má zaměřit na ochranu lužních lesů. Jedním z prvních míst projektu je soutok Dyje a Moravy. Experti monitorovali vodní nádrže na tocích a vytvářeli predikce dopadů klimatických změn na okolní lužní lesy.
|
Nejčtenější článkykomentáře nejnovější nejčtenějšíJan Freidinger3.10.2024 Kvůli odložení evropského zákona proti odlesňování budou zničeny miliony hektarů lesů a pralesů
rady a návodyČeská komora architektů zveřejnila seznam architektů, kteří pro bono nabízející pomoc lidem postiženým povodní27.9.2024 | Barbora Sedlářová
Šlehačkové bomby s oxidem dusným nedávejte do směsného odpadu. Ve spalovně odpadů dělají neplechu20.9.2024 | Veronika Krejčí
tiskové zprávy3. října 2024 | Strana zelených
Strana zelených: Zelení jsou otevření spolupráci s progresivními a proevropskými stranami před parlamentními volbami v příštím rocekalendář akcí
5. října 2024 (sobota) 09:00 - 16:00 100 let Zahradnictví Ďáblice (Ostatní, Festivaly a slavnosti, Praha 8 )
5. října 2024 (sobota) 10:00 - 16:00 Oslava Mezinárodního dne zvířat a chovatelů (Festivaly a slavnosti, Praha 7 )
5. října 2024 (sobota) 14:00 - 15:30
Prohlídka Toulcova dvora s průvodcem (Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 10 ) reklama |