ZprávyŠpanělská policie rozbila gang pašující odpad z Itálie do Španělska14.1.2025 18:55 | MADRID
(ČTK)
Španělská policie rozbila zločineckou organizaci, která do země pašovala komunální odpad z Itálie. S odvoláním na španělské úřady o tom informují tiskové agentury. Zločinecká organizace na španělských skládkách podle policie od roku 2021 nelegálně uložila více než 40 000 tun odpadu z Itálie, aniž byl tento odpad zpracován.
Výborný navrhne sdružování vlastníků lesů a zřízení lesnicko-dřevařského fondu14.1.2025 18:05 | PRAHA
(ČTK)
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil.
Sněmovní výbor dnes schválil omračování zvířat před halal a košer porážkami14.1.2025 18:02 | PRAHA
(ČTK)
Sněmovní zemědělský výbor dnes schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.
PR článek
Budoucnost oken v moderní architektuře14.1.2025 14:20
Objem vody v části Aralského jezera vzrostl o téměř 50 procent, uvedl Kazachstán Aktualizováno14.1.2025 10:36 | ASTANA
(ČTK)
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 vzrostl o téměř 50 procent. S odvoláním na kazachstánské úřady to dnes napsala agentura AFP, která tento vývoj označila za vzácný úspěch v regionu jinak spíše sužovaném ekologickými problémy. Aralské jezero bývalo čtvrtým největším jezerem na světě, než ho sovětské zavlažovací projekty připravily o vodu a způsobily, že téměř vyschlo.
Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana14.1.2025 10:35 | LOS ANGELES
(ČTK)
Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
Kraj Vysočina vrací 11 milionů, které chudší domácnosti nevyužily na kotle14.1.2025 10:00 | JIHLAVA
(ČTK)
Kraj Vysočina vrátí 11 milionů korun z celkových téměř 125 milionů, které mohl v posledním dotačním kole rozdělit domácnostem s nižšími příjmy na výměnu kotlů za ekologičtější zdroje vytápění. Ze 788 žadatelů jich 69 buď záměr nerealizovalo, smlouvu ukončilo nebo ji ani nepodepsalo. Po jednání krajské rady to novinářům řekl hejtman Martin Kukla (ANO).
Ústečané podepisují petici za vrácení svozu objemného odpadu14.1.2025 09:53 | ÚSTÍ NAD LABEM
(ČTK)
Ústí nad Labem zveřejnilo kalendář svozu opadů, kde opět chybí svoz objemných věcí, například nábytku. Místní prakticky okamžitě začali podepisovat petici za vrácení služby. Naposledy se v krajském městě svážel objemný odpad loni na jaře. Podzimní svoz město zrušilo s odůvodněním, že lidé umisťují k nádobám na odpad třeba i suť či sanitární předměty, což mezi objemný odpad nepatří. Objemný odpad se navíc u nádob hromadil i mimo svozové dny. Náměstek primátora Michal Mohr (SPD) minulý týden ČTK řekl, že vedení města stále hledá pro objemný odpad řešení.
PR článek
Pasivní domy: Cesta k udržitelnému a úspornému bydlení14.1.2025 09:29
Pasivní domy jsou moderním trendem ve stavebnictví, který kombinuje nízkoenergetické technologie, ekologická řešení a vysoký komfort bydlení. Tento koncept vznikl v 90. letech v Německu a rychle se rozšířil po celém světě. Pasivní domy nabízejí úsporu nákladů na energie a příspěvek k ochraně životního prostředí. Co přesně pasivní domy jsou a proč se staly tak oblíbenými?
Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci14.1.2025 01:56 | BRNO
(ČTK)
Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
Soud se zabývá žalobou řetězce Albert na Obraz kvůli kampani o chovu kuřat13.1.2025 20:11 | PRAHA
(ČTK)
Městský soud v Praze se dnes začal zabývat žalobou obchodního řetězce Albert a společnosti Rabbit Trhový Štěpánov na spolek Obránci zvířat (Obraz). Žalobu firmy podaly kvůli kampani, ve které spolek upozorňuje na údajně špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. Podle právního zástupce řetězce spolek překročil meze přípustného jednání a jeho kritika se nezakládá na pravdě. Právník spolku to odmítá, tvrzení v kampani podle něj mají reálný základ, který plánuje u soudu doložit.
V Istanbulu zachránili gorilí mládě z podpalubí letadla Turkish Airlines13.1.2025 16:59
(ČTK)
Hnutí Duha: Vlci v pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku13.1.2025 14:45 | ZLÍN
(ČTK)
Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. ČTK to dnes sdělili zástupci Hnutí Duha Šelmy. Na Slovensku je od ledna po čtyřech letech opět umožněn lov vlků. Do 15. ledna tam může být uloveno až 74 šelem. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, uvedli v tiskové zprávě zástupci hnutí.
Klimatické aktivistky posprejovaly Darwinův hrob ve Westminsteru13.1.2025 14:43
(ČTK)
Dvojice klimatických aktivistek dnes na hrob autora evoluční teorie Charlese Darwina v londýnském Westminsterském opatství nasprejovala nápis, který má podle nich upozornit na riziko vymírání lidstva kvůli rostoucí teplotě planety. Opatství, které patří k nejdůležitějším historickým a církevním institucím v Británii, uvedlo, že nápis nastříkaný křídou ve spreji půjde smýt. Policie autorky nápisu ve věku 66 a 77 let zadržela, informují britská média.
V tanzanských laboratořích používají krysy k odhalení tuberkulózy13.1.2025 10:59
(ČTK)
Ve východoafrické Tanzanii odhalují tuberkulózu pomocí krys obrovských. Jsou levnější a spolehlivější než klasické klinické testy. Tanzanie společně s Etiopií jsou jediné dvě země, které tyto hlodavce k testování používají. Obě země zároveň patří k těm, kde je největší výskyt tuberkulózy. Neléčený člověk může nakazit deset až 15 dalších lidí. Informoval o tom server The Guardian.
Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok13.1.2025 10:51
(ČTK)
Soukromí vlastníci lesů kvůli úsporám v rozpočtu zatím nedostali od ministerstva zemědělství příspěvek na péči o les za loňský rok. Celkem je to 2,7 miliardy korun. Kvůli zpoždění plateb nemůžou lesníci například zalesňovat plochy vykácené po kůrovcové těžbě nebo opravovat cesty, uvedl iROZHLAS.cz. Ministerstvo zemědělství by mělo začít vyplácet dotace za loňský rok letos v březnu, uvedl pro server mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem13.1.2025 10:50 | PRAHA
(ČTK)
Stovky lidí budou ode dneška do konce týdne jezdit do práce na kole či koloběžce, budou chodit pěšky nebo poběží. Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem, kterou pořádá spolek AutoMat.
The Guardian: Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků13.1.2025 01:30
(ČTK)
Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa. Staletí nadměrného rybaření, znečišťování, klimatických změn a narušování terénu, ve kterém lidé pátrali po ropě a zemním plynu, však zapříčinily úbytek řady živočichů. Přesto je podle vědců důvod k opatrnému optimismu. Velryby, plejtváci a tuňáci se totiž začínají do Severního moře v malých počtech vracet, píše server The Guardian.
Dinosauři patrně osídlili severní polokouli mnohem dříve, než se myslelo12.1.2025 18:59
(ČTK)
Dinosauři patrně osídlili severní polokouli o miliony let dříve, než se dosud vědci domnívali. Naznačují to přibližně 230 milionů let staré fosilie, které jsou téměř tak staré, jako nejdávnější nálezy dinosaurů jižních oblastí tehdejší pevniny. Uvádí to tým z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu (UW-Madison) v nové studii.
Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá. Loni jich bylo 22 500, dříve 100 00012.1.2025 18:58
(ČTK)
Počet domácích zabijaček loni mírně vzrostl o 900 na 22 500, dlouhodobě ale zájem o domácí porážky klesá. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Ještě před deseti lety bylo při domácích zabijačkách poraženo kolem 100 000 prasat. Český svaz zpracovatelů masa tvrdí, že důvodem je mimo jiné pokles živočišné výroby v Česku. Nejvíce zabijaček se uskuteční od listopadu do března.
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí láká i návštěvníky ze zahraničí12.1.2025 00:48 | VRCHLABÍ
(ČTK)
Novou expozici Muzea Krkonoš ve Vrchlabí za uplynulý rok navštívilo 43 584 lidí a za celou dobu jejího fungování, tedy od listopadu 2023 celkem přes 49 580 návštěvníků. Průměrná týdenní návštěvnost byla téměř 840 lidí týdně. Zahraniční návštěvníci tvoří do 20 procent z celkového počtu. První rok provozu muzea potvrdil naději Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), že muzeum návštěvníky zaujme a bude je bavit.
Z vánočního stromu, který stál na českobudějovickém náměstí, vznikne socha12.1.2025 00:47 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(ČTK)
Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, meziročně více12.1.2025 00:46 | PRAHA
(ČTK)
Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy loni přijali 6790 živočichů, což je o 1050 více než v roce 2023. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesů hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Zvířata se do stanice dostávala nejčastěji kvůli zranění, často v souvislosti s vydatnými dešti loni v září. Nejvíce stanice za loňský rok přijímala ptáky, kteří tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů.
V keltském skanzenu v Nasavrkách budou jednou návštěvníci rýžovat zlato12.1.2025 00:40 | NASAVRKY
(ČTK)
Prvním letošním mládětem v olomoucké zoo je kotul veverovitý12.1.2025 00:29 | OLOMOUC
(ČTK)
Prvním letos narozeným mládětem v Zoologické zahradě Olomouc je kotul veverovitý. Olomoucká zoo chová tyto malé opice od roku 1993 a za tu dobu se v ní narodilo 145 mláďat, přičemž kotulové se několikrát mohli pochlubit prvním mládětem roku. ČTK to sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Loni dlouhou řadu novoročních mláďat v olomoucké zoo přerušil zástupce hmyzu. S příchodem nového roku se totiž v nové expozici začaly líhnout nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis původem z Nové Guineje.
Ochránci přírody opravili stezku v údolí Doubravy, uškodila jí povodeň11.1.2025 01:19 | CHOTĚBOŘ
(ČTK)
Populární naučná stezka v přírodní rezervaci Údolí Doubravy nedaleko Chotěboře na Havlíčkobrodsku je opravená. Lesy v kaňonovitém údolí poslední roky postihla kůrovcová kalamita a loni v září stezku poškodila povodeň. Návštěvníci by ale měli být opatrní pořád a držet se jen na stezce kvůli pokáceným dřevinám v okolí a starým stromům, které se mohou zřítit, sdělila Správa CHKO Železné hory.
Záchranná stanice Huslík u Poděbrad přijala loni 3022 zvířat, dosud nejvíc11.1.2025 00:53 | PODĚBRADY
(ČTK)
Záchranná stanice Huslík u Poděbrad na Nymbursku loni přijala rekordní množství zvířat, a to 3022, předloni jich bylo 2563. Za nárůstem stojí vedle zářijových povodní i lepší povědomí lidí o záchranné stanici. Zpět do přírody se podařilo vypustit zhruba 63 procent zvířat, řekl ČTK vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk.
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě ohrožené žirafy Rothschildovy11.1.2025 00:46 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
(ČTK)
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se o minulém víkendu narodilo mládě kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy. Dvorský chov žiraf Rothschildových patří k nejvýznamnějším na světě, stádo nyní čítá 18 jedinců. Dvorská zoo chová ještě desítku žiraf síťovaných. I s novým přírůstkem se dosud v zoo narodilo 280 žiraf, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
Na podzim by mohly začít úpravy pražského parku Kampa11.1.2025 00:20 | PRAHA
(ČTK)
Praha 1 chce letos na podzim zahájit úpravy parku na Kampě. ČTK to řekla místostarostka městské části Kateřina Klasnová (Rezidenti 1). Práce za odhadovaných 59 milionů korun bez DPH budou zahrnovat úpravy cest, doplnění zeleně, výměnu lamp či opravu zábradlí kolem Čertovky. Trvat mají zhruba rok a Klasnová chce zajistit, aby park zůstal po celou dobu průchozí.
|
Nejčtenější článkykomentáře nejnovější nejčtenějšíJaroslav Gabriel23.1.2025 Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
Jiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
rady a návodyU dálkových turistických tras najdete nově 31 přístřešků od Lesů ČR. V nouzi se v nich dá i přespat21.1.2025 | Eva Jouklová
Finišuje anketa Alej roku 2024. Podpořit svou oblíbenou alej je možné do 29. ledna17.1.2025 | Luboš Pavlovič
Ukliďme Česko radí: Jak ekologicky zlikvidovat vánoční stromek?13.1.2025 | Ukliďme Česko
tiskové zprávy23. ledna 2025 | CIWF Česko
CIWF Česko: Soudní dvůr EU svým rozhodnutím umožnil významným nevládním organizacím na ochranu zvířat připojit se k žalobě za Konec doby klecovékalendář akcí
25. ledna 2025 (sobota) 08:30 - 11:00 Ornitologická vycházka na zimoviště vodních ptáků (Exkurze a vycházky, Praha 7 )
25. ledna 2025 (sobota) 09:00 - 14:00 Kurz základů čalounění sedáků (Dílny a workshopy, Praha 8 )
25. ledna 2025 (sobota) 09:00 - 19:00
Kurz základů čalounění křesel (Dílny a workshopy, Praha 8 ) reklama |