ZprávyHladík: Výkon větrných elekráren může do roku 2030 vzrůst z 330 MW na 1,5 GW18.11.2024 01:56 | OLOMOUC
(ČTK)
Výkon větrných elektráren v České republice by do roku 2030 mohl vzrůst z nynějších 330 megawattů až na 1,5 gigawattu, což si vyžádá instalaci zhruba 240 větrníků. Celkový výkon nově instalovaných větrných elektráren by činil 1,2 gigawattu a předčil by dva bloky Jaderné elektrárny Dukovany. Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají v příštích letech urychlit chystané akcelerační zóny. Na konferenci Obnovitelně.cz v Olomouci to minulý týden řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
MŽP vyhradilo 15 miliard korun na ekologičtější řešení železniční dopravy18.11.2024 00:58 | PRAHA
(ČTK)
Na podporu ekologické železniční dopravy vyhradilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v Modernizačním fondu 15 miliard korun. Peníze budou na výměnu starých dieselových vlaků za moderní soupravy s elektrickým, bateriovým či vodíkovým pohonem. Cílem je snížit emise, zvýšit energetickou účinnost a zlepšit kvalitu ovzduší.
Trojský kanál se začne 27. listopadu vypouštět. Staví tam uzávěru proti povodním17.11.2024 19:21 | PRAHA
(ČTK)
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) začne ve středu 27. listopadu vypouštět plavební kanál Troja. Vypuštění kanálu bude trvat tři až čtyři dny a je nutné kvůli stavbě protipovodňového uzávěru, která začala loni v prosinci. Novinářům to řekli představitelé hlavního města, Povodí Vltavy a Pražské vodohospodářské společnosti, která je metropolí vlastněná. Předpokládané náklady stavby činí asi 163 milionů korun. Kanál je kvůli plánovanému vypouštění uzavřený pro plavbu od začátku letošního listopadu. Obnovení plavby je plánováno v dubnu příštího roku.
Táborská zoo získala odchycenou samici mývala. Na jehož chov má jako jediná v ČR výjimku17.11.2024 19:07 | TÁBOR
(ČTK)
Silničáři provedli první etapu obnovy starobylé aleje z Bohdanče do Neratova17.11.2024 19:06 | LÁZNĚ BOHDANEČ
(ČTK)
S likvidací spotřebičů ze zaplavené Moravy pomáhá firma ze Stráže pod Ralskem17.11.2024 19:05 | STRÁŽ POD RALSKEM
(ČTK)
S ekologickou likvidací spotřebičů zničených při záplavách na Moravě pomáhá i specializovaná firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Z oblasti Krnova na Bruntálsku navezli desítky tun hlavně lednic, řekla ČTK obchodní manažerka společnosti Jana Hloušková. Praktik System je jednou z mála firem v Evropě, která má pod jednou střechou všechny tři stupně zpracování chladicích zařízení, jako jsou lednice a mrazáky, ekologicky zlikvidovat umí i stále oblíbenější klimatizace.
Na hřebeny Krkonoš se rozšíří projekt na zadržování vody v krajině17.11.2024 01:50 | ČERNÝ DŮL
(ČTK)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) rozšíří projekt na obnovu mokřadů na oblast alpínského bezlesí na hřebenech Krkonoš, zasahuje i na polskou stranu hor. Začne příští rok. ČTK to řekla vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Viera Horáková. Na nové fázi prací na zadržování vody v krajině budou spolupracovat český a polský národní park s dalšími institucemi.
V pískovně Křenek skončila rekultivace jezera po těžbě, žijí v něm obojživelníci17.11.2024 00:59
(ČTK)
V pískovně Křenek u Prahy skončila rekultivace jezera po těžbě štěrkopísku. Dala ji udělat těžební společnost České štěrkopísky. V jezeře a ve vybudovaných tůních žijí obojživelníci, místo osídlily například žáby. K začátku letošního listopadu těžební firma ohlásila Obvodnímu báňskému úřadu ukončení těžby a rekultivačních prací. Veřejnosti je místo nepřístupné, jelikož v sousední lokalitě Záryby těžba pokračuje, informoval ČTK mluvčí Českých štěrkopísků Petr Dušek.
V záchranném centru na Filipínách se po 10 letech vylíhlo mládě orla opičího. Pomohla i Zoo Liberec17.11.2024 00:37 | LIBEREC
(ČTK)
V záchranném centru na Filipínách, které spolupracuje s libereckou zoo, se po deseti letech vylíhlo mládě kriticky ohroženého orla opičího, který je národním ptákem tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii. Podařilo se to díky umělé inseminaci a asistované inkubace a k chovatelskému úspěchu přispěla právě liberecká zoologická zahrada, která má s asistovanou reprodukcí dravých ptáků zkušenosti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
V pražském Hloubětíně se zájemcům otevírá podzemí bývalé pískovny Bílý kůň17.11.2024 00:21 | PRAHA
(ČTK)
Zájemci o pražské podzemí se mohou nově podívat do opravené bývalé Fejkovy pískovny v Hloubětíně. Radnice nechala prostory známé jako Bílý kůň vyčistit, vybudovala nový vstup nebo vletové komínky pro netopýry. řekli místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO) a jeskyňář Michal Paclík. Poprvé se zájemci do podzemí podívají v příštím týdnu, musí se zaregistrovat na webu podzemibilykun.cz. Pískovna vznikala v 17. až 19. století, přesné datum není známo. V minulosti na místě byl také sklad ovoce a zeleniny a skládka. Nejhlubší místo je 14 metrů pod zemí, teplota je celoročně asi osm stupňů Celsia.
V pražské zoo se vylíhl ostnák jihoamerický. Mohl by to být první odchov v ČR17.11.2024 00:15 | PRAHA
(ČTK)
V pražské zoologické zahradě se vylíhlo mládě ptáka ostnáka jihoamerického. Trojské zahradě by se tak mohlo podařit jako první zoo v Česku odchov tohoto druhu. Lidé mohou nyní mládě pozorovat v expozici Pantanal v Rákosově pavilonu, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Ostnák jihoamerický je vodní pták, který díky mimořádně dlouhým prstům rozkládá svou váhu a dokáže tak chodit po vodní vegetaci, třeba po leknínech. O mláďata se u tohoto druhu stará výhradně samec, a to od sezení na vejcích až po péči o vylíhnuté mládě a jeho výchovu.
Běluha Hvaldimir byla cvičena k ochraně ruské základny a prchla, tvrdí vědkyně16.11.2024 23:54
(ČTK)
Běluha známá jako Hvaldimir, o níž se spekulovalo jako o zvířecím agentovi ruských tajných služeb, byla podle vědkyně znalé ruských poměrů spíše trénována k ochraně ruské námořní základny v Arktidě. Z výcviku však jako "rebel" uprchla, a proto se objevila u norských břehů, citovala stanice BBC výzkumnici Olgu Špakovou.
Stav lesů napadených kůrovcem zůstává v Pardubickém kraji stabilní16.11.2024 21:14 | PARDUBICE
(ČTK)
Stav lesních porostů napadených kůrovcem zůstává v Pardubickém kraji stabilní. Projevuje se to i na dotacích, které pardubické hejtmanství uděluje malým vlastníkům lesů na odstraňování napadeného dřeva. Letos vyhovělo 25 žadatelům, mezi něž rozdělí 442 000 korun, v roce 2022 uvolnilo téměř milion korun pro 45 žadatelů, uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.
Lidé vyprovodili vánoční strom pro náměstí Svobody v Brně16.11.2024 20:35 | BRNO
(ČTK)
Zástup lidí tvořený rodinami s dětmi i turisty dnes z Bílovic nad Svitavou na Brněnsku vyprovodil vánoční strom pro brněnské náměstí Svobody. Dvacet metrů vysokou jedli bělokorou přiveze do Brna povoz tažený koňmi. Než se vydal na cestu, zazněly u Myslivny lišky Bystroušky koledy, básně i proslovy. Promluvil třeba vnuk Rudolfa Těsnohlídka, jenž tradici vánočního stromu zavedl, František Novotný. Ocenil, že na jeho dědu vzpomínají v Bílovicích každý rok.
Vědci z Akademie věd ČR objevili nové druhy vzácných hub baněk16.11.2024 11:59
(ČTK)
Vědci objevili nové druhy vzácných hub. Zjistili, že jarní houba baňka velkokališná, dříve považovaná za jeden druh, zahrnuje nejméně 11 různých druhů. V minulosti vědci některé z nich popsali, avšak tehdy nevěděli, že se jedná o odlišné druhy baněk a považovali je za jeden a ten samý druh. Z nově objevených samostatných druhů jsou dva pro vědu zcela nové a do dnešní doby nijak nepopsané, uvedla Akademie věd ČR (AV ČR).
Zlínská zoologická zahrada úspěšně odchovala mládě tygra ussurijského16.11.2024 11:40 | ZLÍN
(ČTK)
Obyvatelé alpského údolí protestují proti dodávce vánočního stromu do Vatikánu16.11.2024 11:25
(ČTK)
Obyvatelé alpského údolí Ledro protestují proti dodávce vánočního stromu do Vatikánu. Obrátili se kvůli tomu na papeže Františka, uvedla agentura ANSA. Svatopetrské náměstí by letos měl ozdobit zhruba 30 metrů vysoký smrk, jehož stáří se odhaduje na 200 let. V souvislosti s jeho pokácením obyvatelé alpského údolí mluví v evidentní antropomorfní nadsázce o "zbytečném krveprolití".
Na ploše po porostech poničených vichřicí u Jablunkova vzniklo devět tůní16.11.2024 01:50
(ČTK)
V Austrálii se poprvé objevil tučňák císařský, endemický druh Antarktidy16.11.2024 01:35
(ČTK)
Na jižním pobřeží Austrálie byl nalezen podvyživený tučňák císařský. Největší druh tučňáka, který se vyskytuje pouze v Antarktidě, byl v Austrálii zaznamenán poprvé. Píše o tom agentura AP s odkazem na oddělení pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody státu Západní Austrálie a expertku Západoaustralské univerzity Belindu Cannellovou.
Nová aplikace zájemce virtuálně provede po uzavřeném hnědouhelném lomu ČSA16.11.2024 00:53 | MOST
(ČTK)
Těžaři provedou zájemce po uzavřeném hnědouhelném lomu ČSA nedaleko Mostu virtuálně. Připravují aplikaci, kde bude 15 zastavení s informacemi a obrázky. Projekt Biosafari nahradí oblíbené exkurze Uhelného safari, které zaváděly turisty do aktivního povrchového lomu. Skončily kvůli ukončení těžby v letošním roce.
Do Aleje vzpomínek v Ralsku vysázejí školáci dalších 40 ovocných stromů16.11.2024 00:46 | RALSKO
(ČTK)
Do Aleje vzpomínek v Ralsku na Českolipsku vysázejí školáci z Mimoně a Mnichova Hradiště dalších 40 ovocných stromů. Stromořadí na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru vzniká od roku 2019, další výsadbě bude o víkendu předcházet ošetření již vysázených stromořadí. Některé stromky uhynuly a je potřeba je nahradit, nutná je obnova ochranných prvků, mladé ovocné stromky přitahují vysokou zvěř, řekla ČTK Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko, který akci pořádá.
V liberecké zoo uhynul jeden z jejich nejznámějších dravců, orlosup Pišta15.11.2024 22:52 | LIBEREC
(ČTK)
AP: Aktivisté na konferenci COP29 čelili omezením, která komplikovala protesty15.11.2024 20:48
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté čelili na konferenci OSN o ochraně klimatu COP29 v Baku omezením, která komplikovala protesty. K většině světových lídrů se tak protestní slogany a projevy prakticky nedostaly. Jednání se totiž konala v místnostech bez oken a prostory vyhrazené pro aktivisty se nacházely mimo centra jednání, uvedla agentura AP.
V indickém Dillí kvůli smogu zavřeli základní školy, výuka bude on-line15.11.2024 20:36
(ČTK)
Místní části Ústí nad Orlicí hlasují v anketě o větrných elektránách15.11.2024 19:42 | ÚSTÍ NAD ORLICÍ
(ČTK)
MŽP vyčlení 400 milionů Kč na dotace na re-use centra či nákup kompostérů15.11.2024 11:25 | BRNO
(ČTK)
Strabag plánuje rozšíření kamenolomu v Mrači na Benešovsku, místní to kritizují15.11.2024 11:19 | MRAČ
(ČTK)
Společnost Strabag plánuje rozšíření kamenolomu v Mrači na Benešovsku. Cílem je dotěžení ložiska, což je v souladu se surovinovou politikou státu, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Strabagu Edita Novotná. Se záměrem nesouhlasí spolek Za udržitelný rozvoj Mrače a Podmračí, podle nějž je už nynější provoz kamenolomu zátěží nejen pro životní prostředí, ale také pro místní obyvatele. Strabag namítá, že rozšíření dobývacího prostoru nebude znamenat zvýšení objemu těžby, tedy ani dopravní zátěže.
Žádný ze 14 divočáků ulovených policisty na Jablonecku neměl africký mor15.11.2024 11:11 | LIBEREC
(ČTK)
Žádné ze 14 divokých prasat, která v minulém týdnu ulovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku a sousedních Vratislavic nad Nisou na Liberecku, nemělo podle laboratorních výsledků prasečí mor, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Cílem zapojení policie do lovu, které schválila vláda na konci srpna, je snížit populaci divokých prasat, zabránit dalšímu šíření nákazy a jejímu zavlečení do komerčních chovů.
Zelená transformace se nezastaví. Povede k větší efektivitě a firmy s ní už počítají, shodli se účastníci konference Bold Future15.11.2024 05:26 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Budoucnost evropské zelené politiky se na první pohled může zdát nejistá. Diskuze na konferenci Bold Future o udržitelné budoucnosti Česka pořádané expertní skupinou Frank Bold ale ukázaly, že pro mnohé podnikatele jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí a společnost už nedílnou součástí obchodní strategie. Ekonomicky se jim totiž vyplácí. Směřování Evropy k bezemisní ekonomice tak podle účastníků konference nezvrátí ani povolební změny v Evropském parlamentu a Evropské komisi, ani druhý prezidentský mandát Donalda Trumpa.
MŽP: Kvalita ovzduší a vody se loni dál zlepšovala, ubývá ale orné půdy či ptáků15.11.2024 01:09
(ČTK)
Kvalita ovzduší a vody v Česku se loni dále zlepšovala, ubývá ale stále orné půdy či ptáků. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2023, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Krajina v zemi čelí rizikům spojeným se změnou klimatu, což podle úřadu dokládají častější extrémní projevy počasí, například povodně. Odklon od fosilních zdrojů energie k obnovitelným brzdí kolísání cen a dostupnost energie, třeba doprava je nadále závislá především na fosilních palivech, uvedlo ministerstvo.
|
Nejčtenější článkyrady a návodyJak rychle opravit rozbitý zip bez párání a další tipy pro záchranu (nejen) zimního oblečení24.10.2024 | Zdeňka Vítková
Ve třetině testovaného spodního prádla se našly toxické látky. Nejproblematičtější je dámské ze syntetických materiálů22.10.2024 | Luboš Pavlovič
Látky nabourávající hormonální systém nachází odborníci i v hračkách a kuchyňském náčiní18.10.2024 | Luboš Pavlovič
tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Správa KRNAP
Správa KRNAP: Muzeum Krkonoš bude zavřené a pak bude vstup zdarma20. listopadu 2024 | FSC ČR
FSC ČR: Fotosoutěž Mysli na lesy představuje letošní vítězné snímkykalendář akcí
21. listopadu 2024 (čtvrtek) 12:00 Mě100 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
21. listopadu 2024 (čtvrtek) 17:00 František Pticen: Kaolin – české bílé zlato (Přednášky a diskuse, Praha 3 )
21. listopadu 2024 (čtvrtek) 19:00
Rethink Architecture: Opravit a recyklovat (Online akce, webináře, Přednášky a diskuse, Praha 2 ) reklama |