Zprávy z legislativyLimity pro toxické látky v recyklovatelných plastech jsou příliš velké, upozorňuje Arnika12.5.2015 02:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na právě probíhajícím jednání o třech mezinárodních úmluvách v Ženěvě prosazují zástupci EU včetně České republiky nebezpečně vysoké limity pro tři toxické bromované zpomalovače hoření v odpadech, upozorňuje česká nevládní organizace Arnika. Z recyklovaných plastů se přitom vyrábí i hračky pro děti, obaly na potraviny, termohrnky i zařízení do bytů, upozorňují ochránci přírody a lidského zdraví. Na vysoké limity by podle nich doplatili zejména lidé v rozvojových zemích, kde není zavedena dostatečná kontrola bezpečnosti výrobků.
Rysů je v ČR o téměř polovinu méně než před deseti lety. Na vině je podle odborníků trofejní lov7.5.2015 01:49 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zatímco fotopasti na Kokořínsku potvrzují, že na tomto území žije smečka vlků, dochází na druhé straně k dramatickému snížení české populace rysa ostrovida. Obě informace zazněly na setkání ministra životního prostředí Richarda Brabce s odborníky zabývajícími se návratem velkých šelem do české přírody. Během setkání zhodnotili ochránci přínos šelem pro stabilitu v přírodě i programy péče o ně a zdůraznili nastartování užší spolupráce Policie ČR a orgány ochrany přírody v regionech jejich výskytu.
Odpadového Oskara za nejnižší produkci odpadu získaly Dalešice na Liberecku6.5.2015 14:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejméně odpadu na obyvatele a rok vyhodí v Dalešicích v Libereckém kraji. Jeden obyvatel tam v průměru vyprodukuje za rok 43 kilogramů. Mezi většími obcemi do 5000 mají nejmenší produkci Moravany v Pardubickém kraji se zhruba 55 kily, mezi městy nad 5000 obyvatel vyhrála Kdyně v Plzeňském kraji, jejíž obyvatelé průměrně vyhodí do směsného odpadu za rok 99 kilogramů.
Většina Čechů je pro udržitelnou spotřebu. Aut se však vzdát nechceme28.4.2015 01:05 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Většina lidí v Česku by byla ochotná změnit své chování při využívání zboží, potravin a energie tak, aby byla jejich spotřeba šetrnější k životnímu prostředí. Naopak málo lidí chce měnit své zvyky v oblasti dopravy. Takové jsou závěry projektu Technologického centra Akademie věd ČR. Dotazovaní lidé by uvítali prodloužení záruční doby výrobků, možnost jejich opravy i jasné označení míry jejich "udržitelnosti". Největší zodpovědnost za udržitelnou spotřebu dávají čeští spotřebitelé sami sobě, současně požadují i roli veřejné správy v této oblasti.
Státní správa ochrany přírody se reorganizovala. Pro veřejnost se však mnoho nemění17.4.2015 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přijetí zákona o státní službě vedlo i ke změnám v legislativě týkající se ochrany přírody. Nově je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) od začátku letošního roku správním úřadem a Správy chráněných krajinných oblastí vystupují jako její regionální pracoviště. Změny vedou podle agentury ke sjednocení a zefektivnění státní správy v ochraně přírody. Z pohledu běžného občana se podle tiskové mluvčí AOPK Karolíny Šůlové mnoho nezmění.
Výbor pro životní prostředí europarlamentu odhlasoval omezení pro biopaliva15.4.2015 11:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Náměstek Muřický: Spotřební daň na stlačený zemní plyn by se neměla zvyšovat skokově10.4.2015 10:18 | PRAHA
(EurActiv.cz)
„Vyšší počet vozů na CNG povede k většímu výpadku státního rozpočtu. Proto se růstu spotřební daně nebráníme. Byli bychom ale rádi, aby nedošlo ke skokovému zvýšení. V tom je odstrašující příklad Slovenska,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický v rozhovoru o připravovaném Národním akčním plánu čisté mobility. Kdy budou v Česku ve velkém jezdit elektromobily? A jaké další alternativy ke klasickým autům existují?
Lesní školky končit nemusí. Poslanci schválili novelu zákona8.4.2015 15:20 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poslanci schválili novelu zákona o dětských skupinách, která pomůže zabránit rušení lesních mateřských školek. Podle ní se lesní školky ani další zařízení pro předškoláky nebudou muset registrovat jako dětská skupina a plnit tak hygienické předpisy, které by vzhledem ke svému charakteru školy v přírodě nezvládly.
Bývalý ministr Kužvart natočil dokument o těžbě zlata v Česku. Je to nekončící boj27.3.2015 15:46 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V neděli uvede Česká televize dokument s názvem Čechy – nový Klondike? Jeho autoři, bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart a filmař Martin Slunečko, se v něm na příkladech tří lokalit v Česku snažili zachytit opakované úsilí těžařských firem začít s výzkumem zlatých ložisek a především nekončící úsilí obcí průzkum a těžbu zlatých ložisek na svém území neumožnit.
Příroda se začala probouzet, další kácení dřevin musí počkat na podzim19.3.2015 15:35 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo doporučení, podle kterého by mělo ustat veškeré kácení stromů v Česku. Podle platných předpisů se mají kácet stromy v období tzv. vegetačního klidu. A ten během uplynulých teplých dní skončil. Stromy se už připravují na olistění a rozkvět a začínají na nich hnízdit ptáci.
|
jak hlasovali politiciPoslanci zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Právě když lidi dusí smog10.2.2012 12:36 | jst a hch
Nejzelenější politici? Jsou v TOP 09!30.9.2011 01:00 | Martin Singr
sbírka zákonůNenalezena žádná zpráva
sbírka mezinárodních smluvNenalezena žádná zpráva
reklama |