https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-podporili-nesouhlas-s-rozsirenim-polskeho-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci podpořili nesouhlas s rozšířením polského dolu Turów

14.11.2019 00:28 | PRAHA (ČTK)
Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí s rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u hranice s Českem. / Ilustrační foto
Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí s rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u hranice s Českem. / Ilustrační foto
Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí s rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u hranice s Českem. Polsko by podle včerejšího usnesení výboru navíc mělo převzít odpovědnost za škody, které již vznikly českým občanům a životnímu prostředí v ČR.
 

Česko by podle předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti) mělo využít všech prostředků, včetně žaloby k Evropské komisi, aby přiměla polskou stranu k náhradě již vzniklých škod. Týkat by se to mělo také "převzetí odpovědnosti za zásobování dotčených obyvatel pitnou vodou tak, jak jí to ukládají předpisy EU," uvedla Balcarová.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale pokládá možnost projednání záležitosti s Evropskou komisí za předčasnou. Pokud se Polsko rozhodne v přípravě i přes český nesouhlas pokračovat, chce stanovit další podmínky. Týkat se mají opatření proti poklesu spodní vody, proti prašnosti a proti hluku, uvedl ministr.

Proti rozšíření těžby v dole, který je v polském výběžku mezi Českou republikou a Německem, se staví Liberecký kraj a dotčené příhraniční obce. Obávají se především toho, že významně klesne hladina spodní vody především v oblasti Uhelné, Václavic nebo Hrádku nad Nisou, kde se potýkají s nedostatkem podzemní vody již nyní. "O vodu by mohly přijít tisíce lidí," uvedl Brabec po úterním jednání vlády.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist