https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-ctyri-z-10-cechu-maji-doma-odlozeny-stary-telefon-a-nerecykluji-ho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Čtyři z 10 Čechů mají doma odložený starý telefon a nerecyklují ho

10.6.2024 20:09 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | alho007 / Depositphotos
Každý čtvrtý Čech má v šuplíku odložený starý mobilní telefon. Nejčastěji z důvodu pojistky pro případ nefunkčního nebo rozbitého nového telefonu a z nostalgie nebo na náhradní díly. V průměru tak mají lidé dva až tři mobily. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky její zástupci představili společně s organizací Remobil. Necelá polovina lidí podle průzkumu ví, jakým způsobem recyklovat starý telefon. Skutečnou cenu telefonu určeného na demontáž zná devět procent lidí.
 
Sedm z deseti Čechů aktuálně používá pouze soukromý mobil. Většina má fungující chytrý telefon, který využívá, a čtyři z deseti lidí mají alespoň jeden, který nevyužívají. Čtvrtina dotázaných, 25 procent, používá společně k soukromému také firemní mobil a pět procent využívá pouze firemní.

Více než pětina dotázaných vlastní smartphone, který již nelze opravit. Chytrý telefon má a využívá v současnosti 80 procent Čechů, tlačítkový používá dalších 11 procent. Soukromý mobilní telefon obměňují lidé nejčastěji každé tři roky, zatímco firemní mobil každé dva roky.

Necelá polovina, konkrétně 47 procent, obyvatel Česka ví, jakým způsobem může dát svůj starý, nevyužívaný telefon k recyklaci, 40 procent tuto znalost nemá. Zodpovědnost k recyklaci mobilních zařízení připisují lidé nejčastěji zákazníkům, prodejcům a výrobcům telefonů. Třetina Čechů staré mobilní telefony odevzdává nebo vyhazuje do kontejnerů, kde se mobil dostává k recyklaci, čtyři procenta obyvatel přiznává, že občas nějaký mobilní telefon přímo vyhodí do směsného odpadu. Z výzkumu vyplývá, že 33 procent nějakým způsobem mobil recykluje.

Staré telefony má schované 42 procent oslovených. Nejčastěji je lidé odkládají jako pojistku pro případ, že by se jejich nový telefon rozbil. Dále je pro ně zálohou kontaktů, SMS a nebo fotek a uchováním nostalgie na dřívější dobu. Často lidé ale také věří v budoucí hodnotu telefonu nebo zájem sběratelů. Hodnotu vnímají také jako možnost rozebrání telefonu na součástky a náhradní díly. Starý telefon mnohdy dotázání využívají jako hračku pro děti.

Recyklovat mobil je možné pomocí červeného sběrného boxu na elektrozařízení, které znají téměř tři čtvrtiny lidí. Využila ho necelá polovina. Mezi další způsoby patří zelenou sběrná krabice na mobily od organizace Remobil, kterou zná méně než čtvrtina populace. Darovat nepoužívaný a nefunkční telefon je ochotných 76 procent lidí, 69 procent na dobrou věc darovalo i funkční nepoužívaný telefon.

Mobilní baterie obsahují zdraví škodlivé látky a těžba kovů pro výrobu mobilních telefonů zatěžuje životní prostředí. Zhruba 16 procent Čechů ví, jaká je hodnota odpadního mobilu při recyklaci. Společnost Ipsos uvedla, že reálná hodnota starého telefonu na součástky a k recyklaci je do 20 korun. Správnou hodnotu odhadlo devět procent dotázaných, více než pětina cenu telefonu k demontáži odhadovala od 50 až 500 korun.

Průzkumu se účastnilo 1013 respondentů ve věku 18 až 65 let. Data společnost sbírala loni od 1. prosince do 5. prosince.

Remobil je neziskový projekt sběru starých a nepotřebných telefonů, přičemž jeho smyslem je nejen ochrana životního prostředí a zdraví lidí, ale také dobročinný účel z využití telefonů po skončení jejich životnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

11.6.2024 07:17
bych spíš řekl, řže je větší problém si kupovat pořád nové.

Ono i když se ten telefon nepoužívá, pořád je provozuschopný. Tedy objektivně není důvod, proč by měl být recyklovaný.

Osobně se domnívám, že děti by do 12 let měli mít pouze analogický telefon bez internetu.
Jak jsem k tomu došel? pomocí zákona o sexuálním násilý na dětech, kde je jasně deklarovaný věk, kdy děti umí projevit svojí vůli.

I tak bych byl velice opatrný, závislost se dá vytvořit velice rychle, tedy by o tom, jestli má mít někdo mobil s internetem by měla rozhodovat spíš osobnostní zralost.


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2024 07:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
op. násilí
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

12.6.2024 07:49
Vyhazovat starý, ale ještě funkční mobil do kontejneru, může být ošidné. Po letech používání jsou v něm informace, ze kterých lze zjistit identitu majitele a nahlédnout i do jeho soukromí. Než ho odevzdávat v provozuschopném stavu, je ten šuplík doma pro majitele bezpečnější. A pokud se s ním chce majitel důstojně rozloučit u kontejneru, asi nejlépe před odevzdáním je, naposled ho nabít, vyjmout SIM a paměťové karty, zapnout ho a na týden vložit do kýble se slanou vodou...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist